Poseł Andrzej Szejna: „spalarnia jest nieprzemyślaną inwestycją prezydenta”

14448.nsmed

W piątek 5 marca br. wieczorem na konferencji prasowej LEWICY, poseł Andrzej Szejna w obecności radnego Rady Miejskiej Sylwestra Kwietnia oraz społecznika Pawła Lewkowicza potwierdził, że złoży do samorządu lokalnego, a być może także do wyższych szczebli, interpelację z pytaniami w sprawie planów budowy Instalacji Odzysku Energii tzw. „spalarni śmieci” przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach. 

- Projekt spalarni w Starachowicach. Jest tu bardzo wiele wątpliwości, takich które dotyczą rozsądnego planowania pana prezydenta Materka. Nie wiemy czy ta inwestycja o której mówi, jak to by powiedział mój świętej pamięci tata, ma ręce i nogi. Nie ma ani środków finansowania wskazanych, ani nie ma analizy wpływu na środowisko, ani nie ma również rzetelnej analizy wpływu na koszty, jakie będą ponosili mieszkańcy. To jest dla nas najważniejsze. A na końcu się okaże, że w Starachowicach powstanie spalarnia, za którą my wszyscy zapłacimy. I jeszcze do tego okaże się, że za śmieci zapłacimy znowu więcej, bo przecież ceny poszły w górę bez jakiegokolwiek poparcia w jakiejkolwiek rzetelnej analizie - mówił poseł Lewicy Andrzej Szejna i dodał, że spalarnia jest nieprzemyślaną inwestycją prezydenta.

- Ostatnio dużo emocji wzbudzają kwestie związane ze spalarnią. Dotyczy to nas wszystkich jako mieszkańców miasta. Z jednej strony dotyczy to kosztów, jakie będziemy ponosić w przyszłości. Ubolewam nad tym i podejrzewam, że nie ma stosownych wyliczeń, nie ma też argumentów za tym, że ta spalarnia to dobre rozwiązanie. Skoro by tak było, to niewątpliwie mistrz przekazu publicznego na Facebooku, jakim jest niewątpliwie pan prezydent Marek Materek, by z tego już skorzystał. Skoro z tego nie korzysta, przez tak długi okres czasu, już prawie trzy lata obecnej kadencji, a całe przedsięwzięcie to już prawie pięć lat, tzn. że tego typu argumentów strona prezydenta nie posiada. Nie potrafi tego zrobić pan prezydent Materek, tym bardziej nie potrafi tego zrobić prezes Zakładu Energetyki Cieplnej pan Marcin Pocheć. Myślę, że przyjęta taktyka unikania odpowiedzi, nieprzekazywania informacji publicznej, jest złą taktyką - mówił radny Kwiecień, po czym dodał, że poprosił posła Szejnę o wsparcie starachowiczan w wydobyciu informacji o „spalarni” na światło dzienne. 

RemondisReklama

Radny Kwiecień zachęcał mieszkańców, by angażowali się w życie społeczne miasta. Zapraszał do uczestnictwa w sesjach Rady Miejskiej. 

W dużym zaangażowaniu społecznym jest siła - mówił Kwiecień dając za przykład działania lokalnej społeczności skupionej wokół Szkoły Podstawowej nr 2 na Osiedlu Michałów, która stawiając opór w sprawie swojej „podstawówki” wpłynęła na zmianę decyzji przez prezydenta Marka Materka.

- Myślę, że podobnie powinniśmy robić przy okazji budowy spalarni. Gremialnie domagać się odpowiedzi na te pytania: skąd pieniądze, jaka jest forma finansowania tej inwestycji, jak to będzie spłacane, kto to będzie spłacał? Jest wiele pytań na które prezes nie potrafi odpowiedzieć lub nie może. Przyjął takie dyspozycje? Być może jest taka strategia nieinformowania mieszkańców o tym co się dzieje, ale myślę że to nam się po prostu należy. To nie jest tak, że to jest prywatny folwark pana prezydenta czy pana prezesa - powiedział radny Kwiecień. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

Dodane: 06.03.21 | Odsłony: 3459 | komentarze (25)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Er 25 | 2021-03-06 19:12:10 napisał(a):

To bardzo dobrze, że jest wsparcie posła. Nie zmienia to faktu, że siły opozycyjne powinny mieć w Starachowicach mierzalny i policzalny projekt gospodarki śmieciowej, energetycznej, mieszkaniowej i każdej innej. Zachęcam do pracy (projektów jest kilka). Szacunek dla Pana Zbyszka za to co robi i w co inwestuje. Czas na strategiczne rozegranie nieudolności M i PiS. Jesteśmy dla Starachowiczan. Jakość życia starachowiczan jest naszą jakością życia.

STS | 2021-03-06 19:16:29 napisał(a):

Poza kwestiami finansowania tego bzdurnego pomysłu są niewyjaśnione zasadnicze kwestie techniczne. Skoro spalarnia ma pokryć zapotrzebowanie na ciepło w 50% a pozostałe zapotrzebowanie ma pokrywać kotłownia na Kościelnej. Czyli nic nas nie zwolni z opłatach kar emisji CO2. Czyli najogólniej mówiąc po co mamy jeść tą żabę. jeszcze jedna ważna kwestia 50% pokrycia to chyba w okresie letnim bo w okresie zimowym zapotrzebowanie na ciepło wzrasta do 100% i co wtedy kicha. Nie przeprowadzono tego typu analyz i wciska się nam kit o obniżkach cen śmieci i ciepła.

olo | 2021-03-06 19:57:32 napisał(a):

Świętej pamięci tata pana posła. No, no! Widać , że czasami jabłko daleko od jabłoni pada. A co na to pan Lewkowicz?

olo | 2021-03-06 19:58:27 napisał(a):

O, przepraszam, towarzysz Lewkowicz.

Gol | 2021-03-06 20:04:39 napisał(a):

Dziś towarzyszy to szukaj w Pis i to tych najgorszego sortu.

Pawka Korczagin | 2021-03-07 07:02:31 napisał(a):

A może w PO ? Pan Borys Budka, to wypisz, wymaluj młody Gomułka. Nic dziwnego, że bywa nazywany jego wnukiem.

85 letni stary grzyb | 2021-03-07 10:25:50 napisał(a):

Mam pytanie.Co komuniści zrobili dobrego dla kraju i jego rozwoju.Komuniści robili wszystko żeby Polska była zacofana.Kto pamięta tzw. projekty racjonalizatorskie i problemy z ich wdrażaniem.Jak sobie przypomnę tamte czasy to aż się we mnie gotuje.Miller ,Cimoszewicz mówi wam to coś?.To są Polscy Euro posłowie życzący dobrze Polsce?.

do Korczagina | 2021-03-07 10:38:00 napisał(a):

Gdybyś był prawdziwy Pawka to mówiłbyś towarzysz Gomółka i towarzysz Budka farbowańcu jeden

Mieszkaniec | 2021-03-07 10:51:08 napisał(a):

Kazdy kto wypisuje o komunie i innych bzdetach, nie ma pojecia na temat spraw miejskich i tak chrzani jak po prostym winie.

viki | 2021-03-07 11:46:11 napisał(a):

Tamta komuna z przed 30 lat była pszenno buraczana zacofana i spowodowała zastój naszego kraju.Ale z tej gorzkiej historii dyktatury jednej partii nie wyciągnelismy lekcji. Dzisiaj jak widać tempa propaganda,ciągła walka z nieokreślonymi wrogami , napuszczanie jednych na drugich, dzielenie nas na lepszy czy gorszy sort to chichot histori czy może deja-vu?

Starachowiczanin | 2021-03-07 12:17:49 napisał(a):

W każdym cywilizowanym kraju jest miejsce dla lewicy. A w Starachowicach jest aktualnie niezbędna. Do dzieła Panowie. Źyczę sukcesów.

Popieram | 2021-03-07 15:25:50 napisał(a):

Jak najbardziej popieram Lewice. Pr-owy Prezydent miasta mi sie przejadl, jego dzialania zwiazane z nieruchomosciami i spalarnia mnie od niego wystraszyly a w szczegolnosci mam dosc narodowo katolickiej partii rzadzacej i ich sluzbowych podrozy. 100 x wole lewice niz ten cyrk w miescie.

Gość | 2021-03-07 15:53:23 napisał(a):

Mozna o Szejnie wszystko powiedziec, ale na pewno nie poleci w łaski do Materka.

były SLD | 2021-03-07 17:11:08 napisał(a):

co wy gadacie o lewicy w mieście miała władze rozprowadzała towarzyszy ale tych swoich spółki. A ten co zarżnał lewice stoi po lewej stronie ma jeszcze kilku wiernych dziadków i tyle. To jest koniec lewicy w mieście chyba że ktoś tym pokieruje ale młodzi nie garna sie do tego ruchu. Ilu Ludzi rzuciło legitymacja widząc układy miedzy wiernymi towarzyszami skupionymi wokół posła. Były jeszcze pochody 1-szo majowe kiełbaski a teraz nic nawet kwiatka w tamtym roku na 1-go Maja nie miał kto złożyć. A co Szejna może wiedzieć o spalarni tam jeden gość ma pojęcie. A ostatnio wśród dziadków SLD krąży wieść że szef biura posła w mieście organizuje wycieczkę pod Lenino. Zobaczymy.

Zbyszek | 2021-03-07 20:08:15 napisał(a):

Gdzie reszta towarzyszy? Zlikwidowali wam PAKS teraz szpital chyli się ku upadkowi okulistyki już nie ma , reumatologi itd. Ludzie umierają w drodze do innych szpitali a cisza w tej tematyce jak była tak jest ! Kto się tym problemem zajmie ?

Towarzysz Wiesław dla tow. szejny | 2021-03-07 20:09:58 napisał(a):

"Towarzysze! Obywatele! Ludu pracujący stolicy! Witam was w imieniu Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który na swoim ostatnim plenarnym posiedzeniu oddał ster partii w ręce nowego kierownictwa...

W ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee socjalizmu, przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce uległy głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał oczekiwanych owoców. Wierzę głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość.
(...)Z tym, co plenum dzisiejsze przyjmie i uchwali, pójdziemy, towarzysze, do partii, do klasy robotniczej, do narodu z podniesionym czołem, gdyż pójdziemy z prawdą. A prawda przedstawiona narodowi bez ogródek da nam siłę, przywróci władzy ludowej i naszej partii pełny kredyt zaufania mas pracują­cych Ten kredyt jest niezbędny do realizacji naszych zamierzeń.

Postulując zasadę wolności krytyki we wszystkich formach, a więc również krytyki w prasie, mamy prawo żądać, aby każda krytyka była twórcza i sprawiedliwa, aby pomagała przezwyciężać trudności obecnego okresu, a nie przyczyniała się do ich piętrzenia, czy nawet niekiedy demagogicznie ujmo­wała zjawiska i rzeczy.
(...)Towarzysze! Nie pozwólmy reakcyjnym podżegaczom i różnym chuliganom stawać w poprzek naszej drogi. Wara im od czystego nurtu walki socjalistycznych i patriotycznych sił narodu! Pędźcie przecz prowokatorów i reakcyjnych krzykaczy! Władze państwowe ani na chwilę nie będą tolerować jakiejkolwiek akcji wymierzonej w polską rację stanu i przeciwko naszemu ustrojowi państwowemu.

Towarzysze! Czas nagli. Partia musi przystąpić do rozwiązywania codziennych, trudnych spraw naszej gospodarki i życia państwowego. Czym dzisiaj możecie pomóc kierownictwu partii i rządowi? Przede wszystkim tym, że każdy stanie przy swym warsztacie na swoim posterunku i wzmożoną pracą czy nauką wykaże swą wierność i oddanie naszej sprawie.

Dzisiaj zwracamy się do ludu pracującego Warszawy i całego kraju z wezwaniem: dość wiecowania i manifestacji! Czas przejść do codziennej pracy, ożywionej wiarą i świadomością, że partia zespolona z klasą robotniczą i narodem poprowadzi Polskę po nowej drodze do socjalizmu.

Niech żyje nierozerwalna więź partii z klasą robotniczą i całym ludem pracującym!

Niech żyje socjalizm!

Niech żyje Polska ludowa!"

Źródło: Trybuna Ludu, 25 października 1956 roku

Bardem | 2021-03-07 21:19:36 napisał(a):

Roman Giertych kiedyś w programie telewizyjnym,
w obecności Józefa Oleksego, powiedział:
Lewica szkodziła, szkodzi i prawdopodobnie
będzie szkodzić Polsce".
Józef Oleksy nie skomentował tej wypowiedzi.

Olek | 2021-03-08 08:57:31 napisał(a):

Polska lewica ma od czasów II wojny światowej ma radzieckie korzenie. Potomkowie tych gomółkowskich dyrdymałów cały czas myślą tymi samymi kategoriami i chcą być władzą samą w sobie, i wyłącznie dla siebie! Na szczęście ludzie już nie dają się na to nabierać!!!

Miś | 2021-03-08 19:09:22 napisał(a):

Sp tata posła, to były milicjant. To tak na marginesie, aby rozjaśnić sytuację.

forumowicz | 2021-03-08 21:02:50 napisał(a):

Szanowni dyskutanci, nie zwróciliście uwagi na to co jest tematem artykułu?. Kogo dzisiaj obchodzi wasze prymitywne chrzanienie o socjalizmie i towarzyszach. Wypowiedzcie lepiej swoje zdanie o przyszłości tego miasta, którą szykują nam Prezes z Prezydentem. Ja mam do nich zerowe zaufanie, inwestycja jest okryta wielką tajemnicą i może to jest pole do dyskusji.Oszczędźcie nam czytania tych bzdetów.

Do forumowicz | 2021-03-08 21:22:58 napisał(a):

Dyletancie, nie znasz historii.
Sam jesteś prymitywny, i dlatego twój ptasi,
nie może pojąć dlaczego pojawiły się elementy
socjalistyczne. Oszczędźcie wstydu waszej rodzinie za takiego nierozumnego Członka.

do powyżej | 2021-03-08 21:35:27 napisał(a):

Przykro mi, ale nic nie zrozumiałeś z tego co napisałem. Poza tym nikogo personalnie nie nazwałem prymitywnym, a odniosłem się jedynie do treści wypowiedzi. Widzę,że obrażanie ludzi, jest Twoją "mocną" stroną. A co ze spalarnią ?

Do Do powyżej | 2021-03-08 21:53:16 napisał(a):

Wszystko zrozumiałem.
Oczywiście, że obraziłeś, co prawda bezosobowo,
ale wiadomo do kogo kierowałeś swoje
obcesowe słowa.
Jeśli chodzi o spalarnię, to nie możemy się na nią zgodzić. Już na konferencji Pana Kroczka,
uzasadniono wiarygodnie powody,
dla których spalarnia nie powinna tu powstać.
Niestety, lud jest bierny i dlatego najbardziej szkodliwe pomysły mają szansę
na realizację.
Dopiero jak trzeba będzie 5 razy więcej zapłacić, a w mieście pojawią się: smród, robactwo i skażone powietrze, to wtedy będą się wypłakiwać na rynku, i blokować przejście
dla pieszych.

Zbyszek | 2021-03-09 22:07:33 napisał(a):

Już obroniliście PAKS teraz szpital i po palcu wchodzicie lokalnemu posłowi a teraz spalarnia temat zastępczy po przegranym referendum hucpa ,hucpa tyle w temacie

Do Zbycha mnicha | 2021-03-10 12:42:05 napisał(a):

Spalarnia to temat nadrzędny i wiodący (wśród innych również nie cierpiących zwłoki) W referendum w druzgocącej większości mieszkańcy którzy wzięli udział byli na NIE natomiast z powodu niskiej frekwencji było niewiążące dalszym skutkiem prawnym A nie przegrane! Przegrany to Ty jesteś

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie