Warsztaty letnie w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

6882.nsmed

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach serdecznie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w letnich warsztatach odbywających się pod hasłem „Lato w Hucie 2015”. 

Warsztaty odbywać się będą w lipcu oraz sierpniu 2015 r., od poniedziałku do piątku w godz.: 10:00 – 12:00, 12:00 – 14:00. W skład zajęć wchodzą dwa różnorodne bloki tematyczne każdego dnia. Proponujemy zajęcia przyrodnicze, archeologiczne, fizyczne a także zajęcia warsztatowe. Będą też zabawy i gry na świeżym powietrzu. W każdy czwartek w godz.: 12:00 – 14:00 odbywać się będą zajęcia pn. „Spotkania Czwartkowe z Królową Nauk” prowadzone przez panią Elżbietę Orzechowską. Przewidziane są również spotkania edukacyjne m.in. z policjantami z Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach oraz z przewodnikami PTTK. 

Koszt warsztatów to 5 zł/os. za dzień zajęć. Ilość miejsc ograniczona!!! 

Zapisy pod nr tel. 783 730 094, 41 275 40 83 wew. 29 lub w budynku Recepcji Muzeum (ul. Piłsudskiego 95). 

Reklama

Opis zajęć prowadzonych w ramach „Lato w Hucie 2015”: 

1. Jak zmierzyć czas?

W pierwszej części zajęć uczestnicy  poznają sposoby mierzenia czasu oraz urządzenia wykorzystywane do tego celu (zegar słoneczny, wodny, piaskowy – klepsydra, świecowy, mechaniczny, elektroniczny) od tych najstarszych, aż po współczesne.  W drugiej samodzielnie wykonują zegar słoneczny. 

2. Podniebne manewry

Zajęcia składają się  z dwóch części. W pierwszej dzieci poznają historię lotnictwa oraz różne modele samolotów, a także dowiadują się dlaczego samoloty latają. W kolejnej części uczestnicy samodzielnie wykonują wymarzone samoloty. 

3. Czar parowozów

Dzieci krok po kroku będą poznawać historię kolei. Dowiedzą się czym była kolej konna oraz kto i dlaczego skonstruował pierwszy parowóz. W trakcie zajęć uczestnicy poznają zasady działania maszyny parowej. W drugiej części zajęć dzieci będą mogły wykonać model lokomotywy. 

4. Historia animacji czyli jak powstają bajki.

Choć zarówno kreskówka sprzed roku, jak i ta sprzed 50 lat jest historią opowiedzianą za pomocą ruchomych obrazków, te produkcje pod względem technicznym różni praktycznie wszystko. To wynik ponad stu lat ewolucji technik animacji. Dzieci dowiedzą się jak wygląda proces tworzenia animacji oraz jak zmieniał się on na przestrzeni lat. 

5. Maszyny wokół nas czyli jak technika zmieniła życia człowieka

Śledząc losy cywilizacji, można zauważyć, jak wielki postęp miał miejsce w rozwoju nauki i techniki. Wszystko, co człowiek odkrył lub wynalazł, miało służyć poprawie jego życia oraz przyspieszeniu pracy. Uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała praca człowieka przed wprowadzeniem mechanizacji do życia codziennego. 

6. Jak i czym napędzane są maszyny

Dzieci dowiedzą się jakie siły natury wykorzystywane są do napędzania maszyn, jak działało koło wodne, dlaczego poruszają się wiatraki oraz przy jakich maszynach wykorzystywane były zwierzęta pociągowe. 

7. W rainie mandali

Czy wiesz co to są mandale? – To rysunki na planie okręgu. Mandala przybiera różne formy: rysunków, rzeźb, a nawet układów tanecznych. Codziennie spotykamy wokół nas setki mandali. W przyrodzie: kwiaty, pajęcze sieci, słońce, księżyc. W architekturze: plany budowli sakralnych, a nawet egipskie piramidy – wszystkie posiadają charakterystyczne cechy mandali. 

8. Afryka dzika

Gdzie na mapie świata można znaleźć Afrykę? Z czym kojarzy się ten kontynent? Wybierzmy sie w podróż do Afryki, poznamy jej klimat i kulturę oraz mieszkające tam zwierzęta. 

9. Owadzi mikro świat –  czyli twarzą w twarz z owadami

Świat owadów jest bardzo bogaty, a każdy przynależący do niego gatunek zasługuje na to, by potraktować go indywidualnie. Jeśli nie darzycie owadów sympatią, lub gdy po prostu budzą w was odrazę – spójrzcie na nie z innej strony, one również mogą być piękne! 

10. Leśny zwierzyniec

Las to miejsce, które tworzą drzewa, krzewy, zwierzęta w nim żyjące: sarny, jelenie, dziki, wilki, mrówki, ptaki i …. grzyby. Las często budzi w nas lęk, jest tajemniczy ale też magiczny. Poznaj fascynujących mieszkańców lasów i dowiedz sie więcej o ich zwyczajach. 

11. Biżuteria z modeliny

Uczestnicy poznają tajniki tworzenia koralików z modeliny, przypominających ozdoby millefiori – niesamowite wyroby ze szkła, pochodzące z Wenecji. W czasie warsztatów zapoznają się z właściwościami plastycznymi modeliny. Łącząc ze sobą różnokolorowe wałeczki lub plastry masy, stworzą korale i paciorki, które wykorzystają do wykonania biżuterii – według pomysłów uczestników. Ulepione z modeliny koraliki utwardzimy na miejscu. Każde dziecko zakończy warsztat z własnoręcznie wykonaną ozdobą, którą zabierze ze sobą do domu. 

12. Decoupage

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów stosowana już w średniowieczu. Polega ona na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika) wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej (technika serwetkowa), a następnie lakierowaniu takiej powierzchni, aby wzór "wtopił" się w ozdabiany przedmiot. W trakcie zajęć uczestnicy przekonają się, że nie będąc osobą uzdolnioną plastycznie można samodzielnie wykonać ciekawe, piękne drobiazgi i upominki dla siebie i bliskich a przy okazji wykorzystać niepotrzebne w domu rzeczy (np. płyty CD). 

13. Legendy świętokrzyskie

Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią naszego regionu poprzez świat legend i bajek, które od wieków krążą wśród mieszkańców Gór Świętokrzyskich. Razem z dziećmi spróbujemy odkryć co jest prawdą a co fikcją. Dodatkowo dzieci wykonają własnoręcznie ilustracje do poznanych legend. 

14. Archeologia – odkrywanie przeszłości

Czy archeologia to to samo co poszukiwanie skarbów? Czym zajmuje się i jak pracuje archeolog? To tylko przykładowe pytania, na które wspólnie poszukamy odpowiedzi „badając” działalność materialną i duchową człowieka na przestrzeni wieków. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatów, w których każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbowania swoich sił jako archeolog. 

15. Kosmos i kapsuła czasu

Celem zajęć jest przybliżenie wiadomości o kosmosie, podróżach i pojazdach kosmicznych.

Wszyscy uczestnicy w formie rysunkowej lub tekstowej opiszą rzeczywistość w której żyją, otaczający ich świat, kolegów, koleżanki, urządzenia, które używają na co dzień. Informacje te zachowają w kapsule, którą wykonają samodzielnie. Alternatywnie na zajęciach dzieci również będą miały możliwość wykonania samodzielnie modelu rakiety. 

16. 4 koła ze Starachowic

Na zajęciach dzieci poznają historię rozwoju transportu i produkcji samochodu ciężarowego Star. Wyjaśnimy jaki wpływ miała produkcja Stara na rozwój miasta. Dowiemy się o prototypach samochodów Star, których nie wprowadzono do produkcji. 

17. Morskie opowieści

 Zajęcia te będą podzielone na kilka tematów. Zaczniemy od poznania historii żeglarstwa, a zakończymy na współczesnym okresie. Poznamy zwyczaje, słowa i wyrażenia jakich używali piraci, dlaczego żaglowce i statki pływają. Opowiemy o największych statkach, katastrofach i systemach komunikacji /alfabet Morse’a/ . W zależności od pogody na zajęciach będą odbywać się zabawy ruchowe w terenie lub rysowanie map, szyfrowanie informacji, nauka podstawowych węzłów żeglarskich itp. 

18. Zabawy z wodą i powietrzem

Dowiadujemy się tu skąd pochodzi woda w naszych gospodarstwach domowych i jak wygląda droga, którą musi pokonać, aby do nas dotrzeć. Zajęcia maja na celu przedstawienie za pomocą eksperymentów właściwości fizyczne wody i powietrza. Jednym z doświadczeń będzie stworzenie magicznego płynu, który przeczy prawom fizyki. Po zakończeniu doświadczeń odpowiemy czy po wodzie można biegać. 

19. Królestwo barw

Zajęcia edukacyjne polegające na przedstawieniu barw podstawowych i pochodnych. Dzieci poznają barwy ciepłe i zimne, gamy barw. Spróbują połączyć barwy podstawowe w celu uzyskania barw pochodnych. W części warsztatowej uczestnicy stworzą własnoręcznie rysunek przy użyciu danych kolorów lub ich mieszanki. 

20. Tradycyjne wycinanki

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z różnymi wzorami polskich wycinanek ludowych . Poprzez kolorowe zdjęcia poznają technikę ich wykonania. Następnie samodzielnie wybiorą wzory wycinanek i stworzą swoje dzieła. Skończone wycinanki będzie można podkleić na kolorowych bibułkach i wykorzystać do przyozdobienia np. pokoju. 

21. Gra terenowa w Muzeum

Zajęcia będą odbywać się na wyznaczonym terenie Muzeum. Będzie to gra terenowa połączona z podchodami. W trakcie zabawy na dzieci będą czekały liczne zagadki i rebusy dotyczące Muzeum. Odbędą się również zajęcia z topografii. 

22. Młody Muzealnik

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się kto pracuje w Muzeum i czym się zajmuje. Na czym polega praca przewodnika. Dzieci zobaczą 3 różne wystawy: paleontologiczną, górniczą i technikę samochodową. Po obejrzeniu wystaw będą mogły spróbować swoich sił w roli przewodnika. 

23. Sieciaki

Głównym celem zajęć będzie nauczenie dzieci i młodzieży bezpiecznego i efektywnego korzystania z internetu. Ideą przyświecającą zajęciom jest propagowanie bezpiecznego „surfowania” w sieci przy wykorzystaniu popularnych i lubianych przez dzieci form edukacji poprzez zabawę: konkursów, kolorowanek i innych. 

24. Palcem po mapie

Czy można mieć na imię Tańcząca Chmura lub Wielka Stopa? Kto w święto zmarłych zajada ze smakiem cukrowe czaszki? Jak dojechać do zamku hrabiego Drakuli? Czy można wytresować tańczącą kobrę? Gdzie żyją święte krowy? Czy istnieje kraj, w którym wciąż można spotkać smoki?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas naszych zajęć. Razem będziemy odkrywać nowe lądy, słuchać opowieści z różnych zakątków świata, rozwiązywać zagadki, podziwiać najcenniejsze zabytki i dzieła sztuki oraz poznawać historię i kulturę innych krajów. 

Harmonogram letnich warsztatów 

LIPIEC 2015 

01.07.2015

10:00-12:00 – Młody Muzealnik

12:00-14:00 – W krainie Mandali 

02.07.2015

10:00-12:00 – Sieciaki

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

03.07.2015

10:00-12:00 – Leśny zwierzyniec

12:00-14:00 – Kosmos i kapsuła czasu 

06.07.2015

10:00-12:00 – Ceramika

12:00-14:00 – 4 koła ze Starachowic 

07.07.2015

10:00-12:00 – Palcem po mapie

12:00-14:00 – Jak mierzyć czas? 

08.07.2015

10:00-12:00 – Afryka dzika

12:00-14:00 – Koraliki i biżuteria z modeliny 

09.07.2015

10:00-12:00 – 4 Koła ze Starachowic

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

10.07.2015

10:00-12:00 – Czas parowozów

12:00-14:00 – Morskie opowieści 

13.07.2015

10:00-12:00 – Sieciaki

12:00-14:00 – Podniebne manewry 

14.07.2015

10:00-12:00 – Królestwo barw

12:00-14:00 – Owadzi mikro świat 

15.07.2015

10:00-12:00 – Zabawy z wodą i powietrzem

12:00-14:00 – W krainie Mandali 

16.07.2015

10:00-12:00 – Gra terenowa w Muzeum

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

17.07.2015

10:00-12:00 – Palcem po mapie

12:00-14:00 – Morskie opowieści 

20.07.2015

10:00-12:00 – Królestwo barw

12:00-14:00 – Ceramika 

21.07.2015

10:00-12:00 – Decoupage

12:00-14:00 – Tradycyjne wycinanki 

22.07.2015

10:00-12:00 – Historia animacji czyli jak powstają bajki

12:00-14:00 – Leśny zwierzyniec 

23.07.2015

10:00-12:00 – Tradycyjne wycinanki

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

24.07.2015

10:00-12:00 – Maszyny wokół nas czyli jak technika zmieniła życie człowieka

12:00-14:00 – Legendy świętokrzyskie 

27.07.2015

10:00-12:00 – Gra terenowa w Muzeum

12:00-14:00 – Jak i czym napędzane są maszyny? 

28.07.2015

10:00-12:00 – W krainie Mandali

12:00-14:00 – Koraliki i biżuteria z modeliny 

29.07.2015

10:00-12:00 – Sieciaki

12:00-14:00 – Podniebne manewry 

30.07.2015

10:00-12:00 – Archeologia – odkrywanie przeszłości

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

31.07.2015

10:00-12:00 – Gra terenowa w Muzeum

12:00-14:00 – Afryka dzika 

SIERPIEŃ 2015 

03.08.2015

10:00-12:00 – Palcem po mapie

12:00-14:00 – Morskie opowieści 

04.08.2015

10:00-12:00 – 4 koła ze Starachowic – Maciek

12:00-14:00 – Ceramika 

05.08.2015

10:00-12:00 – Tradycyjne wycinanki

12:00-14:00 – Jak zmierzyć czas? 

06.08.2015

10:00-12:00 – Kosmos i kapsuła czasu

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

07.08.2015

10:00-14:00 – Dzień Pszczoły w Muzeum Przyrody i Techniki 

10.08.2015

10:00-12:00 – Królestwo barw

12:00-14:00 – Czar parowozów 

11.08.2015

10:00-12:00 – Gra terenowa w Muzeum

12:00-14:00 – Koraliki i biżuteria z modeliny 

12.08.2015

10:00-12:00 – Królestwo barw

12:00-14:00 – Historia animacji czyli jak powstają bajki 

13.08.2015

10:00-12:00 – Legendy Świętokrzyskie

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

14.08.2015

10:00-12:00 – Sieciaki

12:00-14:00 – Jak i czym napędzane są maszyny 

17.08.2015

10:00-12:00 – Morskie opowieści 

12:00-14:00 – Jak i czym napędzane są maszyny 

18.08.2015

10:00-12:00 – Ceramika

12:00-14:00 – Kosmos i kapsuła czasu 

19.08.2015

10:00-12:00 – Owadzi mikro świat

12:00-14:00 – 4 koła ze Starachowic 

20.08.2015

10:00-12:00 – Archeologia – odkrywanie przeszłości

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

21.08.2015

10:00-12:00 – Młody muzealnik

12:00-14:00 – Afryka dzika 

24.08.2015

10:00-12:00 – Królestwo barw

12:00-14:00 – Czar parowozów 

25.08.2015

10:00-12:00 – Zabawy z wodą i powietrzem

12:00-14:00 – W krainie Mandali 

26.08.2015

10:00-12:00 – Owadzi mikro świat

12:00-14:00 – Decoupage 

27.08.2015

10:00-12:00 – Leśny zwierzyniec

12:00-14:00 – Spotkania  czwartkowe z Królową Nauk 

28.08.2015

10:00-14:00 – Zakończenie "Lata w Hucie" 

Info: MPiT

Dodane: 29.06.15 | Odsłony: 494

Komentarze użytkowników

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie