Sąd umorzył. Policja się odwołała

16029.nsmed

Starachowicka Komenda Policji odwołała się od wydanej przez Sąd Rejonowy decyzji w sprawie umorzenia postępowania wobec kilkunastu osób, które w styczniu 2022 r. w trakcie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Starachowicach miały zakłócić spokój. 

Przypomnijmy, że w przeddzień 9. rocznicy śmierci Jadwigi Kaczyńskiej - Honorowej Obywatelki Starachowic, jej syn - prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przyjechał do Starachowic, by wziąć udział w nabożeństwie w intencji swojej matki. Towarzyszyło mu wielu polityków, nie tylko lokalnych. Vis a vis kościoła pod wezwaniem Wszystkich Świętych przy ul. Radomskiej ustawiła się grupa osób manifestujących swoje niezadowolenie z działań rządu. Przyszli przeciwnicy segregacji sanitarnej, osoby niezadowolone z tego, że starachowiczanom zabrano szpital, a także dziewczyny ze Strajku Kobiet nie zgadzające się z wizją państwa serwowaną przez rządzących. Protestujący wyposażeni w m.in. „wuwuzele” dali o sobie głośno znać w momencie, gdy prezes PiS przyjechał do kościoła. Były gwizdy, okrzyki, co można zobaczyć na nagraniu [kliknij]. Na miejscu obecnych było wielu policjantów. Protest był rejestrowany przez funkcjonariuszy na video, a manifestujący swoje poglądy ludzie zostali wylegitymowani oraz spisani. Protestujący dali o sobie znać po raz drugi, kiedy prezes Kaczyński przemawiał - już po mszy - do zebranych ludzi na przykościelnym placu. Druga część protestu była jednak cichsza, ponieważ policjanci zarekwirowali manifestantom trąbki. 

W związku z tymi wydarzeniami policja skierowała wniosek do sądu o ukaranie manifestujących. Natomiast sędzia Joanna Kucy z Sądu Rejonowego w Starachowicach umorzyła postępowanie.

- W ocenie sądu zachowanie obwinionych stanowiło czynne uczestnictwo w zgromadzeniu spontanicznym, pokojowym, które są dozwoloną i prawnie chronioną formą zgromadzeń publicznych. Artykuł 54 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wyrażania swoich poglądów. Natomiast w art. 57 konstytucji zagwarantowane jest każdemu obywatelowi prawo do organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich. Zachowanie obwinionych stanowiło formę manifestacji co do poglądów i działań politycznych, zatem stanowiło realizację prawa wolności wyrażania swojej opinii w ramach pokojowego zgromadzenia - uzasadniała decyzję sędzia Kucy.

Odwołanie

Redakcja portalu zapytała rzecznika prasowego starachowickich policjantów „Z którymi argumentami uzasadnienia sądu / przepisami nie zgadza się policja? Dlaczego zdaniem policji manifestujący powinni zostać ukarani?”.

„W dniu 19 kwietnia 2022 roku Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach złożył zażalenie do Sądu Okręgowego w Kielcach za pośrednictwem Sądu Rejonowego w Starachowicach na postanowienie wydane w dniu 7 kwietnia 2022 roku przez Sąd Rejonowy w Starachowicach o umorzeniu postępowania w związku z art. 51 par. 1 kw.” - brzmi treść odpowiedzi przesłanej przez oficera prasowego.

Komentarz obrony 

Obrońcą pro bono części obwinionych jest starachowicki adwokat Piotr Capała. 

Mecenas Capała, reprezentujący ośmiu z dziewiętnastu obwinionych w sprawie, nie krytykuje złożenia zażalenia przez policję, chociaż oczywiście zgadza się ze stanowiskiem sądu pierwszej instancji.  - Policja w ten sposób [składając zażalenie -przypis red.] realizuje konstytucyjną zasadę dwuinstancyjności postępowania. I tak jak moi klienci mieli prawo do realizacji, w drodze pokojowego protestu, konstytucyjnej wolności do zrzeszania się i wyrażania swoich poglądów, tak policja miała prawo do zaskarżenia decyzji sądu - mówi Piotr Capała. - Mam nadzieję, że to postępowanie będzie dobrą, a przede wszystkim skuteczną lekcją dla organów ścigania odnośnie praw i wolności obywatelskich - dodaje adwokat.

Zgodnie z procedurą, jeżeli sąd okręgowy uzna za zasadne zażalenie policji, to sprawa wróci do sądu pierwszej instancji.

Dodane: 12.05.22 | Odsłony: 996 | komentarze (15)

Komentarze użytkowników

Jan | 2022-05-12 06:54:50 napisał(a):

Nie policji tylko milicji

tomasz | 2022-05-12 07:52:01 napisał(a):

Policja Kaczyńskiego niech się weźmie w końcu do roboty.
Potrzebna jest interwencja na nie odebranej , dopuszczonej do ruchu ul. Konstytucji.
Jak potrącę pieszego na nie oznakowanym przejściu to kto za to odpowiada ja , pieszy . Materek a może zwierzchnik policji Kaczyński?

do tomasz | 2022-05-12 08:45:24 napisał(a):

Masz rację. To jest policja wykonująca polecenia odgórne i takie przyszło właśnie w tej sprawie. Wstyd będzie wielki bo już tyle razy przegrali sprawy w sądach ale wciąż się odwołują. Najwyższy czas odwołać się do własnego rozumu i nie kompromitować się w sądach...

Do powyżej | 2022-05-12 09:11:24 napisał(a):

Macie racje policja wykonuje polecenia odgórnie i jest tak od zawsze za każdej władzy i w każdym państwie czy wam się to podoba czy nie. A sądy w Polsce i nie tylko są jakie widać też wykonują polecenia od górnie od wielu lat bo układ musi trwać jak trwał przez komunę i po do teraz jutra i pojutrza. Wszystko co dla nich nie jest komunizmem jest faszyzmem, zresztą widać to teraz po obrońcach moralności i wyzwolicielach od Putina. To nie do końca to samo ale bardzo podobne chodzi o to kto na kogo pracuje kto kim pomiata i czuje nad nim wyższość ludzie nie zmienili się nigdy i nie zmienią do samego końca

Xxx | 2022-05-12 09:46:31 napisał(a):

Cyrk za nasze pieniądze trwa.
Jeśli stary dziad z Żoliborza urządza sobie prywatne wizyty to po co tyle policji, tylu jego sługusów?
Dzwonię do księdza, mówię, że będę tego dnia o tej godzinie, co jest poranna msza i bez atencji zbędnej przyjeżdżam, modlę się i wracam do kota.

tomasz | 2022-05-12 09:55:21 napisał(a):

Do Do powyżej:
Rydzyk ci sprał łepetynkę czy pisowska gadzinówka TVP-is.

wodz do tomasz | 2022-05-12 12:35:56 napisał(a):

Odezwał się mądrala .Oświecony po szczawiu i mirabelkach. Tobie tvn sprał łepetyne.A może coś genetycznie?

do tomasz | 2022-05-12 13:08:51 napisał(a):

jesteś id1otą co tu mówić

Ernest | 2022-05-12 14:06:09 napisał(a):

Spoko nic to nie da w tej sprawie.

arti | 2022-05-12 16:43:59 napisał(a):

no cóż służalczość wobec putijara jest wielka

drogi panie komendancie | 2022-05-12 17:16:35 napisał(a):

niech nasza policja lepiej szuka oszustów co okradają staruszki. Wydział gospodarczy niech zajmie się wałkami w mieście, a nie tylko oszustwa na allegro itp. Nie słyszałem by gospodarczy coś fajnego zrobili. Pewnie by się pochwalili gdyby mieli czym.

Teoria i praktyka | 2022-05-12 17:43:22 napisał(a):

W teorii oszuści są ścigani a w praktyce policja przekazuje tylko informacje do prasy kto ile pieniędzy stracił. I na tym koniec.Dobrze by było zobaczyć informację ilu oszustów udało sie zatrzymać. Jeden z nich jest regularnie co roku w kościele na Radomskiej ale jego policja ochrania...

Rodowity mieszkaniecj | 2022-05-12 18:50:42 napisał(a):

Boże wybaw Starachowiczan od Lipca i jego popleczników

do rodowity mieszkaniec | 2022-05-12 19:27:03 napisał(a):

Jaki ty jesteś rodowity, jak twoi przodkowie to wichura z RPA rodem.Ja to co innego dziewięć pokoleń do tyłu udokumentowane.

Lipa | 2022-05-13 12:41:59 napisał(a):

Nudzi się widocznie komendant tej komendzie to się za takie sprawy zabiera, nikt inny się nie odwołał tylko policja której się tym razem nie oberwało, protest jak to protest być musi, w końcu demokracja w Polsce jest, a raczej była kiedyś pamietam teraz reżim jest raczej wprowadzany ale to się zmieni bądźmy dobrej myśli:)
Pamiętajcie żebyście przypadkiem przeciw Ukrainie nie protestowali bo będzie na pewno wyrok surowy!

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie