„Złoty Lajk” nie odzwierciedla miejskiej rzeczywistości?

16500.nsmed

Profil prezydenta miasta Marka Materka, który obserwuje w mediach społecznościowych ponad 33 tysiące osób wzbudza uwagę ze względu na kwestie formalne. Czy jest to oficjalny profil prezydenta miasta Starachowice czy prywatny profil prezydenta miasta Marka Materka. Czy włodarz Starachowic może blokować dostęp do informacji poprzez dawanie „banów” niektórym użytkownikom? Czy jeśli jest to profil prywatny, to wydarzenia z nim związane powinny być finansowane z budżetu miasta? Pytań jest wiele, a wróciły na tapet ze względu na statuetkę, którą prezydent Marek Materek otrzymał. 

W tym tygodniu w Tychach odbył się I Samorządowy Kongres Internetu i Mediów Społecznościowych Local-Some'22. Na statuetce, którą prezydent Materek otrzymał widnieje tabliczka z napisem:

„Złoty Lajk LOCAL SOME’22 LOVE dla Marka Materka - Prezydenta Miasta Starachowice. Nagroda za najbardziej angażującą komunikację samorządową w mediach społecznościowych i internecie w kategorii profil prezydenta miasta”.

Na spotkaniu z mediami o profilu prezydenta w mediach społecznościowych mówiły radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś oraz aktywistka miejska Małgorzata Derlecka. 

- W Starachowicach jest wiele problemów. Pan Materek w ostatnim czasie szczyci się nagrodą „Złotym Lajkiem”, który tak naprawdę odzwierciedla nie rzeczywistość naszą miejską, tylko to co dzieje się w wirtualnym świecie...  Najważniejsze dla niego są lajki i zasięg. To potwierdziła chociażby ostatnia nagroda - powiedziała radna Rady Powiatu Agnieszka Kuś.  

Radna przypomniała złożone przez nią i aktywistów pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie aktywności włodarza miasta z internecie.

- Na tym profilu, który został nagrodzony „Złotym Lajkiem” odbywa się hejt, jest przyzwolenie pana prezydenta na obrażanie ludzi, na podsycanie nienawiści i za to właśnie pan prezydent otrzymał nagrodę „Złotego Lajka”... Mam pytanie do pana prezydenta: czy ten profil pana prezydenta jest jego prywatny czy należy do Urzędu Miasta? Bo jeżeli należy do Urzędu Miasta i nie jest profilem prywatnym pana prezydenta, to chyba pan prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że blokowanie ludzi na Facebooku jest nielegalne. Natomiast jeżeli jest to prywatny profil pana prezydenta, to ile mieszkańców naszego miasta kosztowała ta nagroda? Szczytem hipokryzji jest to, jak pan Materek uzasadnia tą nagrodę tym, że jego profil służy do tego, żeby mieszkańcy mogli zadawać pytania. Mieszkańcy mogą zadawać pytania, które są tylko wygodne dla pana prezydenta  - powiedziała radna Kuś.

- Obiecuję państwu. Jeżeli pan Materek opuści - czy w te wybory czy którekolwiek - Urząd Miasta i zabierze kolejnemu prezydentowi uprawnienia do tego konta,  za które my w tej chwili wszyscy płacimy, to myślę, że my jako Ruch Miejski czy społecznicy pójdziemy do sądu, że pan Materek przywłaszczył naszą własność publiczną - dodała aktywistka społeczna Małgorzata Derlecka.

Prezydent odpowiada 

- Jeszcze zanim zostałem prezydentem miasta Starachowice zacząłem prowadzić ten profil i pewnie będę prowadził ten profil także w momencie, kiedy skończę swoją misję w mieście Starachowice, jako prezydent miasta. Każdego dnia staram się budować pozytywny wizerunek naszego miasta na arenie ogólnopolskiej. Staram się, aby o Starachowicach mówiono dobrze w całej Polsce. Natomiast w naszym mieście, jak widać funkcjonują osoby, które każdego dnia robią wszystko, aby ten wizerunek niszczyć i aby nadwyrężać zaufanie do naszego miasta, nadwyrężać zaufanie do prezydenta miasta. To nie jest konstruktywna krytyka, a krytykanctwo, które jest nastawione na niszczenie wizerunku miasta - mówił prezydent Marek Materek 

Jaki to jest profil? Prywatny czy „państwowy”? Czy prezydent powinien zostawić swój profil z mediów społecznościowych w Urzędzie Miejskim, ponieważ na tym koncie publikowane są ważne wiadomości dla starachowiczan czasem o wiele szybciej niż wiedzą o tym media? 

- Kolejny prezydent, jeśli będzie nazywał się Marek Materek, to „odziedziczy” profil prezydenta miasta. To jest profil nie prezydenta miasta Marka Materka, tylko Marka Materka - powiedział włodarz Starachowic. 

Płatność za udział w wydarzeniu z miejskiego budżetu 

- Udział w kongresie w Tychach był płatny dla wszystkich uczestników, przy czym dla osób które zostały wyróżnione i nagrodzone był bezpłatny. Koszt, jaki ponieśliśmy, to jedynie koszt noclegu i dojazdu. Czyli dla trzech osób to był koszt około 600 zł brutto - wyjaśniał prezydent Materek. 

Profil z informacjami miejskimi, a blokowanie osób, które mają inną wizję 

- Zdecydowanie, jak ktoś prześledzi mój profil, to może zobaczyć jak wiele jest osób, które mają inne zdanie. Staram się odnosić z szacunkiem do tych, którzy tą odmienną opinię ode mnie mają. Blokowane są osoby, które wyrażają się niestosownie bądź łamią zasady współżycia społecznego - wyjaśnia prezydent. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij] 

W kongresie w Tychach udział wziął także dyrektor Biura Prezydenta Tomasz Porębski. Uczestniczył w sesji pytań i odpowiedzi Q&A pt.: „Jak skutecznie komunikować budowę ronda w social media?” 

„Jak będą wyglądać social media w 2023? Jak algorytm wpływa na życie mieszkańców w miastach? Najnowsze trendy komunikacji samorządowej? Czy miasta muszą coś zmienić we własnej komunikacji internetowej? Dlaczego nikt nie widzi radnych w sieci? Wideo czy treść, co bardziej kręci mieszkańców miast? Jak powinna wyglądać skuteczna komunikacja inwestycji? Jak mieszkańcy konsumują lokalny internet?” - takie zagadnienia były omawiane w sesji której uczestnikiem był dyrektor Porębski. 

RemondisReklama 

Dodane: 22.09.22 | Odsłony: 1041 | komentarze (17)

Komentarze użytkowników

Wezyr | 2022-09-22 07:40:53 napisał(a):

Materek to urodzony propagandzista. Nagroda w pełni zasłużona, bo całymi dniami zamiast pracować na rzecz miasta siedzi na internecie i ogłupia co głupszych, niewykształconych mieszkańców Starachowic i całą masę osób z zewnątrz myślących,że nasze miasto kwitnie. A prawda jest zupełnie inna Starachowice nigdy nie były tak brudne i zapuszczone jak za rządów Materka.
Materek odbierając nagrodę powinien przeprosić żonę,że telefon i Facebook jest ważniejszy od niej a nie jej dziękować.

Marian | 2022-09-22 09:20:44 napisał(a):

Jasne, kiedys bylo czyste i kwitnące, ludziom zyło sie lepiej, a młodzi nie wyjezdzali xDD Jakby poprzednicy tez mogli korzystac z fb to zdjecia jak sie promowali bylyby na fb, a nie w prasie.. tylko jakie zdjecia, z remontow chodników chyba, bo nic wiecej sie nie działo.. widac tesknicie za tymi dziadowskimi czasami..

Sebek | 2022-09-22 09:39:19 napisał(a):

Na pewno nie będziemy tęsknić za dzisiejszymi dziadowskimi inwestycjami. Z których większość robiona jest byle jak po łebkach, bez nadzoru. To wszystko się zaraz będzie sypać...

Góralka | 2022-09-22 10:09:01 napisał(a):

Sprytnie to sobie wykombinowałeś Marek Materek, każdy kto skrytykuje twoje działanie to działa na szkodę miasta, to już jest szczyt bezczelności. To ty działasz na szkodę miasta i jego mieszkańców, gdyż dla osobistego wizerunku zakłamujesz rzeczywistość, wprowadzasz w błąd różne kapituły, które niezorientowane w miejskiej rzeczywistości, tylko na podstawie twojego zmanipulowanego fejsbukowego profilu podejmują te śmieszne decyzje. Misję mówisz pełnisz dla Starachowic, oby jak najdalej od tego typu misjonarzy!!! Cyt. "Jeszcze zanim zostałem prezydentem miasta Starachowice zacząłem prowadzić ten profil i pewnie będę prowadził ten profil także w momencie, kiedy skończę swoją misję w mieście Starachowice, jako prezydent miasta. Każdego dnia staram się budować pozytywny wizerunek naszego miasta na arenie ogólnopolskiej. Staram się, aby o Starachowicach mówiono dobrze w całej Polsce. Natomiast w naszym mieście, jak widać funkcjonują osoby, które każdego dnia robią wszystko, aby ten wizerunek niszczyć i aby nadwyrężać zaufanie do naszego miasta, nadwyrężać zaufanie do prezydenta miasta. To nie jest konstruktywna krytyka, a krytykanctwo, które jest nastawione na niszczenie wizerunku miasta - mówił prezydent Marek Materek".

Do Marian | 2022-09-22 10:29:22 napisał(a):

Marian ty się w czambul uderz. A kiedyś to parku nie było, a ogrodów przd SCK nie było, a przystani na Pasterniku nie było? Ależ to juz było i czas pokazał, że utrzymanie kosztuje i miasta w długiej perspektywie nie stać. Materek jest kiepsciunim wizjonerem, dlatego powiela te rzeczy, które się nie sprawdziły.

Gość | 2022-09-22 10:34:38 napisał(a):

GÓRALKO,co by nie mówił, należy przyjmować z przymrużeniem oka.Wiemy już od dawna kto on jest.Jego metody to obrzydliwa manipulacja,niestety tymi mniej kumatymi.Ci,którzy to widzą i mówią o tym wprost są od razu przez niego wytykani.A to krytykanci a to działający na szkodę dla miasta a to czepiający się wszystkiego.Sam wobec siebie zachlystuje się swoją mądrością i dobrocią. Zapędził się człowiek. Szkodnik,nie prezydent.

Marian | 2022-09-22 11:43:15 napisał(a):

No tak, bo rynek mocno przepłacony czy fontanny sie nie sypia, a po super pomyslanej sciezce z kostki rowerem sie jedzie az miło xD w parku przez 20 lat nie bylo niczego, nawet porzadnej sciezki/chodnika, czy wy nie macie oczu? Nie podobaja mi sie wydatki typu lawenda czy napis z krzaczkow ale park jest wreszcie na poziomie, czekam jeszcze na Lubianke!!!

Kononowicz do ..sami wiecie kogo. | 2022-09-22 12:11:29 napisał(a):

Najlepiej żeby nic nie było. Nic nie róbta bo się zepsuje, nie sprzątajta gówna bo kiedyś samo przestanie śmierdzieć i kwiaty na nich same urosną. Po co ogrody, po co schody, po co ścieżki rowerowe, kiedyś furą z gniadym konikiem to się jechałoooooo

do Marian | 2022-09-22 12:19:36 napisał(a):

Te wszystkie modernizacje parku ,Lubianki stawu,sa obliczone na poklask dla Materka i niestety jak widać wielu kupił tym cwaniactwem na pokaz. Ale jak piszesz o poprzednikach to ci powiem że nie masz racji mimo tego że też miałam do nich wiele uwag. Lubiankę mmożna było zagospodarować bo poprzednicy doprowadzili za wiele milionów tam kanalizację bo inaczej byś walił klocka do lasu. Poprzednicy zmodernizowali ujęcie wody, oczyszczalnie ścieków i zrobili klkadziesiąt kilometrów wodociągów za ponad 100 mln zł. Poprzednicy sprzedali mieszkańcom Starachowic ponad 4 tysiace lokali komunalnych z 95% bonifikatą oraz wybudowali kilka bloków mieszkalnych. To wszystko zrobili gdy nie było dostępnych dla miasta tak dużych środków unijnych.Jak sam widzisz przed Materkiem też były Starachowice i na pewno będą z tą różnicą że pozostanie nam spłata ogromnych długów urzędu jak i podległych spółek chociażby za budowę spalarni ponad 100 mln.

Sułtan | 2022-09-22 12:24:05 napisał(a):

Częstotliwość Wezyr dobra! Widać czasu nie marnujesz, żonie swojej podziękujesz!?

Do Kononowicz co z furmanki wlazł do urzedu | 2022-09-22 12:50:44 napisał(a):

A skąd mamy wiedzieć jak się furą jeździ? My ze Starachowic, nie Bodzentyna, Mirca, Pawłowa hahahahahahahahahahaha

Senior | 2022-09-22 13:55:16 napisał(a):

Publiczne komentarze osoby publicznej w sprawach publicznych nie są prywatne. Dlatego chłoptasiu Mareczku to co wypisujesz u siebie na fb jako prezydent miasta są to informacje publiczne. To komentarze możesz mieć publiczne. Dotyl dotyl aż ci wpadnie w tyłek motyl

Mieszkanka | 2022-09-22 15:19:50 napisał(a):

Ul Śląska dokładnie zryta pod budowę chodnika. Ciekawe czy wizjoner ma w planie wybudowanie przy tej okazji trasy rowerowej?

Starachowiczanin | 2022-09-22 19:54:31 napisał(a):

Jeszcze mu NOBLA dajcie bo to ekstra chłoptaś. Przyjdzie czas, że starachowiczanie obudzą się ale Materka już w mieście nie będzie. Zobaczycie. Ale tego NOBLA to mu dajcie

Stefek | 2022-09-22 20:24:33 napisał(a):

A mnie ciekawi co innego.Jak to jest ze pan MM buduje partie polityczna jeżdżąc po Polsce będąc w pracy.Bo czy jest w pracy,czy go nie ma?Czy tak wolno?A drugie pytanie jakie siły za tym stoją? Bo pan M M finansuje to sam? Ciekawe?To pokazuje jaki ma stosunek do mieszkańców TST.Lekcewazace bardzo.

Marian | 2022-09-23 11:55:47 napisał(a):

Slaska zostałą zryta pod remont nawierzchni + chodnik, z tego co widac po sasiednich ulicach to bedzie to wykonane bardzo gustownie, chcialbym miec takie ladne drogi obok siebie. Wiec co sie znowu nie podoba? A prezydent to chyba pelni urzad, a nie odbija sie na 8h pracy jak w fabryce, nie mierzcie wszystkich swoja miarą xD

Do Marian | 2022-09-23 18:58:39 napisał(a):

Członek Ruchu nasmarowal się wazelina i jedzie. Tylko żebyś się nie poślizgnął, bo twój guru tylko dla siebie miejsce szykuje, o czym wie cała Nowogrodzką. Mają z was ubaw, mądrzejsi już uciekają fo Renatki Janik na przykład.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie