Pogram Inicjatyw Lokalnych w Starachowicach. Odbyły się konsultacje

6581.nsmed

W poniedziałek 16 lutego br. w sali Olimpia Urzędu Miejskiego odbyły się społeczne konsultacje dotyczące Programu Inicjatyw Lokalnych, jaki prezydent Marek Materek chciałby wdrożyć w  Starachowicach.

Przypomnijmy, że w budżecie gminy na 2015 rok zostawiono w rezerwie na ten cel 700 000 zł.

W spotkaniu wzięło udział około 30 mieszkańców Starachowic. Obecni byli urzędnicy tworzący reguły i zasady programu. W trakcie dyskusji pojawiło się kilka kwestii, którymi będzie musiał zająć się prawnik, aby w trakcie realizacji programu nie pojawiły się dodatkowe problemy.

Na początku spotkania Paweł Żmudziński, naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta przedstawił założenia Programu Inicjatyw Lokalnych. 

Inicjatywa lokalna jest nową formą realizacji zadań publicznych przez samorząd i mieszkańców. W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę.

Program Inicjatyw Lokalnych (PIL) 30/70 jest jedną z możliwości realizacji zadania publicznego z inicjatywy i przy współudziale mieszkańców Starachowic. Celem programu jest zwiększenie aktywności obywatelskiej mieszkańców naszego miasta dla wspólnego, a przede wszystkim szybszego wykonania zadań publicznych Gminy. Aby wystąpić z wnioskiem o realizację zadania publicznego wystarczy zgromadzić: jako wkład własny 30% szacunkowego kosztu inwestycji, pozostałe 70% kosztów zadania pokryje Gmina.

Wkład mieszkańców, jako wnioskodawców może polegać również na pracy społecznej lub na świadczeniach rzeczowych (nie dotyczy inwestycji budowlanych). Gmina Starachowice  nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną, może natomiast wspierać realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy (w tym również poprzez np. zakup usług i rzeczy). Gmina może przekazać wnioskodawcom na podstawie umowy użyczenia, rzeczy konieczne do wykonania inicjatywy lokalnej. UWAGA!!! Realizacja zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej możliwa jest jedynie na terenie i w obiektach należących do Gminy Starachowice.

krok po kroku.....

Kto może złożyć wniosek?

Mieszkańcy Starachowice mogą wystąpić z wnioskiem:

1. bezpośrednio,

2. za pośrednictwem organizacji pozarządowych niebędących jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych oraz niedziałających w  celu osiągnięcia zysku osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną -  fundacji i  stowarzyszeń,

3. za pośrednictwem podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 Ustwy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 

UWAGA!!! Organizacje z których statutów może wynikać prowadzenie działalności w celu osiągania zysków, a także wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie mieszkaniowe, itp. nie mogą być wnioskodawcą o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.

Jakie zadania publiczne można zrealizować w ramach PIL 30/70?

W oparciu o program „30/70” możliwa jest realizacja zadań publicznych. W ramach inicjatywy lokalnej mogą być realizowane zadania publiczne wymienione w art.19b ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w zakresie należącym do zadań gminy, w szczególności działania na rzecz: działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych poprzez działania inwestycyjne obejmujące budowę, rozbudowę, przebudowę lub modernizację dróg, chodników, ciągów pieszo-jezdnych, budynków oraz obiektów architektury, stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego oraz małej architektury, placów zabaw i terenów rekreacyjnych, oświetlenie uliczne, placów, ulic i terenów.

Złożenie wniosku

Wniosek o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej składa się do Prezydenta Miasta Starachowice, Urząd Miejski, 27-200 Starachowice, ul. Radomska 45

Po złożeniu wniosku o realizację zadania publicznego w trybie inicjatywy lokalnej Komisja do spraw Inicjatywy Lokalnej dokonuje formalnej i merytorycznej oceny wniosku i przedkłada Prezydentowi do ostatecznej akceptacji. Wniosek, który spełnia wszystkie formalne kryteria i został zaakceptowany przez Prezydenta Miasta Starachowice i kwalifikowany jest do dalszego etapu postępowania i przygotowywany jest do realizacji.

Komisja do spraw inicjatyw lokalnych

Komisja do spraw inicjatyw lokalnych powołana Zarządzeniem Prezydenta Miasta Starachowice dokonuje oceny wniosku o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Wnioski zatwierdzone przez Komisję, do których załączono wszystkie niezbędne zgody i  pozwolenia (np. pozwolenie na budowę, zgłoszenie, itp.), zaakceptowane ostatecznie przez Prezydenta Miasta Starachowice, zostają zakwalifikowane do dalszego etapu postępowania, tj. podpisania umowy pomiędzy wnioskodawcą, a Gminą Starachowice. 

Informację o uwzględnieniu wniosku zamieszcza się na stronach internetowych oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Starachowice. Natomiast w przypadku wniosków zatwierdzonych przez Komisję wymagających uzupełnienia niezbędnych dokumentów (np. pozwolenia na budowę, zgłoszenia, itp.) wyznacza się termin do ich uzupełnienia.

Podpisanie umowy z Miastem

Po pozytywnej weryfikacji wniosku przez Komisję do spraw inicjatyw lokalnych i akceptacji Prezydenta Miasta Starachowice, wnioskodawca zostaje zobowiązany do przedłożenia planu finansowo-rzeczowego oraz kosztorysu zamierzonych robót budowlanych bądź szczegółowej wyceny zamierzenia w ramach inicjatywy lokalnej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ważność kosztorysu upływa po 6-ciu miesiącach od  dnia jego sporządzenia.

Ponadto w przypadku, gdy wnioskodawcą jest podmiot nieposiadający osobowości prawnej, np.  stowarzyszenie zwykłe, należy dostarczyć pełnomocnictwa udzielone przez wszystkich członków stowarzyszenia. Pełnomocnictwo to winno upoważniać osobę podpisującą umowę do  dysponowania środkami finansowymi przekazanymi przez członków stowarzyszenia na realizację przedmiotowego zadania publicznego oraz podpisywania w ich imieniu umów z organami jednostek samorządu terytorialnego.

Po przedłożeniu ww. dokumentów następuje podpisanie umowy pomiędzy wnioskodawcą a  Gminą Starachowice.

Umowa

Umowa określa między innymi warunki współpracy Gminy Starachowice i wnioskodawcy dotyczące realizacji zadania publicznego, w tym:  

- zobowiązania stron,  

- koszt realizacji inwestycji,  

- wysokość kwoty do jakiej Gmina sfinansuje realizację zadania,  

- zasady wyboru wykonawcy inwestycji,  

- zasady przekazywania środków,  

- sposób dokonywania zmian w umowie.

Gmina nie przekazuje mieszkańcom dotacji na inicjatywę lokalną, może natomiast wspierać realizację zadania w sposób organizacyjny lub rzeczowy (w tym również poprzez np. zakup usług i rzeczy).  Urząd może przekazać wnioskodawcom na podstawie umowy użyczenia, rzeczy konieczne do  wykonania inicjatywy lokalnej.

Wyłonienie wykonawcy

Po podpisaniu umowy z Gminą, wnioskodawca przeprowadza procedurę wyłonienia wykonawcy inwestycji.

W przypadku inwestycji, której wartość przekracza równowartość 30 000 euro, zgodnie z zapisami ustawy Prawo zamówień publicznych, wykonawca wyłaniany jest w drodze przetargu. Wnioskodawca organizuje i przeprowadza przetarg korzystając ze wsparcia Wydziału Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Starachowice. Natomiast w przypadku wartości inwestycji poniżej równowartości 30 000 euro wyłonienie wykonawcy następuje na podstawie regulaminu wewnętrznego jednostki wnioskującej bądź regulaminu udostępnionego przez Miasto i przyjętego przez jednostkę.

Przygotowanie oraz przeprowadzenie procedury mającej na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji winno odbywać się przy współudziale Referatu Zamówień Publicznych Urzędu Miasta Starachowice, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice, tel/fax 41/ 273-82-75

Realizacja inwestycji

Realizacja inicjatywy lokalnej jest wdrożeniem działań określonych w umowie zgodnie z  przyjętym harmonogramem i budżetem. Wyłoniony przez wnioskodawcę wykonawca realizuje inwestycję. Prezydent wyznacza z jednostek podległych pracowników monitorujących ze strony Gminy prawidłowość przebiegu prac budowlanych prowadzonych przez wykonawcę. Po zakończeniu prac następuje formalne zakończenie procesu budowlanego. Wnioskodawca zgłasza zakończenie budowy Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego dla Miasta Starachowice, bądź występuje z wnioskiem o wydanie decyzji na użytkowanie obiektu, przedkładając wymagane dokumenty. Inwestycja po jej formalnym zakończeniu przechodzi na majątek Gminy Starachowice.

Podstawą rozliczenia inwestycji są dokumenty księgowe potwierdzające poniesienie kosztów, tj.  rachunek lub faktura (dokumentem księgowym nie jest paragon).

Wobec powyższego w poczet kosztów poniesionych przez wnioskodawcę mogą być wliczone jedynie koszty związane z realizacją inwestycji (np. koszty projektu budowlanego, niezbędnych pozwoleń,  itp.), które zostały udokumentowane odpowiednim rachunkiem lub fakturą wystawioną na wnioskodawcę wraz z potwierdzeniem ich uregulowania.

Ponadto po zakończeniu inwestycji wykonawca wystawia odpowiednio zbilansowane faktury na wnioskodawcę i na Gminę Starachowice.

Faktury te muszą zostać tak zbilansowane, aby suma wszystkich kosztów poniesionych przez wnioskodawcę (zatwierdzonych przez tut. organ) wraz z kwotą na fakturze wystawioną przez wykonawcę dla wnioskodawcy stanowiła 30% (lub w zależności od wariantu: 20% albo 15%)  całkowitego kosztu inwestycji. Przelew ze strony Gminy zostaje przekazany do wykonawcy zadania publicznego po wykazaniu przez wnioskodawcę całkowitego pokrycia deklarowanego wkładu własnego.  

W przypadku obniżenia wysokości świadczenia pieniężnego wnioskodawcy do 15% lub 20%, zgodnie z dyspozycją uchwały Rady Miasta Starachowice w sprawie trybu i  szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej, rozliczenia inwestycji należy dokonać zgodnie z ww. zasadami, przy uwzględnieniu przyznanego obniżenia świadczenia.

Reklama

Następnie przystąpiono do dyskusji. Jako pierwszy głos zabrał mieszkaniec ulicy Radoszewskiego, która już od dawna walczy o remont. Jego zdaniem po raz kolejny miasto tworzy program, który będzie bardziej dostępny dla mieszkańców bloków niż domów prywatnych. Jako przykład podał, że gdyby koszt remontu jego ulicy miałby wynieść 500 000 zł, to i tak 30% z tej kwoty, to bardzo duże pieniądze i mieszkańców nie będzie stać, żeby nawet te 30% uzbierać. W odpowiedzi głos zabrał prezydent Materek, który poinformował, że Program Inicjatyw Lokalnych ma dotyczyć mikroprzedsięwzięć, takich jak budowa chodnika, placu zabaw, czy remont klasy w szkole podległej gminie. Dodał również, że w sprawie remontu dróg lokalnych w Starachowicach, gdzie między innymi 32 km to drogi gruntowe, urzędnicy mają do końca czerwca przygotować Program Przebudowy Dróg Lokalnych, który będzie zawierał spis wszystkich potrzebnych inwestycji dróg gminnych. Program ten będzie również skonsultowany z mieszkańcami, a następnie przedstawiony radnym. Zdaniem prezydenta dzięki temu programowi w Starachowicach raz na zawsze zostanie uporządkowana kwestia remontów dróg i nie będzie sytuacji, gdzie przykładowo podczas sesji radni zdejmują środki z remontu jednej ulicy i przekazują na inną.

Mieszkaniec ulicy Radoszewskiego dopytywał ponadto, jakie kryteria podziału zostaną przyjęte, co będzie decydowało, że jakaś ulica znajdzie się na pierwszej pozycji, a inne dalej? Prezydent Materek poinformował, że w tej chwili urzędnicy opracowują kryteria podziału, priorytety którymi będą się kierować przy ustalaniu harmonogramu remontów starachowickich ulic. - Być może będzie to fakt, że dana ulica jest gruntowa bądź przykładowo służy nie tylko mieszkańcom danego osiedla, a całej społeczności Starachowic - dodał Materek. 

Podczas spotkania mieszkańcy nawiązywali również do kwestii Budżetu Obywatelskiego oraz ostatniej sesji Rady Miasta, podczas której radni zdjęli w budżecie pieniądze przeznaczone na remont ulicy Chopina i przekazali je na remont ulicy Parcelowej i dokończenie kanalizacji w ulicy Łazy. - Miały być jasne reguły gry. W trakcie głosowania na realizację zadań w ramach budżetu obywatelskiego ulica Parcelowa miała mniej głosów niż Spadowa. Dlaczego ci którzy byli na końcu dostają pieniądze? - Pytał mieszkaniec ulicy Spadowej. - Jesteśmy zbulwersowani, mówiono, że będą jasne zasady określone dla wszystkich. Tak przynajmniej powinno być. I teraz ulica Parcelowa z końca listy budżetu obywatelskiego dostała pieniądze,  a my nie - kontynuował mieszkaniec ulicy Spadowej. Prezydent Materek powiedział, że zachęcał radnych, aby przy planowaniu inwestycji brali pod uwagę ilość głosów oddanych przez mieszkańców podczas głosowania na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego. Jak dodał: - nie ma radnych, aby mogli odpowiedzieć na zarzut dotyczący, dlaczego podczas ostatniej sesji zdecydowali o tym, że ulica Chopina została zdjęta z budżetu na 2015 rok. 

Mieszkańcy po raz kolejny zapraszali prezydenta do odwiedzenia ich ulic.

Głos zabrał także obecny prezes spółdzielni „Wanacja” Stanisław Bzymek, który powiedział, że spółdzielnia będzie zachęcała swoich mieszkańców do udziału w Programie Inicjatyw Lokalnych, ponieważ na terenie spółdzielni są miejsca należące do gminy, m.in. chodniki czy parkingi, które wymagają remontów. Jak dodał prezes, mieszkańcy już pytają i informują, że chcieli by swój wkład dokonać poprzez bezpłatne świadczenie pracy w ramach realizacji danej inwestycji. W odpowiedzi głos zabrał naczelnik Żmudziński, który powiedział, iż w tej materii może być to problem, ponieważ często wykonawcy danych inwestycji nie chcą korzystać z nie swoich materiałów, co za tym idzie raczej nie będą chcieli wziąć odpowiedzialności za czyjąś pracę. Chcąc utrzymać wysoki standard inwestycji wykonawcy nie będą chcieli polegać na nie swoich pracownikach. - Co w przypadku, gdy inwestycja w ramach gwarancji będzie wymagała naprawy, na kogo wtedy spadłaby odpowiedzialność? - Pytał naczelnik Żmudziński. Po czym dodał, że wszystkie kwestie dotyczące realizacji inwestycji w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych będą pod opieką urzędników. - Zapraszam do rejestracji inwestycji, wszystko razem sprawdzimy i pomożemy w napisaniu poprawnych wniosków - powiedział Żmudziński. Kontakt do referatu to:

Tel: (41) 273-80-00 wew. 345

Email: wrm@um.starachowice.pl 

Pokój: 110 (I piętro)

W trakcie dyskusji padło pytanie, czy w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych mieszkańcy będą mogli wnioskować o zakup kamery monitoringu i włączenie jej do sieci miejskiego monitoringu? Jak poinformował prezydent Materek, takie zdanie kwalifikuje się do realizacji, a po włączeniu kamery w system, koszt jej utrzymania byłby po stronie gminy. 

Mieszkańcy dopytywali także o terminy. - W tym roku czas na składanie wniosków będzie do początku czerwca, następnie w ciągu dwóch tygodni wnioski zostaną sprawdzone, tak aby na koniec czerwca mogły być zatwierdzone przez radnych do realizacji - informował Paweł Żmudziński. 

Zasady dotyczące Programu Inicjatyw Lokalnych opracowane przez urzędników z uwzględnieniem informacji uzyskanych podczas konsultacji, zostaną przekazane radnym do prac w komisjach. Podczas lutowej sesji Rady Miasta radni będą głosowali nad wdrożeniem tego programu w Starachowicach.

Mieszkańcy otrzymają także ulotki informacyjne zawierające najważniejsze informacje dotyczące Programu Inicjatyw Lokalnych. 

Dodane: 18.02.15 | Odsłony: 477

Komentarze użytkowników

tak | 2015-02-18 09:05:39 napisał(a):

Jakby to było pięknie jakby istniał KomPur.Do takich prac bezcenna firma.

master of chaos | 2015-02-18 09:10:27 napisał(a):

Jeśli ktoś mieszka przy drodze powiatowej w Starachowicach i chciałby, aby tam nalazła się kamera monitoringu, to nie ma szans?

do tak/ starachowiczanka | 2015-02-18 09:24:57 napisał(a):

Nie ma szans zaistnienia w obecnych realiach.
Wszystko już po zakładzie KOMPUR zostało pozamiatane. Łącznie ze sprzedażą za marne grosze majątku trwałego. Tak komuś było śpieszno i zależało na tym.
Pytanie tylko dlaczego?
Warto byłoby sprawę zbadać? Tym bardziej, że niektórzy radni głośno o tym mówili.

No cóż próbować można zacząć od zera.
Szkoda, szkoda, szkoda... Taki zakład mógł by mieć np. swój udział w resocjalizacji.

MINDBREAKER | 2015-02-18 10:53:18 napisał(a):

Może będzie z tego jakiś kawałek chodnika albo mały osiedlowy parking... albo i nie

z boku | 2015-02-18 11:04:48 napisał(a):

".....Jak dodał prezes, mieszkańcy już pytają i informują, że chcieli by swój wkład dokonać poprzez bezpłatne świadczenie pracy w ramach realizacji danej inwestycji. W odpowiedzi głos zabrał naczelnik Żmudziński, który powiedział, iż w tej materii może być to problem, ponieważ często wykonawcy danych inwestycji nie chcą korzystać z nie swoich materiałów, co za tym idzie raczej nie będą chcieli wziąć odpowiedzialności za czyjąś pracę. Chcąc utrzymać wysoki standard inwestycji wykonawcy nie będą chcieli polegać na nie swoich pracownikach. -

Co w przypadku, gdy inwestycja w ramach gwarancji będzie wymagała naprawy, na kogo wtedy spadłaby odpowiedzialność? -

Pytał naczelnik Żmudziński. Po czym dodał, że wszystkie kwestie dotyczące realizacji inwestycji w ramach Programu Inicjatyw Lokalnych będą pod opieką urzędników...."

To lepsze od kabaretu.

A najlepsze ... " pod opieką urzędników.." he, he,
Zapewne tego, który sam pytania sobie zadaje i na odpowiada.
CYRK

do zboka | 2015-02-18 11:17:47 napisał(a):

ale po co forumowy ***** zadajesz pytania tutaj? Myślisz że ktoś ci ***** odpowie? Mogłeś iść i spytać teraz siedź cicho i nie ujadaj bo nic ci to nie da

do do zboka | 2015-02-18 11:22:59 napisał(a):

To jest ten co tylko potrafi na forum być mundry... Nic w życiu nie osiągnął, bo sam gęby gdzie trzeba otworzyć tchórz nie potrafi i siedzi toto na forum jak szczur i podgryza wszystkich dookoła - bezużyteczny i bezproduktywny aspołeczny darmozjad. ot co

Obserwujący | 2015-02-18 11:49:12 napisał(a):

Ciekawe czy uda się urzędnikom stworzyć obiektywne kryteria, żeby zaszeregować wszystkie ulice na jednej liście w ramach programu przebudowy dróg lokalnych. Ciekawe na ile polityczne koleżeństwo będzie miało znaczenie i czy to już czas aby zacząc dreptac do swojego radnego?

Waldek | 2015-02-18 12:10:59 napisał(a):

Proszę o wyjaśnienie.
Jeżeli chciałbym aby np. przy mojej gminnej ulicy zostało wykonane oświetlenie i jestem skłonny wspólnie z sąsiadami te 30 %, to najpierw musimy wykonać na to projekt???? Przecież projekt jes częścią inwestycji. Czyli jak ktoś będzie chciał zrobić drogę to musi ją najpierw zaprojektować!!! Przecież to nie ma sensu.

z boku | 2015-02-18 12:12:40 napisał(a):

Można owszem zmienić się ale o 360 stopni, będzie trudno co nie którym.
Próbować można ale uważam, że szkoda czasu.

Patrząc na opinie powyższych wpisów ( epitety, porównania) świadczy o totalnej stagnacji. Nic nowego?

Janusz | 2015-02-18 12:39:55 napisał(a):

To było do przewidzenia, ale tak to jest gdy na urząd prezydenta wybiera się osobę niedoświadczoną.

kuba | 2015-02-18 12:52:42 napisał(a):

ale o co wam chodzi ? dla mnie to jest fajny pomysł, innowacyjny. Myślę że sporo nowych mikroinwestycji powstanie dzięki temu.

z boku | 2015-02-18 13:12:25 napisał(a):

Podejście urzędników, którzy na wstępie już widzą problemy...ba samemu nawet nie próbując rozwiązać, na pewno dobrze nie wróży.
Radzę przejąć inicjatywę.
Tu kłania się szerokie pole do popisu dla radnych.

Czekam cierpliwie na reakcje PREZYDENTA w sprawie dokładnie opisanych na forum "ECHO DNIA" i powielanych na forum STrachowice NET treści dot. różnych dziwnych dla przeciętnego zjada chleba faktów.

mateusz | 2015-02-18 13:17:23 napisał(a):

Prezydencik nie zamierza się tłumaczyć bo niby co miałby powiedzieć? Przyznać się że wspiera układ towarzyszy starej gwardii?

@ | 2015-02-18 13:23:34 napisał(a):

A tak miało być transparentnie.
Proszę Państwa jak osoby, które wieki pracują w Urzędzie i nic kompletnie nie potrafiły przez tyle lat pracy ( za konkretne wynagrodzenie) zrobić pożytecznego, to czego tu naraz jeden można się spodziewać ? Jakiegoś cudu, olśnienia.
Czy prezydent osoba w pełni odpowiedzialna za prace swoich podwładnych analizowała ten problem?
Na nic tu starania mieszkańców skoro całą procedurę przetargową i nie tylko będzie przygotowywał ten sam zespół urzędników.
Toż to zakrawa na jakąś farsę!!!

wyborca | 2015-02-18 14:01:14 napisał(a):

Mam 68 lat i głosowałem na tego Materka by jeszcze dożyć zmian w moim mieście, zamiast tego czuję się oszukany i upokorzony!

do j/w | 2015-02-18 14:19:29 napisał(a):

Może trzeba mu dać jeszcze trochę czasu.
Młody, niedoświadczony nie chce wykonywać pochopnych ruchów.
Jak inaczej wytłumaczyć brak konstruktywnych reakcji
Nieustające ble, ble, ble i foto to jednak za mało aby wzbudzać zaufanie.
Zrób pan coś wreszcie konkretnego!!!

do Janusz | 2015-02-18 15:13:10 napisał(a):

A myślałem,że już przełknąłeś przegraną w wyborach twojego idola. Wyluzuj.

aga | 2015-02-18 17:50:29 napisał(a):

Ja myślałam, że osoby ktore pracowały dla prezydenta który poszedł do więzienia i uprawiały klakę odejdą wraz z nadejściem nowej wladzy. Okazuje sie ze nie ma takiej potrzby.

STOP piratom | 2015-02-18 20:54:31 napisał(a):

A fotoradar poprawiający bezpieczeństwo mieszkańców ulicy Zgodnej w ramach tego programu mógłby być zakupiony?

@ z boku | 2015-02-18 22:12:52 napisał(a):

też na to czekam a na tym spotkaniu w um to jakaś komedia była.

Obserwujący | 2015-02-21 15:49:10 napisał(a):

A dlaczego na konsultacje nie przychodzą radni? Boją się otwartej konfrontacji z mieszkańcami? Czy nie powinni brać czynnego udziału w taki spotkaniach by miec wiedzę na bieżąco?

XXX | 2015-02-21 17:24:05 napisał(a):

Ta szopka to po to żeby zrealizować marzenia spółdzielców.

A dla mieszkańców domów jednorodzinnych tylko wysokie podatki od nieruchomości do zapłacenia.

zmora | 2015-02-21 17:35:05 napisał(a):

Konsultacje, konsultacje i jeszcze raz konsultacje.
Coś mi się wydaje, że czasu zabraknie na decyzję i nie będzie realizacji.
Podobnie jak z obietnicami przedwyborczymi.
Trzeci miesiąc mija od wyborów i co?
Wszystko po staremu łącznie z wysokimi cenami wody.
Autobusy jak woziły powietrze tak dalej wożą. Czy stać nas na to?
Zamiast coś z tym zrobić kolejne konsultacje z mieszkańcami.
Kto tu jest idi.tą? Kto? Kogo traktuje jak idi.tę

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie