Rośnie grono poparcia dla wprowadzenia w Starachowicach miejskiego programu in vitro

17856.nsmed

Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie popiera wprowadzenie w Starachowicach miejskiego programu in vitro i we wniosku do radnych Rady Miejskiej zwraca uwagę, że kwota przeznaczona na jego realizację mogłaby być wyższa. 

Przypomnijmy, że pomysł utworzenia miejskiego programu in vitro został złożony jako projekt społeczny Magdaleny Maciąg w Budżecie Obywatelskim w 2021 roku. Mimo, że nie wygrał wtedy z projektami inwestycyjnymi, zyskał akceptację prezydenta miasta Marka Materka. Włodarz Starachowic dotrzymał słowa i w czerwcu tego roku potwierdził, że jego administracja przystępuje do intensywnych prac nad wprowadzeniem w Starachowicach programu in vitro. 

Po ogłoszeniu tej informacji za sprawą jednego ze środowisk politycznych zaczęła się zbiórka podpisów przeciwko wprowadzeniu w Starachowicach takiego programu, a nawet została zaangażowana w tą akcję organizacja Ordo Iuris. W ślad za tym powstała lista poparcia. O szczegółach będzie mowa dzisiaj podczas porannej konferencji prasowej prezydenta miasta Marka Materka (zapraszamy do śledzenia mediów społecznościowych portalu Starachowice-NET.pl). Do zwolenników realizacji gminnego programu in vitro dołącza Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie, które wnioskuje do Rady Miejskiej w Starachowicach o  podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców gminy Starachowice.

Swój wniosek Stowarzyszenie Wrażliwi Społecznie udostępniło mediom. Treść poniżej: 

Starachowice od wielu lat posiadają niż demograficzny. W latach 2015 do 2022r. ubyło, aż 11% ludności miasta. Na koniec 2022r. liczba mieszkańców wyniosła 44 721 osób, w tym  w wieku produkcyjnym było jedynie niespełna 55% (24 514 osób). Na tle wiodących miast regionu Świętokrzyskiego w Starachowicach odnotowano największy odsetek zgonów na 1000 mieszkańców wynoszący 15,91%. (Ostrowiec 15,62%,. Skarżysko 15,30%, Kielce 12,63%).

Niż demograficzny notowany w Starachowicach jest dotkliwszy w skutkach, aniżeli w skali całego kraju (pomimo, że w 2022 r. odnotowano najmniejszą liczbę urodzeń od czasów II wojny światowej). Z niżem demograficznym skorelowany jest wzrost niepłodności oraz jak określają eksperci popadanie w pułapkę niskiej płodności. Według różnych danych w Polsce do 1,5 mln par bezskutecznie stara się o dziecko. Niepłodność  stanowi problem medyczny zakwalifikowany jako  choroba przewlekła trudno wyleczalna powodująca ograniczenia w prawidłowym funkcjonowaniu dnia codziennego. Eksperci kliniczni opowiadają się za finansowaniem programu polityki zdrowotnej z zakresu diagnostyki lub leczenia niepłodności metodą In vitro ze środków publicznych. Zapłodnienie pozaustrojowe  In vitro jest metodą leczenia niepłodności, której skuteczność w Polsce wynosi  pow. 40% (wg danych Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu  i Embriologii). Zasadniczo In vitro jest uznane za najskuteczniejszą formę leczenia niepłodności. Z drugiej strony wokół tej metody powstało szereg mitów. Wiele cennych informacji prostujących dezinformacje  związane  z In vitro  jest w liście  otwartym Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu z 7 lipca 2015r. [pełna treść listu – kliknij]. Z założeń starachowickiego programu polityki zdrowotnej wynika ostrożna skuteczność minimum 30%, co i tak pozwala na narodziny  8 dzieciaczków z rokowaniami, iż ich rodzice zostaną na stałe w Starachowicach. Wskazać jednak należy, że planowane łączne wsparcie dla 1 pary 15 tys. jest niewystarczające, dlatego zabezpieczenie środków budżetowym do 2026r. mogłoby być większe, aniżeli planowane 375 tys. zł.

Na zdjęciu członkowie Stowarzyszenia Wrażliwi Społecznie w 2021 roku po głosowaniu na projekt dotyczący in vitro w ramach Budżetu Obywatelskiego

Dodane: 27.09.23 | Odsłony: 1374
Tagi:

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie