Zapisy uchwały reklamowej częściowo „zawieszone”

18232.nsmed

Cały czas pokutuje brak konsultacji społecznych z prawdziwego zdarzenia przy tworzeniu przepisów dotyczących wyglądu reklam na terenie Starachowic. Po wprowadzeniu zapisów uchwały w życie, kiedy przyszło do zmian i urzędnicy odwiedzali po kolei przedsiębiorców informując o potrzebie dostosowania wyglądu, wielkości m.in. szyldów, pojawiło się oburzenie mieszkańców. 

Wielokrotnie lokalne media ostrzegały o daleko posuniętych przepisach, jednak wtedy nikt nie reagował. Dopiero kiedy przepisy dotknęły starachowiczan osobiście, posypały się petycje, aby zasady reklamowe w mieście zliberalizować. 

I o ile grupie przedsiębiorców, która wniosła petycję podoba się uporządkowane miasto z banerów, o tyle mieli uwagi co, do ingerencji w już istniejące nośniki reklamowe i nakaz zdjęcia lub zmiany na mniejsze. 

Wygrani mogą czuć się ci, którzy się nie dostosowali. Tym bardziej po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny 12 grudnia 2023 roku uznał niezgodność ustawy krajobrazowej z konstytucją. Regulacja ta w obecnym brzmieniu nie przewiduje bowiem prawa do odszkodowania za legalnie postawione reklamy, które w związku z wprowadzonymi przez gminy ograniczeniami należało dostosować do nowych wymogów. A to na podstawie ustawy krajobrazowej miasta tworzyły swoje uchwały krajobrazowe/reklamowe. 

Ogólnie powstał galimatias. Komisja petycji w ramach prac nad zmianami uchwały krajobrazowej zarekomendowała, że należy przeanalizować jej treść w zakresie wprowadzonych ograniczeń w sytuowaniu tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz przeprowadzić dyskusję z zainteresowanymi podmiotami w zakresie proponowanych zmian. Poniżej część uzasadnienia komisji, która zajmowała się petycję złożoną przez przedsiębiorców: 

Komisja stoi na stanowisku, iż zasadnym jest niewywodzenie negatywnych skutków prawnych w postaci przymusowego usuwania reklam i naliczania kar administracyjnych, wobec właścicieli legalnych nośników reklamowych (m. in. tablic reklamowych i urządzeń reklamowych) istniejących w dniu wejścia w życie uchwały krajobrazowej,  wzniesionych na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę (zgody budowlanej). Komisja podkreśla jednak, że wykonywanie przepisów uchwały należy do Prezydenta Miasta Starachowice, dla którego niniejsze  stanowisko stanowi jedynie rekomendację. Konkludując stwierdza się, że petycja jest częściowo zasadna – to znaczy jest zasadna w części w jakiej dotyczy konieczności podjęcia zmian w obowiązującej w Starachowicach uchwale krajobrazowej oraz częściowego „zawieszenia stosowania” w znaczeniu faktycznym przepisów w/w. uchwały, to jest niewywodzenia negatywnych skutków prawnych w postaci przymusowego usuwania reklam i naliczania kar administracyjnych, wobec właścicieli tablic reklamowych i urządzeń reklamowych istniejących w dniu wejścia w życie uchwały krajobrazowej, wzniesionych na podstawie zgłoszenia lub pozwolenia na budowę ( zgody budowlanej). Stwierdza się, że w ramach prac nad zmianami uchwały krajobrazowej należy przeanalizować jej treść w zakresie wprowadzonych ograniczeń w sytuowaniu tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz przeprowadzić dyskusję z zainteresowanymi podmiotami w zakresie proponowanych zmian .

Jak poinformowała zastępczyni prezydenta miasta ds. gospodarczych Elżbieta Gralec będą kolejne konsultacje społeczne.  

Niemniej jednak Redakcja Starachowice-NET.pl prześle zapytanie do Urzędu Miejskiego z prośbą o szersze wyjaśnienie tematu, także względem umieszczania w przestrzeni publicznej banerów wyborczych w trakcie kampanii samorządowej. 

Dodane: 26.01.24 | Odsłony: 1054
Tagi:

Komentarze użytkowników

Jarek | 2024-01-26 18:59:31 napisał(a):

Pozostaje podziękować Radnym i Przewodniczącemu Rady za merytoryczne spotkanie i dobrą reakcję. Nie co silić się na stawianie nas w jednej linii z Krakowem, Wrocławiem, Gdańskiem, Poznaniem bo nie zachowały się u nas obiekty zabytkowe na tą miarę. Zawiodło określenie w Uchwale strefy żółtej z ograniczeniami reklamowymi gdzie od zawsze było to skupisko sklepów i sklepików udekorowanych reklamami świetlnymi, które dodają temu miejscu kolorytu. Nie określono w Uchwale starych i zniszczonych reklam, których format jest odpowiedni, a to one właśnie psują wizerunek miasta. Starachowice mają inne walory, mamy zbiorniki wodne, park, skwery, lasy, prawie gotową ścieżkę rowerową, które obecnie są eksponowane i to jest główna atrakcja Starachowice.

Wezyr | 2024-01-26 20:59:17 napisał(a):

Szkoda tych,którzy się dostosowali i ponieśli koszta.

tomasz | 2024-01-27 14:23:35 napisał(a):

A PIS będzie nas tak straszył tym swoim zdjęciem na przystankach do następnych świąt ???

Do Tomasz | 2024-01-27 14:59:52 napisał(a):

A kandydaci PO straszą od października i jest dobrze? Ja mam odruch wymiotny jak widzę jedna kobre i jakiś wytrzymuje

Mieszkaniec | 2024-01-27 15:39:45 napisał(a):

Ludzie idą wybory zawieszają aby całe miasto oblepić zdjęciami MM . Przecież to jasne jak słońce.

Franz | 2024-01-28 09:54:35 napisał(a):

Ja tego nie rozumiem . Nakazy , zakazy na swoim płocie nie wolno tego czy owego. A tak naprawdę dostają po tyłku Ci którzy sie stosują do tych przepisów. Reklama proszę jedna na drugiej na ulicy Składowej po kilka razy dziennie przejeżdza Straż Miejska-reakcji zero. Na ulicy Smugowej reklama na płocie Kliniki Stomatologicznej - rekacji zero. Przy ulicy Kieleckiej od świateł do granic mista reklam od liku - Straż Miejska nie reaguje. To po co te przepisy skoro część osób z pokorą się dostosowuje a inni mają do gdzieś i śmieją się z głupoty pokornych.

Jarek | 2024-01-28 11:08:56 napisał(a):

W uchwale są określone strefy czerwona, żółta i biała. W każdej obowiązują inne zasady. Jeżeli ktoś zamontował reklamę przed wejściem w życie uchwały, to powinien mieć prawo do odszkodowania od Miasta za jej wyprodukowanie i usytuowanie, a następnie usunięcie. Pogląd ten podzielił Trybunał Konstytucyjny dlatego uchwała jest zawieszona.

Bubu | 2024-01-28 11:26:02 napisał(a):

Banerom wyborczym mówimy precz!

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie