Zarząd Dróg Powiatowych: „Nie jest możliwe posypanie dróg mieszanką piaskowo-solną przed opadem marznącego deszczu”

16808.nsmed

Ostrzeżenie meteorologiczne o gołoledzi było, natomiast Starachowice od bardzo wczesnych godzin porannych wyglądały dzisiaj, jakby święto obchodzili blacharze samochodowi oraz ortopedzi. Padający deszcze przy minusowej temperaturze spowodował, że wszyscy się ślizgali. Samochody na ulicach, ludzie na chodnikach. 

Doszło do kliku niebezpiecznych zdarzeń drogowych, jeden samochód dachował, na szczęście nikomu nic się nie stało. 

Jak w takiej sytuacji powinni działać służby powiatowe? 

O komentarz portal Starachowice-NET.pl poprosił Zarząd Dróg Powiatowych. Poniżej odpowiedź.

W celu właściwego rozpoznania problemu zimowego utrzymania dróg w dniu dzisiejszym, i w innych dniach, które na pewno jeszcze się wydarzą w ciągu tej i przyszłych zim, należy zacząć od analizy warunków pogodowych, które dziś wystąpiły. Mieliśmy dziś  nagły opad deszczu i spadek temperatury powietrza poniżej zera. Sytuacja ta spowodowała, że padający deszcz zamarzał na jezdni jednocześnie na całym obszarze i na wszystkich drogach bez wyjątku w czyim utrzymaniu jest dana  droga i gdzie jest położna. Sytuacja taka nie pozwala na działanie zapobiegawcze. Nie jest możliwe posypanie dróg mieszanką piaskowo-solną przed opadem marznącego deszczu. Nie jest możliwe ze względów ekonomicznych i technicznych (nie przyniosło by oczekiwanego efektu, bo mieszanka  zostałaby spłukana z jezdni), a także społecznych (interwencje i artykuły prasowe, jak to piaskarki sypią piach na mokry asfalt). W takich warunkach należy zachować wyjątkową ostrożność przy poruszaniu się po drogach. 

Pragnę też poinformować, że w utrzymaniu ZDP jest około 230 km dróg. Zgodnie z umową z wykonawcą , dysponujemy 5 pługopiaskarkami. Utrzymujemy drogi na terenie gminy Starachowice, Mirzec, Pawłów, Brody i Wąchock. Jest to znaczna rozpiętość terenowa. W tej sytuacji należy zaakcentować, że nie jest możliwe, żeby piaskarka była jednoczenie na każdej drodze w momencie opadów śniegu czy marznącego deszczu. Należy też wiedzieć, że piaskarka musi dojechać na daną drogę i wrócić. Piaskarka ma też ograniczoną ilość mieszanki, którą może ze sobą  zabrać. Długość trasy przejazdu pługopiaskarki,  musi być tak ustalona, żeby materiału uszarstniającego starczyło na cała trasę. Ponadto informuję, że  zimowe utrzymanie dróg powiatach realizowane jest w oparciu o przyjęte standardy zimowego utrzymania, które dostępne są na naszej stronie internetowej. 

RemondisReklama 

Jeśli chodzi o działania ZDP podjęte w dniu dzisiejszym to informuję, że służby zareagowały zgodnie z dotychczasowymi zasadami i przyjętymi procedurami. Pierwsze pługopiaskarki wyjechały na drogi powiatowe na terenie miasta Starachowice tuż po godzicie 5,00 rano, czyli po pierwszych sygnałach o tworzeniu się gołoledzi . Następnie sukcesywnie wyjeżdżały na ustalone trasy na terenie Powiatu. W kolejności wyjazdów pługopiaskarek na początku uwzględnia się drogi główne, na terenie pagórkowatym, dojazdy do szkoły i drogi objęte komunikacja zbiorową. Na trasy wyjechały wszystkie pługopiaskarki jakimi dysponujemy. Na chwilę obecną akcja trwa nadal. Piaskarki wysyłane są na trasy objęte  tzw. interwencyjnym utrzymaniem. Jedyna , interwencja co do problemów z przejazdem autobusów zgłoszona była z ul. Warszawka, gdzie została wysłana jedna z pierwszych pługopiaskarek. 

Obecnie znów zaczyna sypać śnieg. Drogi , które zostały posypane rankiem, za chwilę znów będą śliskie i oczekiwanie, że znów pługopiaskarka będzie wszędzie jest życzeniem nie do spełnienia.   Piaskarka nie jest w stanie być zawsze w tym miejscu, gdzie aktualnie jest ślisko czy pada śnieg, szczególnie, gdy śnieg pada na obszarze całego powiatu. Należy mieć świadomość, że zimowe utrzymanie w takich warunkach pogodowych, to przysłowiowa „walka z wiatrakami”. Natomiast zapewniam, że dokładamy wszelkich starań , żeby w takich dniach, wszystkie drogi były w jak najkrótszym czasie przejezdne. Należy jednak pamiętać, że te działania mają  ograniczenia techniczne i ekonomiczne. 

Informuje też, że ZDP prowadzi całodobowe dyżury zimowego utrzymania pod nr tel. 47 273 – 02 – 27. W przypadku stwierdzenia śliskości zachęcam do kontaktu pod wskazany nr telefonu.  Na naszej stronie internetowej jest też wykaz kontaktów telefonicznych  w sprawie zimowego utrzymania do wszystkich zarządców dróg na terenie Powiatu Starachowickiego [kliknij].

Fot. KPP Starachowice

Dodane: 02.12.22 | Odsłony: 1323 | komentarze (10)
Tagi:

Komentarze użytkowników

he,he | 2022-12-02 20:21:50 napisał(a):

skomentowałbym, ale Materek zaraz mi sprawę założy, że niby "zniesławienie"

Zima | 2022-12-02 21:03:38 napisał(a):

Przetarg na zimowe utrzymanie dróg wygrała firma: MALIBUD Zbigniew Malicki

Krótko | 2022-12-02 22:07:40 napisał(a):

5 pługopiaskarek, czyli pic na wodę fotomnotaż.

Łukasz | 2022-12-02 22:17:08 napisał(a):

W grudniu minusowa temperatura, bo faktycznie ewenement... Nikt nie mówi o zapobieganiu, ale jak zaczęło padać i była minusowa temperatura to już powinny wyjechać i spać piaskarki a nie czekać do rana jak każdy ruszy do pracy, szkoły itd. Czemu w nocy nie podjęto działań??

Dziadostwo | 2022-12-03 07:46:16 napisał(a):

To czy dysponuje wykonawca do obsługi dróg to wielki wstyd i dziadostwo. Według zarządu dróg niczego nie da się przewidzieć i nic nie da się zrobić. ZDP nie prowadzi posypywania przed gołoledzią ze względów... społecznych obawiając się krytyki . Dziwne , że nie boi się krytyki za bezczynność i bezmyślność... Jedno wielkie dno !!!

Marcin | 2022-12-03 09:53:10 napisał(a):

Super, mamy lodowisko za darmo i możemy sobie jeździć bez łyżew a jak potrwa to tak przez całą zimę to w marcu zostaniemy mistrzami piruetów na lodzie. Płacimy podatki za wszystko i rządamy aby nasze pieniądze wydawane były na bezpieczne drogi a nie na głupoty a osoby odpowiedzialne za utrzymanie dróg w mieście i powiecie w okresie zimowym biorą pensje za co się pytam, za pierdzenie w stołek? Wytłumaczenie Powiatu jest dziecinada, która zakrawa na kpine z mieszkańców. Do roboty, bo jak zaczniecie płacić odszkodowania połamanym ludziom to szybko zmienicie zdanie.

do Marcin | 2022-12-03 11:02:09 napisał(a):

Trzeba wymienić dyrekcję ZDP na ludzi myślących i przewidujących. Był czas aby przygotować się na różne ekstremalne sytuacje a tu takie idiotyczne tłumaczenie. Co będzie jak nastanie prawdziwa zima, zamiecie śnieżne ? Tymi pięcioma rzęchami jakimi dysponuje ZDP nie obsłużą nawet Wąchocka...

gość | 2022-12-03 18:33:36 napisał(a):

w tym mieście a właściwie miasteczku na dobrą sprawę nic się nie da. To co wydaje się być normalne tj. posypane chodniki jak jest taka potrzeba, latem powyrywane chwasty z klombów powstałych za niemałe pieniądze, dbanie o to co już powstało, to coś co przekracza możliwości rządzących. Czy to naprawdę tak dużo ? Ale skoro władza skupiona jest zupełnie na czym innym to czym są takie przyziemne problemy "maluczkich". Smutne to.

Maciek | 2022-12-05 07:49:48 napisał(a):

Głupie tłumaczenia! A dlaczego po kilku godzinach nadal było ślisko?

To nie Starachowice ? | 2022-12-05 22:55:54 napisał(a):

Po raz drugi w naszym województwie ogłoszono Ranking Gmin 2022 Regionu Świętokrzyskiego. Został on przygotowany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego oraz Urząd Statystyczny w Kielcach. Pierwsze miejsce w Świętokrzyskiem, jak również w powiecie kieleckim, po raz kolejny zdobyła gmina Nowiny.Nowiny przed Morawicą i Strawczynem.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie