W jaki sposób możemy walczyć z ubóstwem i wykluczeniem społecznym?

2193.nsmed

W ubiegły piątek 8 października w Starachowicach odbyło się I Forum Samorządów Uczniowskich. Spotkanie pt: „W jaki sposób możemy walczyć z ubóstwem i wykluczeniem społecznym?” zorganizowało Stowarzyszenie „Projekt Starachowice”. Gośćmi specjalnymi forum były: Janina Ochojska – prezes Polskiej Akcji Humanitarnej i eurodeputowana Róża Thun.

Do udziału w spotkaniu zaproszone zostały zarządy Samorządów Uczniowskich szkół średnich z terenu województwa świętokrzyskiego.
Forum zorganizowano w ramach Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym, a wzięło w nim udział ponad 100 osób z naszego regionu.
Jako pierwsza głos zabrała Róża Thun, która głównie skupiła się na równym prawie dostępu wszystkich ludzi, nie tylko do środków pierwszej potrzeby takich jak woda, jedzenie czy elektryczność, ale tak samo każdy człowiek powinien mieć dostęp np. do Internetu, co da mu szansę równego rozwoju. Eurodeputowana zwróciła się do przybyłej młodzieży, aby czynnie uczestniczyła w szukaniu nowych potrzeb i nie bała się zgłaszać swoich problemów do Komisji Europejskiej. W tym celu młodzi ludzie powinni pisać sygnalizując problemy warte wzięcia pod uwagę, rozważenia i pracy by im zaradzić. Róża Thun nadmieniła, że należy również zwracać uwagę na problemy swojego otoczenia i reagować, w celu pomocy innym, nie pozostając obojętnym na los ludzi z naszego otoczenia.
Janina Ochojska z kolei skupiła się na przedstawianiu problemu ubóstwa na terenie Europy; wedle badań na 500 mln. mieszkańców Europy, 84 mln. osób jest zagrożonych skrajną biedą. W Polsce najbardziej zagrożona ubóstwem jest młodzież, która stanowi aż 26% tej tendencji. Ponadto Janina Ochojska namawiała młodzież, aby zwracała uwagę na swoich kolegów w szkole, na osoby, które mogą potrzebować pomocy, ale nie chodzi tu kolokwialnie o oddawanie swojego kieszonkowego, a o zgłaszanie problemów, tylko wtedy jest szansa na próby działania w ramach pomocy zmiany czy naprawy całego systemu, a nie jedynie jednoosobowych przypadków.
Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej dodała, że tylko 3 szkoły z województwa świętokrzyskiego wystąpiły do Polskiej Akcji Humanitarnej o dofinansowanie posiłków dla swoich uczniów w ramach akcji „Pajacyk”, a według niej nie jest możliwym, aby zapotrzebowanie było, aż tak małe, dlatego potrzeba zdecydowanej reakcji młodzieży, która najlepiej zna swoje otoczenie i rówieśników.
Kolejny poruszony na spotkaniu problem, to wykluczenie społeczne - bezpośrednio związane z obojętnością na drugiego człowieka. Brak reakcji na to zjawisko dotyczy m.in. niewiedzy, co tkwi u podstaw takiego odrzucenia i izolacji, dlatego bardzo ważne są podobne spotkania jak to zorganizowane w Starachowicach, aby rozszerzać świadomość społeczną tych problemów i wspólnie im przeciwdziałać, podkreśliła Ochojska.

Cieszę się, że na zaproszenie odpowiedziało tyle szkół. Przyjechali do nas młodzi ludzie z całego regionu. Spotkanie to pozwoliło na nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy zarządami Samorządów Uczniowskich z różnych szkół. Wymiernym efektem I Forum Samorządów Uczniowskich będzie budowa Świętokrzyskiej Studni w Sudanie. Więcej na temat tego projektu dowiecie się Państwo w najbliższym czasie – poinformował Marek Materek – inicjator i  organizator I Forum Samorządów Uczniowskich.
 

 

Gośćmi specjalnymi I Forum były Janina Ochojska i Róża Thun. Od prawej europoseł Róża Thun, Prezes PAH Janina Ochojska, organizator Forum Marek Materek.

 

 

 

 

Dodane: 11.10.10 | Odsłony: 545

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie