Wiceminister zdrowia: restrykcje w postaci maseczki, dystansu i dezynfekcji pozostaną do lata przyszłego roku

14109.nsmed

Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że szczepionka się pojawi, to do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja - zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W poniedziałek na antenie TVP Info wiceszef resortu zdrowia powiedział, że w styczniu w Polsce pojawi się 1 mln 100 tys. szczepionek, czyli wystarczy na 500 tys. pracowników służby zdrowia. Jest to faza "0".

Wiceminister zwrócił jednocześnie uwagę, że "niestety nie wszyscy medycy będą chcieli się zaszczepić na koronawirusa". "W tej fazie, kiedy prowadzone są listy chętnych do szczepienia służby zdrowia w ponad 500 polskich szpitalach, niestety szczepionka nie cieszy się popularnością" - zauważył wiceszef resortu zdrowia.

"Powinniśmy dać przykład Polakom, że warto się szczepić. Nawet, jeśli przechorowaliśmy i jestem tzw. +ozdrowieńcami+ nie mamy pewności, że po raz drugi nie zachorujemy" - ocenił Kraska.

Zapowiedział, że w kampanii promującej szczepienie na COVID-19 wezmą udział zarówno lekarze, politycy, jak i celebryci.

Viva UbezpieczeniaReklama

Na pytanie czy grozi Polsce trzecia fala pandemii, wiceminister odpowiedział, że sama szczepionka nie wystarczy, by uchronić wszystkich przed zakażeniami. Zaznaczył, że wciąż potrzeba zachowywać dystans społeczny.

"Kiedy przychodziła druga fala pandemii, liczba dziennych zachorowań była na poziomie ok. tys. osób. Tymczasem teraz mamy ok. 10 tys. zakażeń dziennie, więc jeśli pojawi się trzecia fala pandemii, wówczas skutki dla polskiej służby zdrowia byłyby znacznie gorsze niż po drugiej fali" - ocenił Kraska.

Podkreślił, że sama szczepionka będzie zabezpieczała Polaków przed zakażeniem, ale bezpieczeństwo pojawi się w perspektywie dłuższego czasu niż najbliższe miesiące. "Z powodów technicznych nie jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich Polaków w ciągu 1-2 tygodni, więc, mimo że ona się pojawi, wciąż do lata będziemy żyć w pewnych restrykcjach: maseczka, dystans społeczny i dezynfekcja" - zapowiedział. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

Artykuł: PAP (licencja)

Dodane: 15.12.20 | Odsłony: 612 | komentarze (2)
Tagi:

Komentarze użytkowników

John | 2020-12-15 09:08:24 napisał(a):

Hiookryci ma stanowisku ministra zdrowia, jeden as od respiratorów, teraz następny geniusz.
Otwórzcie nam obywatelom szpitale, opiekę specjalistyczna w przychodniach oraz tzw. POZ.
Chyba, że waszym celem jest depopulacja ludności i wyeliminowanie najsłabszych ze społeczeństwa. To co się teraz dzieje w służbie zdrowia do zgroza o prawie ludobójstwo.

wilk | 2020-12-15 11:16:37 napisał(a):

Będzie 3 i4 fala medialnej pandemii strachu, skończy się jak banki oraz przemysł farmaceutyczny odbuduje swoje finanse.Nie martwcie się do lata już nie będziecie przy korycie.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie