Powstańczym szlakiem

3828.nsmed

VII Złaz Turystyczny szlakiem Powstańców Styczniowych im. Korola Kality Rębajły odbył się w ubiegłym tygodniu. Patronat nad imprezą sprawowali Zastępca Prezydenta Starachowic, Starosta Starachowicki, Burmistrz Iłży, Wójt Gminy Brody oraz ksiądz kanonik Józef Domański. 

W organizowanym już po raz ósmy złazie wzięło udział niemal 200 osób. Z czterech proponowanych przez organizatorów tras uznanie u uczestników znalazły trzy. Najwięcej osób wyruszyło na trasę prowadzącą ze Starachowic ( ul. Iłżecka ) wzdłuż linii kolejki wąskotorowej ( m.in. I LO i Liceum nr 3). Po raz kolejny w złazie wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej z Iłży. Przed wyruszeniem na trasę złożyli kwiaty i zapalili znicze przy mogile poległych powstańców. Na polanę Karola Kality Rębajły wyruszyli z Centrum Edukacji Przyrodniczej w Marculach. Kilkadziesiąt osób wyruszyło w tym roku na najdłuższą ( 12 km) trasę z Wąchocka. Szczególne uznanie budzi fakt , że byli to jedni z najmłodszych uczestników złazu, uczniowie Szkół Podstawowych z Wąchocka i Parszowa. Nie zabrakło też uczestników, którzy wybrali własne trasy (SP nr 11 oraz gimnazjum nr 3). Na polanie w Lipiu Podłaziskach na strudzonych wędrowców czekała gorąca grochówka.

Celem złazu jest przypomnienie i uczczenie wydarzeń historycznych z okresu Powstania Styczniowego. W tym roku bohaterem złazu był generał Józef Hauke „Bosak” naczelnik oddziałów powstańczych województw krakowskiego, sandomierskiego oraz kaliskiego. Z myślą o młodych uczestnikach złazu przygotowano inscenizację w której generał „Bosak” przybywa z wizytacją do obozu powstańczego. Jednak, jak podkreśla komendant złazu Jacek Tarnowski, który wcielił się w postać generała Bosaka, nie była to zwykła wizytacja, bowiem generał przyniósł podziękowania, pochwały i awanse dla powstańczych bohaterów.

Gawędę historyczną, w tym roku poświęconą osobie wspomnianego generała „Bosaka”, wygłosił Robert Adamczyk. Znicz pod symboliczną mogiłą powstańczą znajdującą się w pobliżu polany zapaliła Małgorzata Szlęzak Zastępca Prezydenta Miasta. Z uczestnikami złazu na polanie spotkał się także wójt Gminy Brody Andrzej Przygoda. Organizatorami złazu było Towarzystwo Przyjaciół Lasu „Kotyzka”.

Informacja: UM Starachowice

Dodane: 27.01.12

Komentarze użytkowników

Piłsudczyk | 2012-01-27 09:41:41 napisał(a):

A Powstańcy 1863 powieszeni na Rynku w Wierzbniku nawet nie doczeklali się tablicy!

jacek | 2012-01-28 21:02:00 napisał(a):

pedofil w kałkowie cuś ma budować, około 30 000 postaci z betonu, można dołożyć

EDI | 2012-01-28 21:07:05 napisał(a):

@ jacek co ci się dzieje?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie