Sytuacja w PKC Group. Informuje przewodniczący „Solidarności” Jan Seweryn

12528.nsmed

Przewodniczący „Solidarności” na stronie internetowej związków przedstawił także dzisiaj komunikat dotyczący przestoju w firmie PKC Group.

Poniżej oryginalna treść komunikatu: 

W dniu dzisiejszym w PKC odbyło się spotkanie przedstawicieli pracodawcy ze związkami zawodowymi na temat przestoju firmy w związku z epidemią koronawirusa. Przedstawiciele pracodawcy przedstawili całkowicie odmienną wersję wydarzeń niż ta, którą przekazali kilka dni temu. Nie było już mowy o miesiącu przestoju, ale tylko o przestoju do końca miesiąca i to nie na wszystkich działach. Prezes Dariusz Abram i dyrektor Działu Personalnego Paulina Mierzwa stwierdzili, że ci, dla których nie będzie pracy będą wysłani na wolne, które pokryją w pierwszej kolejności godzinami nadpracowanymi, urlopami zaległymi, kilkoma dniami urlopu bieżącego i godzinami do opracowania. „Solidarność” nie wyraziła zgody na urlopy bieżące, ale przedstawiciele pracodawcy stwierdzili, że będą rozmawiać z pracownikami, aby deklarowali się na wzięcie urlopu. Z informacji, jakie docierają do NSZZ „Solidarność” pracownicy są nagabywani i wywierana jest na nich presja, aby wzięli kilka dni urlopu bieżącego. Prezes Dariusza Abram stwierdzi, że jest to nieprawda. Podobnie jak w przypadku MAN-a, PKC również czeka na decyzje rządu RP, co do sfinansowania przez rząd przestojów w firmie. Prezes stwierdził także, że nie jest w stanie określić jak będzie wyglądało funkcjonowanie firmy od 1 kwietnia. Według prezesa to nie brak części do montażu jest powodem przestoju, ale przestoje u odbiorców produkowanych przez PKC wiązek.           

Kursywa za: solidarnosc.starachowice.pl

Dodane: 20.03.20
Tagi:

Komentarze użytkowników

Rebel | 2020-03-21 08:42:06 napisał(a):

Wszyscy idą na współpracę, tylko nie związki zawodowe. W obecnej sytuacji opór jest zdumiewajacy. Nie dziwiła by mnie taka postawa w normalnym satanie rzeczy. Jest ona niepoważna i mocno burzy emocje u pracowników, podsyca niepotrzebne negatywne nastroje. Nikomu i niczemu takie działanie nie wyjdzie na dobre. Życzę rozwagi i odwagi.

Yola | 2020-03-21 11:15:50 napisał(a):

Nie dziwię się ludziom że godzą się na urlopy, boją się że gdy dojdzie do zwlonień pracodawca będzie pamiętliwy.

Robo | 2020-03-21 11:58:07 napisał(a):

Związki pokazują że są związkami, czy jak były zwolnienia w Pkc lub w Man zdołały je zatrzymać, nie dajcie sobie mieszać w głowach. Postojowe to marna kasa, 80% podstawy wynagrodzenia bez dodatków, jeszcze mogą być gorsze czasy po epidemii to na postojowe przyjdzie czas, pilnujcie swoich miejsc pracy.

Milena | 2020-03-21 13:48:51 napisał(a):

Dlaczego nikt nie potrafi zrozumiec ze to co sie dzieje to jest niczyja wina i wszyscy musza się wziasc do kupy i isc na ustępstwa wlasnie po to zeby później bylo do czego wracać. I tak nikt na wakacje nie pojedzie. Jak tego nie zatrzymamy to po co wam te urlopy skoro i tak bedziecie siedzieli w domu. Trzeba zrozumieć obie strony. Pracownika i pracodawce a kazdy widzi tylko swoj interes. Pracodawcy mogą wysyłać na przestój bezpłatny wiec przestańcie narzekać bo i tak wam ida na reke. Jak oni plajtuja to nic wam po tych urlopach. Lepiej nie miec urlopu ale mieć później prace.

Pracownik | 2020-03-21 14:57:47 napisał(a):

Nikt nie może nas zmusić do tego żeby brać urlop a tym bardziej urlop bezpłatny. To nie jest wina pracownika ze nie ma z czego wykonywać wiązek i dla kogo. Pracodawca ma taki obowiązek by zapewnić pracę a skoro się z tego nie wywiązuje a pracownok jest gotowy do wykonywania pracy to już nie nasz problem. Wynagrodzenie powinno być wypłacone. Tylko niestety jak potrzeba pracownika i jest dużo pracy to wiedza jak się odezwać a teraz to maja nas w dupie.

Do pracownik | 2020-03-21 15:18:23 napisał(a):

Skoro nie ma z czego i nie ma dla kogo to może pracodawca nie powinien wysyłać na urlop tylko zwolnić i wtedy będzie to twój problem. Niedługo będziesz czekał aż zadzwonią i modlił się żeby ta praca była. Co ma powiedzieć fryzjerka kosmetyczka jej też nikt nie zapłaci za przestuj. Taka jest sytuacja należy się dostosować i modlić oby najszybciej się to skończyło. Jak Man czy pkc pracowało normalnie to larum bo pracują w czasie pandemii jak wysyłają ludzi na urlopy to larum że oni są do pracy gotowi.

Pracownik. | 2020-03-21 18:47:00 napisał(a):

Jest przepis który mowi" ze zamknięcie załadu pracy z powodu wirusa uznawane jest za przestój" wiec przestań pisac głupoty. Pracownik jest gotowy do pracy a ze nie ma "komponentów" z których można wykonywać wiązki to nie jest wina pracownika. Niech się dogaduja z dostawcami a nie obciążają pracowników którzy i tak zarabiają marne grosze. Tyle w temacie.

Milena | 2020-03-21 21:05:13 napisał(a):

Ale stanowisko PIP w tym temacie jest proste. Pracodawca ma prawo wyslac pracow ika w takim wypadku na urlop. Przepisy o tym mowia.

Rebel | 2020-03-21 22:28:17 napisał(a):

W naszym szpitalu tez są zwiazki i to nie jedne. Wiosna to czas kiedy miały się rozwiązać kwestje płacowe różnych grup zawodowych ochrony zdrowia. W obecnym czsie po przemianowaniu naszego szpitala i tragicznej sytuacji epidemiologicznej. Cześć pracowników została wysłana na urlopy platne, zaległe, bezpłatne. Cześć poszła na opieki pozostajac jednoczesnie do dyspozycji. Nikt tam nawet nie pomyślał, żeby protestować, czy się przepychać w swoim interesie. Przy czym dla nich obecną sytuację określa się mianem wojny. Pracownicy Pkc naprawde, nie dajcie się wkręcać.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie