Tak wyglądają drogi i chodniki na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Ciąg dalszy

17206.nsmed

Z Redakcją Starachowice-NET.pl skontaktował się Czytelnik z prośbą o interwencję wobec stanu dróg na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach. Artykuł ukazał się 24 lutego 2023 r. 

„Gdy w 2016r. nadano nazwy ulicą znajdującym się na terenie strefy pracownicy całej strefy, a jest ich kilka tysięcy, byli pełni nadziei że wreszcie zapanują tu jakieś standardy utrzymania dróg. Niestety z roku na rok stan dróg się pogarsza (co roku, na wiosnę pojawia się ekipa zasypująca największe dziury ale oprócz ogólnego paraliżu komunikacyjnego wiele to nie wnosi). Stan utrzymania jest tak zły, że samochody jeżdżą slalomem omijając coraz większe wyrwy w asfalcie i uważając przy tym żeby nie przejechać pieszego który też nie ma lekko bo chodniki są wcale nie lepsze” - pisał w wiadomości do Redakcji.

Portal Starachowice-NET.pl poprosił wtedy o komentarz Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Urząd Miejski. 

„Ulice na terenie Specjalnej Stery Ekonomicznej „Starachowice” są po części własnością Specjalnej Stery Ekonomicznej „Starachowice”, Samorządu Miasta Starachowice, Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz prywatnego przedsiębiorcy CERRAD sp. z o .o.” - można było przeczytać w odpowiedzi od strefy. Tymczasem Urząd Miejski stanął na stanowisku, że: „Gmina nie zarządza drogami na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nie znajdują się tam drogi publiczne, a jedynie drogi wewnętrzne znajdujące się na gruncie będącym własnością m.in. Specjalnej Strefy Ekonomicznej”. 

Publikacja dwóch wykluczający się stanowisk wywołała wiele negatywnych komentarzy.

W wiadomościach do Redakcji kolejni Czytelnicy pisali z pytaniami o remonty tych ulic ironizując, że tysiące pracowników, setki dostawców oraz klientów nigdy nie doczekają się remontu, skoro nie wiadomo, kto ma wydać pieniądze na remont.  

„W kwestii wywołanego przez czytelnika tematu stanu dróg przebiegających przez strefę ekonomiczną proszę o drążenie tematu dalej. Udzielone odpowiedzi przez reprezentantów strefy i Urzędu Miejskiego wzajemnie się kłócą. Strefa twierdzi, że część dróg jest własnością UM, a UM się do tego nie przyznaje. To kto wreszcie odpowiada? I jeszcze jedna kwestia. Skoro jak twierdzi SSE, część dróg należy do firmy Cerrad, tzn. że może ona któregoś pięknego dnia zamknąć tę drogę? Od 15 lat korzystam z tych dróg i jest to dla mnie istotne (stan nawierzchni)” - napisał w wiadomości kolejny Czytelnik. 

Redakcja Starachowice-NET poprosiła o dodatkowe wyjaśnienia zarówno Urząd Miejski, jak i Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Urząd Miejski: 

Jak informuje Ernest Kumek, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami i Dróg, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Gmina Starachowice nie posiada w swojej ewidencji dróg, którymi zarządza. 

Tak jak informowaliśmy wcześniej, zgodnie z ustawą o drogach budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.

Zasady i tryb ustanawiania specjalnych stref ekonomicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzania takimi strefami oraz szczególne zasady i warunki prowadzenia na ich terenie działalności gospodarczej określa ustawa z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych. 

Zgodnie z art. 2 tej ustawy specjalną strefą ekonomiczną, jest wyodrębniona zgodnie z przepisami ustawy, niezamieszkała część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, na której terenie może być prowadzona działalność gospodarcza na zasadach określonych ustawą. 

Natomiast zgodnie z art. 6 tej ustawy zarządzającym specjalnej strefy ekonomicznej może być wyłącznie spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w której Skarb Państwa albo samorząd województwa posiada większość.

Granice Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz kto zarządza tą strefą określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 grudnia 2008 r. w sprawie starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

W obrębie Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie ma dróg zaliczonych do kategorii dróg publicznych. 

Mając na względzie przepisy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych:

art. 8 ust 1: „Drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi”,

art. 8 ust. 2: „Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu”,

należy stwierdzić, że naprawa dróg znajdujących się na terenie starachowickiej specjalnej strefy ekonomicznej należy wyłącznie do obowiązków zarządcy terenu tj. Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. w Starachowicach.

***

Specjalna Strefa Ekonomiczna:

Specjalna Strefa Ekonomiczna ,,Starachowice” S.A. informuje, że na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” zlokalizowane są drogi o różnym statusie właścicielskim tj. stanowiące własność Specjalnej Strefy Ekonomicznej ,,Starachowice” S.A., Gminy Starachowice, Województwa Świętokrzyskiego lub prywatnych przedsiębiorców. 

Działki oznaczone numerami ewidencyjnymi:

163/52; 163/53; 163/54 -  ul. Grabskiego 

162/16 - część ul. Bugaj

162/78; 162/71; 162/72 - część ul. COP

327/63; 327/75; 327/79; 727/1; 729/62; 327/69  - część ul. Kwiatkowskiego

727/7; 727/13 - część ul. Głównej

327/71 - ul. Transportowa

327/41 - ul. Północna

727/9 - część ul. Klarnera 

stanowią własność Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice” S.A. 

Działki oznaczone numerami ewidencyjnymi:

728/7; 728/8; 728/9; 728/10; 727/20; 728/13; 729/45; 729/45; - część ul. Kwiatkowskiego

327/132; 327/128; 327/131; 727/21 - ul. Maja

728/11;728/14; 728/15 - część ul. Głównej  

729/55 - ul. Narzędziowa, część ul. Cz. Klarnera

727/18 - część ul. Magazynowej

22; 21/7 - część ul. Bugaj

stanowią własnością Gminy Starachowice.

Działka oznaczona numerem ewidencyjnym:

727/3 - ul. Energetyczna stanowi własność prywatnego przedsiębiorcy.

Działka oznaczona numerem ewidencyjnymi:

162/77 – część ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego stanowi własność Województwa Świętokrzyskiego.

Zgodnie z art.  8 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (dalej u.d.p.) drogi, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym takiej drogi, są drogami wewnętrznymi. 

Natomiast stosownie do ust. 2 ww. art. 8 - budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona  i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.

Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu (art. 8 ust. 3). Natomiast oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi oraz utrzymanie znaków drogowych, sygnałów drogowych lub urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego, związanych z funkcjonowaniem tych połączeń, należy do zarządcy drogi publicznej (art. 8 ust. 4), przy czym zarządcą drogi krajowej jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (art. 18 ust. 1 pkt 1 i art. 19 ust. 2 pkt 1 u.d.p.), drogi wojewódzkiej - zarząd województwa (art. 19 ust. 2 pkt 2 u.d.p.), drogi powiatowej - zarząd powiatu (art. 19 ust. 2 pkt 3 u.d.p.) i drogi gminnej - wójt, burmistrz lub prezydent miasta (art. 19 ust. 2 pkt 4 u.d.p.).

Wykładnia przepisów art. 8 ust. 2, 3 ustawy o drogach publicznych wskazuje na obowiązki spoczywające na zarządcy terenu, na którym położona jest droga wewnętrzna, a w razie braku zarządcy - na właścicielu tego terenu. 

Należy wskazać, że przepisy ustawy o drogach publicznych nie definiują pojęcia "zarządcy terenu". Dlatego też należy przyjąć rozumienia tego terminu w sposób określony przepisami kodeksu cywilnego. Ustanowienie zarządcy może bowiem nastąpić jedynie w drodze umowy lub orzeczenia sądu cywilnego, a także wskutek ustanowienia współwłasności. 

Wyjaśniamy, że dla terenu, na którym znajdują się ww. działki zajęte pod drogi nie został ustanowiony w przewidziany wyżej sposób „zarządca terenu”. Przyjąć zatem należy, że to na właścicielach ww. nieruchomości, w związku z tym, iż zostały na nich urządzone drogi, ciążą obowiązki wynikające z regulacji zawartej w art. 8 ust. 2 i 3 u.d.p.. 

Mając na względzie ciążące na Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A., jako właścicielu wskazanych wyżej nieruchomości zajętych pod drogi, obowiązki nałożone ustawą o drogach publicznych, wyjaśniamy, że w planach inwestycyjnych Spółki na rok 2023 zostały ujęte remonty cząstkowe dróg położonych na nieruchomościach stanowiących jej własność . 

RemondisReklama

Dodane: 20.03.23 | Odsłony: 885 | komentarze (8)

Komentarze użytkowników

gość | 2023-03-20 08:47:49 napisał(a):

Tak właśnie "dojna zmiana" zarządza specjalną strefą ekonomiczna w Starachowicach.Prezesi co miesiąc przytulają po kilkadziesiąt tysięcy złotych a zajmują się kolejną wymiana płytek w żółtku.Inwestycje w SSE Starachowice są prawie zerowe i w skali wszystkich stref zajmujemy ostatnie miejsce.Brawo wy -fachowcy z pod znaku PIS

Pracownik | 2023-03-20 10:57:53 napisał(a):

Po przeczytaniu tego artykułu wiem jeszcze mniej niż przed. To jest jakaś masakra, w ten sposób mogą przerzucać się w nieskończoność.

Logika | 2023-03-20 11:12:57 napisał(a):

Niby dlaczego drogi na terenie SSE miały by być remontowane z podatków mieszkańców skoro pieniędzy brakuje na remonty ulic miejskich ??? To jest temat wywołany przez nieudolny zarząd strefy i próba przerzucenia odpowiedzialności na miasto..

Wezyr | 2023-03-20 11:29:46 napisał(a):

Proponowałem kiedyś rozwiązanie. Należy zebrać wszystkie strony przy jednym stole (zarządców dróg na SSE). Rozpisać jeden duży przetarg na wymianę nawierzchni, budowę chodników zatoczki autobusowej, wiaty(Można puścić autobusy przez ,,strefę"), oświetlenia, nowych oznaczeń. Remonty można spróbować sfinansować z pieniędzy jakie zostaną z przetargu na budowę Wiaduktu(rząd obiecał 100 mln zł na tę inwestycję i już dziś wiadomo że zostanie około 20-30 mln zł).

PS to jak to jest z tymi gminnymi drogami na SSE są, jak twierdzi SSE czy nie ma jak twierdzi Materek?

do Wezyr | 2023-03-20 13:36:47 napisał(a):

Znam lepsze rozwiązanie. Odsunąć Pis od włądzy i wywalić nieudolnych prezesów .

bogdan | 2023-03-20 16:12:55 napisał(a):

Teren strefy, więc niech strefa sobie wyremontuje. Chyba jak za komuny powstały te drogi to od tamtej pory nikt palcem nie ruszył.
A może Pana prezesa SSE zapytać czy parking pod żółtkiem należy do strefy czy do gminy?

Pablo | 2023-03-21 09:05:09 napisał(a):

Znowu przez wojenki i balagan na gorze traca ci na dole, ile to juz tak jest w tym kraju? Chyba od zawsze, a to tylko kolejny przyklad, smutne i przykre

Przedsiębiorca | 2023-03-22 08:00:50 napisał(a):

Co tam drogi na strefie, po co to komu, a dlaczego?
Ważne że biurowiec świeżo po remoncie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie