Powstaną nowe mieszkania w Starachowicach. A co z mieszkaniową listą oczekujących, która figuruje w urzędzie?

8552.nsmed

- Przetarg na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Kościelnej w Starachowicach ogłoszony. Gmina otrzyma dofinansowanie na ten cel: 33% kosztów kwalifikowanych. Ostateczną kwotę poznamy po rozstrzygnięciu przetargu. Na chwilę obecną dofinansowanie wynosi około 4,5 mln zł. Wkład własny natomiast będziemy odrabiać sprzedając działki inwestycyjne i budowlane - informuje prezydent Marek Materek. 

Przypomnijmy, że budowie bloku sprzeciwiali się okoliczni mieszkańcy. M.in. w październiku 2016 roku prezydent spotkał się z nimi w terenie i wyjaśniał kwestię budowy bloku. Tamto spotkanie zakończyło się informacją prezydenta, że i tak gmina póki co nie ma pieniędzy na wkład własny, a co za tym idzie budowa bloku to temat odległy. - Życzymy Panu, żeby się Panu w tym przypadku nie udało, bo jest Pan zbyt rozrzutny - powiedział wtedy prezydentowi starszy pan. Na co prezydent mu odpowiedział: - Ale jeżeli uda nam się te pieniądze pozyskać to zaczniemy tą inwestycję realizować.

W styczniu tego roku prezydent informował, że pierwszeństwo w zasiedlaniu nowego bloku będą mieli dotychczasowi lokatorzy mieszkań socjalnych i komunalnych, którzy spełnią warunki. - Nie będzie miała znaczenia lista mieszkaniowa, która jest w urzędzie - informował prezydent, który plusów z budowy widzi jeszcze więcej, jak taki, że zniknie z miasta kilkadziesiąt lokali opalanych węglem, co wpisuje się w tzw. gospodarkę niskoemisyjną. 

- Gmina rocznie na remonty starych budynków wydaje ponad 700 tysięcy złotych. W Starachowicach mamy około 900 lokali komunalnych i socjalnych będących własnością gminy. Najemcy tych lokali będą mogli starać się o mieszkanie w nowym budynku przy ul. Kościelnej. Dwa warunki będą niezbędne: nieposzlakowana opinia i brak zadłużenia. Dzięki temu zwolnimy 101 mieszkań na terenie miasta, część osób chcąc nie chcąc będzie musiała zmienić miejsce zamieszkania. Głównym celem tego dość skomplikowanego przedsięwzięcia jest uwolnienie terenów inwestycyjnych w strefie przemysłowej na osiedlu Bugaj. To na przyszłość jedyna droga do powstania w Starachowicach nowych miejsc pracy na terenach należących do gminy. Planowana inwestycja napotkała na sprzeciw mieszkańców osiedla obawiających się uciążliwego sąsiedztwa. Po kilku spotkaniach z mieszkańcami dokonaliśmy pewnych korekt by rozwiać obawy. Zwiększymy ilość lokali komunalnych w stosunku do pierwotnych planów, wprowadzamy dodatkowe kryteria przy dokonywaniu zamian mieszkań, stworzymy ogólnodostępną świetlicę i plac zabaw. Bez wątpienia inwestycje, które w najbliższych trzech latach zostaną zrealizowane w tej części miasta poprawią jej wizerunek. Budowa tego budynku oznacza wyburzenie budynku przy ul. Kościelna 52B i wyburzenie lub remont budynku Kościelna 22 (budynek z działką wystawiony zostanie na sprzedaż) -informuje prezydent. 

W sprawie listy mieszkaniowej, która figuruje w Urzędzie Miejskim napisaliśmy prośbę o informację do rzecznika magistratu. Na co mogą liczyć oczekujący na tej liście mieszkaniowej wyjaśnimy po uzyskaniu informacji z urzędu. 

Reklama

Dodane: 08.05.17 | Odsłony: 787

Komentarze użytkowników

Coż | 2017-05-08 10:54:59 napisał(a):

Na układy nie ma rady.
Tylko czemu budynek nie może stanąć po dawnym Mopsie na Pileckiego -Krywki.Hm.

Mieszkaniec | 2017-05-08 11:05:02 napisał(a):

Chciałem się zapytać gdzie zostaną ulokowani Ci niegrzeczni co nie płacą jak wszystko zostanie sprzedane.
Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
Szanowna Władzo.

Coś tu nie gra.? | 2017-05-08 11:41:20 napisał(a):

Jak można ogłaszać przetarg nie mając środków na wkład własny. Czyżby to była kiełbasa wyborczą jak 500+. Albo są pieniądze tylko że wirtualne. O co tu chodzi.?

mieszkaniec | 2017-05-08 14:11:42 napisał(a):

dla tych którzy nie są przystosowani do życia w normalnych warunkach powinien być wydzielony teren i postawione pomieszczenia kontenerowe . Sa kontenery mieszkalne lub domki holenderskie. Tak jest w całej Europie. Po co budować kosztowne bloki z których zrobią oborę. A tak koncepcja budowy bloku dla ludzi którzy chcą normalnie mieszkać jest słuszna. Jeszcze powinien być zrobiony porządek z noclegownią na Lipowej. Nie powinna tam być. Na terenie nowego szpitala są wolne pawilony tam powinno się ja przenieść. Od razu mieszkańcy noclegowni mieli by blisko na zajęcia z AA

FANTASTYCZNIE | 2017-05-08 14:30:07 napisał(a):

Powtórka z rozgrywki znowu oszołomy zniszczą budynek tak jak na Ostrowieckiej.

Mieszjanka | 2017-05-08 16:50:56 napisał(a):

Tak brudnego miasta dawno nie było. Dlaczego nikt nie sprząta? Co się dzieje? Schody np. Do domu kultury uszkodzone. Fontanna skutecznie odstrasza. O utrzymaniu zieleni w należytym stanie szkoda pisać. To taka mini wizytówka jednej z główntch arterii miasta.

@Mieszjanka | 2017-05-08 17:46:24 napisał(a):

Zgadza się. Miasto jest straszenie zapuszczone. Nikt z władz nie chce zauważyć że weszła w życie ustawa krajobrazowa. Zamiast planować nowe inwestycje może najpierw posprzątać to co jest. Wszędzie chwasty, śmieci, plamy z oleju, psie kupy.....

poprzedni syf straszy | 2017-05-08 20:28:49 napisał(a):

to czemuś nie naprawił jak rządziłeś ? mieszkanko
i fontanny nie uatrakcyjniłeś/łaś ?

PATUSY | 2017-05-10 14:43:46 napisał(a):

Niech żyje 500+ i bezzębne TIPSIARY..!!!
A reszta z kredytem wegetacji ciąg dalszy.

Do krytyków czystości | 2017-05-10 20:12:46 napisał(a):

Jeżeli miasto jest brudne to jest to zasługa jego mieszkańców . Krytyków zawsze było wielu, śmieciarzy jeszcze więcej. To sprawa kultury jak choćby psie kupy. Trzeba
rozliczyć właścicieli tak jak to jest w cywilizowanych krajach.Nie będziecie śmiecić będzie czysto.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie