Unijne przedsięwzięcia w Starachowicach

4462.nsmed

Gmina Starachowice w bieżącym roku realizuje 7 projektów dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. A niebawem ruszą kolejne informuje Rzecznik Prasowy Urzędu Miejskiego Iwona Ogrodowska-Ogórek. 

Pierwszym z projektów realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007 – 2013, jest „Rewitalizacja przestrzeni publicznej placu Rynku z przyległymi ulicami w Starachowicach”. Wartość ogólna projektu to około 23 miliony złotych. Inwestycja ta od wielu lat jest wyczekiwana przez mieszkańców.

Kolejne przedsięwzięcie to realizowana z Regionalnego Programu Operacyjnego „Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Starachowicach”. Projekt obejmie prace remontowo-budowlane w przedszkolach, szkołach i Starachowickim Centrum Kultury.
Ponadto Gmina Starachowice uczestniczy w realizacji dwóch zadań, których liderem jest Województwo Świętokrzyskie są to „e- świętokrzyskie Rozbudowa Infrastruktury Informatycznej JST” oraz „e – świętokrzyskie Budowa Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego”, w których wkład własny Gminy Starachowice to ponad 43 tys. zł.

Kolejnym projektem realizowanym w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Gminę Starachowice jest ”Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania klas I – III w Gminie Starachowice”. W projekcie uczestniczy około 575 uczniów, u których zdiagnozowano problemy z nauką bądź wyjątkowe uzdolnienia. W ramach projektu prowadzone są z zajęcia dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji, zajęcia logopedyczne, korekcyjne, socjoterapeutyczne, specjalistyczne zajęcia terapeutyczne, zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych oraz zajęcia dla uczniów szczególnie uzdolnionych matematycznie, przyrodniczo, artystycznie oraz ruchowo. Łącznie zaplanowano przeprowadzenie 8160 godzin w ciągu 4 semestrów. W ramach projektu zakupiono szereg pomocy dydaktycznych takich jak gry edukacyjne, plansze tematyczne, zestawy obrazków, układanki, zestawy matematyczne, instrumenty muzyczne, mikroskopy, piłki sensoryczne, książki i zeszyty do ćwiczeń. Szkoły otrzymały także materiały niezbędne do prowadzenia zajęć – dzienniki lekcyjne, papier ksero przybory szkolne.

W czerwcu zakończono realizację projektu ”Moje Starachowice – innowacyjne zajęcia pozalekcyjne dla uczniów Gimnazjów w Starachowicach”. Był to jeden z nielicznych projektów innowacyjnych realizowanych w regionie świętokrzyskim. Innowacyjność projektu polegała na umiejętnym połączeniu zagadnień z kilku dziedzin: przyrody, geografii, biologii i historii w komplementarny zestaw informacji i działań realizowanych za pomocą atrakcyjnych i niekonwencjonalnych metod dydaktycznych w trakcie zajęć w terenie.

Inny projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka realizowany przez Gminę Starachowice „Zapewnienie dostępu do Internetu mieszkańcom Gminy Starachowice z grupy docelowej”. W ramach projektu wybudowana zostanie sieć światłowodowa o długości 25 kilometrów, która obejmie 30 jednostek podległych Gminie w tym szkoły, przedszkola, biblioteki.

Gmina Starachowice i Regionalna Izba Gospodarcza w Starachowicach przygotowują wspólnie projekt z zakresu ekonomii społecznej - mający na celu utworzenie miejsc pracy w minimum dwóch spółdzielniach socjalnych. Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki , Poddziałanie 7.2.2 – Wsparcie ekonomii społecznej. W ramach przygotowywanego projektu przewiduje się możliwość otrzymania dotacji i wsparcia pomostowego na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółdzielni socjalnej utworzonej przez minimum 5 osób w wysokości 100.000 zł. Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców pozostających bez pracy. Osoby chętne nadal mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, pokój 107, tel: 41 2738279.

Info: UM Starachowice

Dodane: 02.08.12 | Odsłony: 478

Komentarze użytkowników

zabawa marek | 2012-08-02 07:43:54 napisał(a):

tak tak koszt utrzymania Urzędu ( urzędników ) w ciągu 5 lat wzrósł z 6 mln do prawie 13 mln zł
szał możliwych inwestycji został brutalnie zgaszony politykierstwem, nieudacznictwem i politykom kadrową
gratulacje
Unijne to było w STBS dobrze że się chłop podłożył
no bo jak można podłożyć dokument do teczki w UM bez wiedzy i zgody właściciela teczki ?

esson | 2012-08-02 08:20:22 napisał(a):

nareszcie się coś rusza. Aktywacja ludzi w spółdzielniach to dobry pomysł. Można w necie znaleźć przykłady sprawnie działajacych grup i co najwazniejsze dających samozatrudnienie członkom. Tyle jest do zrobienia w TST np zieleń miejska... park, skwery... czystość miasta, drobne uslugi. A zobaczycie, ze ci ludzie na swoim będą świetni. Wspierać i pomagać!!!

do esson | 2012-08-02 08:29:00 napisał(a):

fikcja! Nie masz pojęcia o czym piszesz, Policz sobie ile firma musi zarobić żeby utrzymać 5 pracowników, płacąc ZUS i podatki, plus nawet skromne wypłaty, w grę może wchodzić jedynie produkcja, a żeby ją zacząć potrzebne są setki tysięcy na uruchomienie nawet najmniejszego procesu. Te twoje "drobne usługi" nigdy w życiu nie utrzymają całorocznie aż pięciu stanowisk. myśl trochę zanim coś napiszesz

esson | 2012-08-02 08:52:39 napisał(a):

poczytaj, poszukaj, spójrz na podkarpackie... bo blisko. Działaja w Polsce setki takich spóldzielni z powodzeniem. Zainteresuj sie, jak to funkcjonuje dopiero potem krytykuj. Ludzie dostając mozliwości i wsparcie potrafia zarzadzać swoimi pieniędzmi.
Otwórz umysł!

abc | 2012-08-02 08:55:17 napisał(a):

Zieleni miejskiej to może niech już nikt nie rusza. Były kiedyś piękne głogi w mieście. Po ogłowieniu drzew wiele z nich uschło. Teraz przyszedł czas na żywopłoty. Na ulicy Piłsudskiego miały kiedyś około metra i były ładne. Teraz ktoś zrobił z nich jakieś marne obwódki w których dominują chwasty, bo krzewy nie wytrzymały cięcia. Jeszcze trochę takich prac z zielenią miejską i zostanie tylko beton.

Ula | 2012-08-02 10:20:34 napisał(a):

coś ostatnio nie lansuje się człowiek z kółkiem na głowie?

do ula | 2012-08-02 10:29:06 napisał(a):

Boi się, żeby nie pisali o kawce

vox | 2012-08-02 10:45:50 napisał(a):

Należałoby karać mandatami właścicieli budynków którzy mieszkają daleko od Wierzbnika , biorą za wynajem lokali dużo forsy, a elewacji nie pomalowali ani odnowili od wojny ,obarczając tym najemców - a najemcy jak to najemcy / gusta miewają różne i folklorystyczne/ , stąd konkurujące elewacje i szyldy od fioletów ,czerwieni różów, zieleni itd. Czy jest w UM np. architekt który powinien określać te sprawy - powyższy problem widoczny na zdjęciu i to bez powiększenia

esson | 2012-08-02 11:05:53 napisał(a):

powinno powstać prawo lokalne precyzyjnie regulujace kwestie związane z projektowaniem elewacji,umiejcowianiem reklam itp., a poradą w tym wzgledzie służyć mógłby własnie architekt - plastyk miejski. . Tutaj "wolnosć" przynosi szkody.

Barbara | 2012-08-02 12:26:08 napisał(a):

Tak być powinno , jest tak w Niemczech i miasteczka wyglądają super. Natomiast zajęcia z projektów dla dzieciaków w Podstawówkach - super sprawa. Syn uczęszczał w 12, po lekcjach, regularnie o wyznaczonej godzinie, świetnie zorganizowane - pomyślałam ilu rodziców by było stać na takie zajęcia prywatnie, a w poradni raz byłam i dobrze że były w szkole, bo pewnie do poradni bym się nie dostała . Ciekawe czy to tylko w tym roku ,czy będzie tak stale.

do esson | 2012-08-02 12:35:52 napisał(a):

archtekt -plastyk miejski- KONIECZNE !
jedynie walory przyrodnicze i położenie czynią to miasto atrakcyjnym. Wprawdzie dużo układa się nowych chodniow malujeą bloki ale to ziarnko maku. Ogólnie obrzydlwa i nieciekawa DZIURA !
Przykład - teren pod skałkami celowa partanina, Park Miejski -brak pojęcia o układzie drzew , całe Starach zach - ochyda, w centym jakieś składy węgla materiały budowlane itd. Dobrze NOMI przegoni tych dorobkiewiczów chyba z Pawłowa blokują atrakcyjne tereny ....
i wiele wiele innych.

do do esson | 2012-08-02 15:32:14 napisał(a):

To co oni przynieśli sobie te tereny z Pawłowa do Starachowic? Chyba jakiś mądry cwaniak im to sprzedał i musiał wydać zgodę na taką a nie inną działalność.Cwaniaków u nas bez liku.Ciekawe ile to kosztowało?

Jet | 2012-08-02 17:20:27 napisał(a):

Czy to prawda , że ZEC sprzedał rudery po PWiK NOMI. Trochę miasta w mieście.
Nareszcie po 40 latach zmieni się wizerunek w dolnej części przy wjeździe.
I obiekt jakiego jeszcze nigdy w TST nie było . Teren sprzedany i szybko, profesjonalnie zagospodarowany. Trafione bez funduszy unijnych inwestycje. Dwa obiekty NOMI i za sprzedany teren NOMI budynek ZEC.

do vox | 2012-08-02 17:25:01 napisał(a):

puknij się w czoło! a jak jesteś taki cwaniaczek to daj im kasę na odnowienie elewacji, zróbcie razem z essonem zrzutkę i najlepiej jeszcze sami im to wyremontujcie... Ludzie gdzie wy macie mózgi? Ktoś będzie malował elewacjie bo jakimś dwóm oszołomom ich wygląd się nie podoba hahah ... co za ludzie??

typowy Polak | 2012-08-02 17:40:32 napisał(a):

ja się cieszę że wyremontują rynek a że elewacje odrapane to jakaś marginalna sprawa. Jak sie komuś nie podobają to niech nie patrzy albo przeprowadzi się gdzie indziej i tyle

do Jet | 2012-08-02 20:03:07 napisał(a):

Nomi zmieni wizerunek dolnych Starachowic ale zobacz co jest po drugiej stronie torów w poblizu odnawianego budynku dyrekcji huty , ohyda - skład węgla jakieś budy z materiałami budowlanumi, wy......ć to !!!

vox | 2012-08-02 22:43:44 napisał(a):

Spoko puknołem się i widzę to samo. Kiedyś właściciele posesji mieli obowiązek zamiatania ulicy przed domami,a obecne czasy wymagają więcej np. dbania o elewację jeśli samemu się nie chce niech za to płaci i tyle. Jeśli ktoś ma sklep np. w rynku i kasuje miesięcznie ponad 1000 to stać go na remont. Teraz tak się w tej wolności porobiło że nikt nie sprząta, nie maluje - no chyba że chałupę na peryferiach - ale tam nikt nie chodzi.

@vox | 2012-08-03 07:16:11 napisał(a):

Prawo własności mówi ci coś?
Przepisy prawa są takie i już.
Najlepiej Bernatowicz czy Kwiecień kolejny raz podwyższy podatek od nieruchomości. Tylko to im najlepiej i bez żadnych konsekwencji prawnych się udaje.

ArKr | 2012-08-03 08:03:12 napisał(a):

A czy ktos sie moze orientuje jakie sa plany miasta co do parkingu wdluz Armii Krajowej? Niedawno zostal zlikwidowany i zrobiono zjazd na łąkę (obok parkingu Galerii Skałka), która jest poki co kompletnie nieprzygotowana. Mieszkańcy sztajerków oraz klienci tzw. Bistro zostali na dzien dzisiejszy pozbawieni miejsc parkingowych...

do ArKr | 2012-08-03 08:08:14 napisał(a):

i badzo dobrze, niech parkują na parkingu skałki jak się nie podoba, to niech wjeżdżają na pustynię manhattan - tam miejsca jest mnóstwo

esson | 2012-08-03 08:15:07 napisał(a):

Właśnie o to chodzi. Miasto powinno zapewnić spójny pojekt oparty o przemyślaną koncepcję i pomóc w pozyskaniu środków, np preferencyjnego kredytu. Tak się dzieje w wielu miastach. Tylko trzeba mieć głowę otwartą. Myśleć a nie gadać co ślina na język przyniesie. Są na świecie dobre rozwiazania. Uczmy się.

ArKr | 2012-08-03 10:45:28 napisał(a):

Wszystko ok, tylko parkowanie przy Skałce jest wyłącznie dla klientów. teoretycznie jest to zatem nielegalne. a skoro na były parkingu stało sporo samochodów, znaczy że byłk potrzebny.miasto zlikwidowało nie dając opcji w zamian

o ! | 2012-08-03 20:36:49 napisał(a):

co mówi Prawo Budowlane o tych 2ch chałupach pod skałkami ? o składzie wegla w potencjalnym ciekawym archtektonicznie drugim centeum Starachowic ? ITD....

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie