Sukces literacki uczennicy III LO

4248.nsmed

Już po raz trzeci w tym roku Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnobrzegu była organizatorem konkursu literackiego pt. „Być i mieć w procesie kształtowania aktywności człowieka” .

Konkurs był skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego oraz studentów PWSZ. W tym roku wpłynęło nań 56 prac ze szkół południowej Polski – od Ustrzyk Dolnych i Sanoka po Lublin i Kielce. Nasze miasto reprezentowała praca Moniki Świercz – uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymiim. K. K. Baczyńskiego. Na czele kapituły oceniającej prace stał prof. dr hab. Daniel Markowski z Rzeszowa, który jak przystało na znawcę przedmiotu wyjątkowo oryginalnie skomentował esej Moniki. - Twórcza, oryginalna narracja poszukująca zależności pomiędzy zniuansowanymi znaczeniami tytułowych pojęć, pokazująca możliwości tkwiące w filo i ontogenezie rozwoju ludzi/człowieka, z zaskakującym zakończeniem, podkreślającym rangę natury we wszystkich trzech pojęciach definiujących człowieka. Głębia treści, refleksyjność, piękny literacko-filozoficzny język, to niezwykłe jak na licealistkę walory pracy. Uczennica III LO zajęła drugie miejsce w konkursie i otrzymała w nagrodę kamerę cyfrową . W towarzystwie rodziców, opiekunki pracy Joanny Kumon i wychowawczyni Wioletty Pajączkowskiej, Monika stawiła się na uroczystej gali laureatów. Pierwszy etap uroczystości miał miejsce w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnobrzegu. Laureaci konkursu i ich opiekunowie spotkali się tam z rektorem i pracownikami uczelni oraz zwiedzili budynek szkoły. Następnie nagrodzeni uczestniczyli w uroczystym posiedzeniu Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. prof. St. Tarnowskiego, które odbyło się w sali portretowej zamku w Baranowie Sandomierskim.

Zarówno członkowie kapituły konkursowej jak i sam rektor PWSZ dr hab. Kazimierz Jaremczuk podkreślali w swoich wystąpieniach bardzo wysoki poziom prac konkursowych, gratulowali laureatom i zapowiadali wydanie najlepszych prac w formie książkowej. - Zajęcie drugiego miejsca w moim pierwszym "poważniejszym" konkursie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Cieszę się, iż moja praca została uznana za jedną z lepszych, ponieważ fakt ten mobilizuje mnie do dalszej pracy nad moim warsztatem literackim – powiedziała Monika. Przypomnijmy, że tegoroczna, uzdolniona absolwentka III LO ma już na swoim koncie wygraną w II Konkursie Literackim Fundacji Fundowiczów w kategorii proza. Talent odkryty w szkole zamierza rozwijać na studiach polonistycznych, na które wybiera się po maturze. - Wierzę, że jeszcze usłyszymy o Monice, która ma niezwykłą „lekkość pióra” – mówi dyrektor szkoły Ewa Sajór-Ruszczak, nauczycielka języka polskiego. Jestem z niej dumna i wraz z całym gronem nauczycielskim gratuluję oraz życzę dalszych sukcesów.

Dodane: 23.05.12

Komentarze użytkowników

elka | 2012-05-24 10:23:07 napisał(a):

brawo! gratulacje!

Jolka | 2012-05-24 13:52:45 napisał(a):

Suuppeerrr

Borys | 2012-05-24 19:40:02 napisał(a):

w końcu jakieś pozytywne wiadomości, a nie tylko afery i skandale. gratki :-)

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie