Rzecznik GIS: 1 września planowany jest powrót dzieci do szkół; przy radykalnych wzrostach nauczanie zdalne

13399.nsmed

1 września planowany jest powrót dzieci do szkół. W pewnych sytuacjach, czy jakiś radykalnych wzrostach zachorowań, na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej - poinformował w niedzielę rzecznik głównego inspektora sanitarnego Jan Bondar.

Rzecznik GIS pytany w Polskim Radiu 24 o to, czy polskie szkoły będą przygotowane na 1 września i czy będą miały konkretne wytyczne dot. tego, jak postępować, żeby nie było nowych ognisk COVID-19 odpowiedział: "Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowuje takie wytyczne, GIS pomaga, doradza. Wskazujemy obszary, które naszym zdaniem powinny być ujęte w tych wytycznych".

Jak mówił, wytyczne będą dotyczyły "różnych rzeczy technicznych związanych z funkcjonowaniem szkoły". "Chodzi o rozrzedzenie uczniów w miarę możliwości, przesunięcie lekcji w czasie tak, żeby nie dochodziło do kumulacji uczniów w danym momencie. (...) generalnie tak, jak w innych obszarach życia tu też, jeśli by dochodziło do wzrostu zachorowań w danym regionie czy w danym powiecie, to ten regionalny, powiatowy mechanizm będzie dotyczył również szkół" - wskazał Bondar.

Zaznaczył, że "w pewnych sytuacjach czy jakichś radykalnych wzrostach zachorowań na jakiś czas pewne szkoły przechodziłyby na system pracy zdalnej, ale generalnie planowany jest normalny powrót do szkół 1 września". "Nie ma tutaj większych przeciwskazań, żeby normalnie rozpocząć naukę" - dodał.

Przyznał, że "będzie to wyzwanie dla szkół i dla np. systemu ochrony zdrowia". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ krap/

Artykuł prasowy: PAP (licencja)

Dodane: 02.08.20
Tagi:

Komentarze użytkowników

Wyzwanie | 2020-08-02 13:02:38 napisał(a):

GIS bardzo szczerze mówi o tym , że będzie to wyzwanie dla szkól a nie dla ministra zdrowia czy ministra edukacji.Rozrzedzanie uczniów w szkole da takie same efekty jak na weselach czyli wysyp nowych zarżeń . Beztroska władzy mnie przeraża.

Marek | 2020-08-02 13:39:26 napisał(a):

Dziwne,to dlaczego plany pracy szkół uwzględniają łączenie klas na zajęciach wychowania fizycznego, powinni dyrektorzy placówek dostosować plany pracy do wytycznych MEN i GIS, a nie szukać oszczędności! Co w tym temacie ma do powiedzenia referat edukacji.?

Rena | 2020-08-02 14:33:33 napisał(a):

W starachowickich szkołach średnich klasy są przeludnine, liczą po 38, a nawet 40 uczniów!
Co zamierza starostwo w tym względzie uczynić?

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie