Technikum nr 2 w Starachowicach liderem kształcenia w dziedzinie Odnawialnych Źródeł Energii

5597.nsmed

W listopadzie b.r. dwunastu nauczycieli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach uczestniczyło w wizycie studyjnej na temat „Metod i form kształcenia zawodowego w dziedzinie zielonej gospodarki w Niemczech”. Wizyta jest jednym z działań podjętych w projekcie „PWP-EKOtechnik kształcenie z energią” realizowanym przez Akademię Przedsiębiorczości z Zespołem Szkół Zawodowych  Nr 2 w Starachowicach w partnerstwie ponadnarodowym z Entwicklungsgesellschaft Energiepark Lausitz GmbH w Finsterwalde, na podstawie umowy z ŚBRR, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

W budżecie projektu zaplanowano zakup i montaż wyposażenia Laboratorium OZE w zakresie zgodnym z programem kształcenia w zawodzie Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz potrzebami wdrażania zmian programów kształcenia o moduły związane z energią odnawialną i termomodernizacją budynków w pozostałych zawodach objętych projektem: technik ochrony środowiska, budownictwa, mechatronik i elektryk. Laboratorium OZE zostanie wyposażone w nowoczesne zestawy dydaktyczne w pięciu kategoriach: energia wiatrowa, słoneczna, termalna, wodna oraz wydajność energetyczna.

Celem wyjazdu studyjnego do Niemiec, było podniesienie kwalifikacji kadry pedagogicznej z zakresu efektywnego kształcenia na kierunkach związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii (OZE) oraz poznanie nowoczesnych technologii i trendów wykorzystania OZE i technik pozwalających na ograniczenie zużycia energii. 

W pierwszym dniu wizyty nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Initiative Bürgerkraftwerk Drezno, którzy zajmują się promowaniem pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł oraz rozpowszechnieniem idei współpracy i oszczędności energii w społeczeństwie począwszy od pojedynczych jednostek, pracodawców przez instytucje, stowarzyszenia oraz szkoły. Jedną ze szkół promujących swoją działalnością oszczędność energii jest Gymnasium Bürgerwiese w Dreźnie, które odwiedzili uczestnicy projektu. 

Następnie odbyli wizytę w  fabryce koncernu VW Gläserne Manufaktur Drezno, w którym przedstawiono ekologiczne rozwiązania stosowane w fabryce i przy produkcji samochodów.

Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w biogazowni w Bönitz wyposażonej w  nowoczesny blok grzewczo - energetyczny Blockheizwerk i udział w warsztatach szkoleniowych dotyczących praktycznego wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych technologii stosowanych do wytwarzania energii. 

Wizyta w Energiepark Finsterwalde w Massen  oraz warsztaty WEQUA  w Lauchhammer miały na celu przedstawienie uczestnikom  systemu kształcenia zawodowego w Niemczech, zapoznanie z modułowym tokiem nauczania oraz metodami wdrażania programów kształcenia w zakresie OZE. Przedstawiono, również przykłady praktycznego zastosowania odnawialnych źródeł energii na przykładzie budynku szkoły pasywnej SeeCampus w Lauchhammer, elektrowni wiatrowych, biogazowni oraz solarnych stacji benzynowych. 

Spotkanie w Centrum Szkół Zawodowych w Elsterwerda - partnerem kształcenia teoretycznego w systemie dualnym pozwoliło nauczycielom zdobyć wiedzę na temat systemu nauczania, programów oraz wymienić doświadczenia i poglądy z kolegami z Niemiec. Podczas tej wizyty uczestnicy zwiedzili laboratorium metali, automatyzacji i elektrotechniki. 

Ostatnim punktem programu była wizyta w Centrum Treningowym Praxishaus Izby Rzemieślniczej w Poczdamie. Centrum zajmuje się kształceniem praktycznym w zawodach, które są bezpośrednio lub pośrednio związane z wytwarzaniem, gromadzeniem i wykorzystywaniem energii odnawialnych oraz związanych z instalacją i konserwacją urządzeń energetyki odnawialnej. Podczas warsztatów uczestnicy szkolenia poznali techniki analiz budynków takich jak: Blower Door, termografii budowlanej, lokalizacja nieszczelności, zasady montażu i działania pomp ciepła oraz  urządzeń energetyki słonecznej i fotowoltaiki.

Info: ZSZ nr 2

Dodane: 13.12.13 | Odsłony: 454

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie