Wystawa na temat starachowickiego górnictwa w Ekomuzeum

2072.nsmed

Wczoraj na terenie muzeum Wielkiego Pieca nastąpiła inauguracja stałej wystawy „Nim zasypano ostatni szyb. Historia starachowickiego górnictwa rud żelaza”.
Wystawa dotyczy przemysłu górniczego, który na przestrzeni wieków ściśle wpisywał się w życie historyczne, ekonomiczne, a także społeczne ludności żyjącej niegdyś w obszarze Starachowic.
Na wystawie zaprezentowano fotografie związane z górnictwem na naszym terenie, a także eksponaty np. drewniane trepy, w których pracowali górnicy starachowickich kopalni w okresie międzywojennym. Ponadto kask skórzany używany do połowy lat ’50 XX wieku, a także oświetlenie wykorzystywane w szybach górniczych. Jako eksponat znalazł się również służący do komunikacji z ludźmi na powierzchni aparat telefoniczny iskrobezpieczny.
Zaprezentowano również kopię kapliczki św. Barbary - patronki górników, jaką w XIX wieku ustawiono na drodze do kopalni „Herkules”, która znajdowała się w okolicach obecnego Parku Miejskiego.
Nie zabrakło także lalki, postaci Skarbka – podziemnego ducha kopalni.
Ostatnia część wystawa to przypomnienie sylwetki Adama Kochańskiego, jednego z wielu starachowickich górników. Ten element wystawy ma pokazywać życie ludności górniczej zamieszkującej tereny Starachowic. Jednocześnie twórcy wystawy przypomnieli, iż w czasach świetności starachowickiego górnictwa, na terenie miasta działało, aż osiem kopalni rud żelaza. Ich umiejscowienie można dokładnie zobaczyć na folderach wydanych przez twórców wystawy, a także na dużej mapie wchodzącej w skład ekspozycji.

Ciekawym elementem towarzyszącym zwiedzaniu wystawy jest wydobywająca się z głośników ścieżka dźwiękowa z nagranym głosem lektora, także dźwięki towarzyszące w kopalni przy codziennej pracy górników takie jak: odgłosy pracujących pod ziemią ludzi, przejeżdżających wózków czy skrzypiących stempli.

Kuratorem wystawy jest Wioletta Sobieraj, jej autorstwo, to także zasługa pani Wioletty i Pawła Kołodziejskiego. Autorzy wystawy podczas otwarcia podziękowali dyrektorce Ekomuzeum – Magdalenie Gorzkowskiej za swobodę wypowiedzi myśli twórczej, a także za przekazanie materiałów umożliwiających stworzenie wystawy, osobom posiadającym wiedzę w temacie górnictwa w naszym mieście oraz za przekazanie przedmiotów, które posłużyły jako rekwizyty ekspozycji.
Wśród zaproszonych gości byli Ojcowie Cystersi z Wąchocka, poświęcili oni nową wystawę.

Wystawę można oglądać w Ekomuzeum na terenie Wielkiego Pieca wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzenie trwa około 30 minut.
Wystawa „Nim zasypano ostatni szyb” jest częścią ścieżki hutniczej oraz przyrodniczej w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

Nim zasypano ostatni szyb 

Nim zasypano ostatni szyb 

Wystawa na temat starachowickiego górnictwa w Ekomuzeum 

Wystawa na temat starachowickiego górnictwa w Ekomuzeum 

Wystawa na temat starachowickiego górnictwa w Ekomuzeum 

Więcej zdjęć w galerii Redakcji portalu.

Fot. Red

Dodane: 11.09.10 | Odsłony: 904

Komentarze użytkowników

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie