Straż pożarna apeluje!

2805.nsmed

Rozpoczął się sezon wypalania traw. Do tej pory Straż Pożarna w Starachowicach interweniowała aż 56 razy. Pierwsze zgłoszenie w tym roku strażacy otrzymali 14 lutego.

Należy zauważyć, że mimo obowiązujących w tym zakresie przepisów w dalszym ciągu wypalane są suche trawy na miedzach, łąkach, pastwiskach, rowach przydrożnych, nieużytkach i terenach przyległych do lasów. Statystyki pokazują jednoznacznie, że wystarczy jeden słoneczny dzień, ażeby aktywność podpalaczy znacznie wzrosła.

Pozornie niewinne wypalanie traw i pozostałości roślinnych wskutek szybkiego rozprzestrzeniania się ognia kończy się najczęściej groźnym w skutkach pożarem zabudowań i terenów leśnych, a nawet zakładów pracy. Oprócz zagrożenia pożarowego, wypalanie traw powoduje to iż:
- obniża wartość plonów (nawet do 8%),
- niszczy warstwę próchnicy najbogatszą w substancje odżywcze,
- zabija pożyteczne zwierzęta i owady mieszkające w glebie (giną mrówki, żaby, krety),
- ułatwia rozwój chwastów,
- niszczy rośliny motylkowe, które akumulują azot w glebie,
- giną owady zapylające kwiaty,
- przesuszają wierzchnią warstwę gleby co prowadzi do jej erozji.

W efekcie spalania powstają dymy zawierające tlenki węgla, azotu, siarki oraz związki rakotwórcze.
Wpływają w istotny sposób na wzmożenie efektu cieplarnianego. Wypalanie traw niszczy nie tylko środowisko naturalne. Ma wpływ na ludzi, a także co może wydawać się dziwne na stan naszej gospodarki narodowej.

Kilka prostych przykładów:
1. ogromne zanieczyszczenie środowiska powodujące poważne choroby. Tam gdzie ogień tam i dym. A w dymie w skali każdego roku i całego kraju to tysiące ton szkodliwych substancji, pyłów i substancji rakotwórczych. W skali całego kraju można to przyrównać do katastrofy ekologicznej. Wypalanie traw zatruwa powietrze, którym oddychamy, efekty tych zanieczyszczeń mogą ujawnić się po latach: nowotwory, choroby układu krążenia, alergie,
2. koszty akcji strażaków liczone w milionach złotych rocznie. Walka z pożarami pochłania ogromne ilości pieniędzy,
3. zaangażowanie do akcji licznych służb ratunkowych, które mogą być wdanej chwili potrzebne do bardziej poważnych zdarzeń (wypadki drogowe itp. gdzie na udzielenie skutecznej pomocy czas liczony jest w minutach).
4. utrudnienia w ruchu wywołujące wypadki drogowe na zadymionych drogach (koszty akcji i leczenia poszkodowanych osób),
5. straty w sprzęcie i budynkach spalonych w wyniku niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia,
6. zagrożenie dla ludzi (podpalaczy jak i osób postronnych) . Czasem bywa tak, że ofiarami ognia stają się sami podpalacze, wystarczy nagła zmiana kierunku wiatru i zabawa z ogniem kończy się tragicznie. Ogień nad którym utracono kontrole niszczy stodoły, altanki ogrodnicze, sprzęt rolniczy a czasem przenosi się na budynki mieszkalne.

WYPALANIE SUCHYCH TRAW - ZABRONIONE!
Zakaz wypalania suchych pozostałości roślinnych regulują n.w. akty prawne:
• rozporządzenie MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (§ 36 ust.1 pkt.1 i 2 Dz.U. z 2006r. Nr 80 poz.563, z późn.zm.),
• ustawa o ochronie przyrody (art.45 Dz.U. z 1991r. Nr 114 poz.492 z późn.zm.),
• ustawa o lasach (art.30 ust.3 pkt.3 Dz.U. z 1991r. Nr 101 poz.444 (z późn. zm.).

KARY I KONSEKWENCJE ZA WYPALANIE WIERZCHNIEJ WARSTWY GLEBY I POZOSTAŁOŚCI ROŚLINNYCH (SUCHYCH TRAW):
• Kodeks Wykroczeń (art.82 § 1 pkt.7e Ustawy z dnia 20.05.1971r. Dz.U. z 1971r. Nr 12 poz.114 z późn. zm.) - "Kto nieostrożnie obchodzi się z ogniem lub wykracza przeciwko przepisom dotyczącym zapobiegania i zwalczania pożarów, a w szczególności wypala wierzchnią warstwę gleby lub pozostałości roślinne - podlega karze grzywny albo karze nagany".
• Ustawa o ochronie przyrody ( art.59 Dz.U. z 1991r. Nr 114 poz.492 z późn. zm.) - "Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach , pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin - podlega karze aresztu lub grzywny".
• Kodeks karny - ustawa z dnia 06.06.1997r.:( art.163 § pkt.1 Dz.U. jw.), który brzmi: "Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mając postać pożaru - podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".
• (art.181 § 1 Dz.U. z 1997r. Nr 88 poz.553 z późn. zm.), który brzmi: "Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach - podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Źródło: http://straz.prv.pl/, fot. archiwum

Dodane: 30.03.11 | Odsłony: 515

Komentarze użytkowników

maciej kowalski | 2011-03-31 22:22:20 napisał(a):

właśnie skończyli gasić pola za moim domem w michałowie. Jacyś idioci podpalili , dobrze że straż pożarna szybko przyjechała. Tylko podziękować.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie