Zmieniają się zasady. Im mniej śmieci będziemy wytwarzali, tym mniej w przyszłości będziemy płacili za odbiór

13596.nsmed

29 lipca br. w Urzędzie Miejskim otwarte zostały oferty firm biorących udział w przetargu dotyczącym odbioru śmieci od starachowiczan, a jeszcze nie został ogłoszony wynik tego postępowania. Kiedy starachowiczanie poznają stawkę za wywóz odpadów? Która firma będzie się tym zajmowała? Na pytania Redakcji portalu odpowiada prezydent miasta Marek Materek.

- Stawki za państwa pośrednictwem już przekazaliśmy, czyli najniższa oferta, która wpłynęła do gminy, żeby wybrać firmę która złożyła najkorzystniejszą ofertę dla miasta, stawka za odbiór odpadów segregowanych musiałaby wynosić 27,50 zł. To jest takie niezbędne minimum, które nie zabezpiecza w żaden sposób środków na dodatkowy etat dotyczący kontroli tego, czy firma odbiera tyle, a nie mniej odpadów, dlatego że system gospodarki odpadami w stosunku do nowej ustawy zmienia się diametralnie w stosunku do tego, co było wcześniej. Wcześniej wybierając firmę odbierającą odpady płaciliśmy ryczałtem za usługę, która miała być świadczona przez rok lub dwa lata. Mieliśmy stabilną cenę, która obowiązywała przez cały ten okres. Natomiast w tej chwili wybieramy firmę w stosunku ,do której musieliśmy zastosować nowe zapisy ustawy, które narzucił na gminy ustawodawca i płacimy nie ryczałtem za tą usługę, tylko płacimy za tonę odebranych odpadów. Czyli im więcej odpadów zebranych z miasta w okresie obowiązywania umowy, tym więcej musi gmina dopłacić. Obserwujemy bardzo niepokojące sytuacje z gmin, które wcześniej podpisały umowy, gdzie cena za odbiór odpadów wynosiła 18 zł od osoby i do końca roku jeszcze trochę brakuje, a już okazało się, że tych odpadów jest dużo więcej niż przewidywano i mieszkańcom podwyższono ceny, np. w gminie Suchedniów do wysokości 36 zł od osoby za śmieci segregowane. Podobnych sytuacji w kraju jest wiele i to budzi naprawdę duży niepokój. Stąd pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska są uczuleni na to, aby od pierwszych chwil obowiązywania nowej umowy kontrolować na tyle, ile się da firmę, która wygra przetarg w tym, ile odpadów rzeczywiście jest zbieranych z miasta, ile jest odwożonych do składowiska, ile jest odwożonych do sortowni. To są rzeczy za które będziemy płacili. Stąd do nas wszystkich, do mieszkańców Starachowic apel: im mniej śmieci będziemy wytwarzali, tym mniej w przyszłości będziemy płacili za śmieci, a przynajmniej o tyle jest szansa, że nie będziemy płacili więcej, jeśli tych śmieci nie będziemy produkowali dużo - odpowiada prezydent Marek Materek. 

Viva UbezpieczeniaReklama

Wybór firmy? 

- Firmę możemy wybrać najwcześniej w październiku, listopadzie, w momencie kiedy zakończy się postępowanie w Krajowej Izbie Odwoławczej. Firma, która złożyła ofertę tą mniej korzystną odwołała się do KIO od informacji o tym, że jest jej oferta odrzucona. W związku z tym musi się zakończyć to postępowanie. W między czasie musimy zabezpieczyć środki na sesji [Rady Miejskiej - przypis red.] wrześniowej po to, aby można było wybrać firmę, która złożyła korzystniejszą ofertę i dopiero w kolejnym etapie będzie podpisanie umowy - powiedział włodarz miasta i dodał, że procedury administracyjne trwają bardzo długo. 

Zobacz NAGRANIE [kliknij]

Dodane: 16.09.20

Komentarze użytkowników

Gość | 2020-09-16 07:58:20 napisał(a):

Heloł, a unieważnienie przetargu na sprzedaz terenow na Bugaju? Podobno to gmina miala sie sama zajmowac wywozem, czyz nie tak?

miasto nad kamienną | 2020-09-16 08:36:19 napisał(a):

Witam,ja jako konsument mam pytanie do Prezydenta STS,jak ja mam mniej produkować śmieci???????Absurd.. i kpina.Z jednej strony mówi się,że konsumpcja nakręca gospodarkę,większość produktów spożywczych pakowana jest w plastik o chemii gospodarczej.

Matka Starachowiczanka | 2020-09-16 08:40:55 napisał(a):

Na początek nie kupuj reklamówek. Na zakupy można iść ze swoją torbą/koszykiem. Pozdrawiam :)

Cobretti | 2020-09-16 08:44:16 napisał(a):

Podobno coś tam gdzieś tam unieważniano bo gmina będzie robić i co ?

Mieszkaniec | 2020-09-16 09:02:04 napisał(a):

Trzeba w końcu zacząć mniej marnować jedzenia. U nas na osiedlu ciągle ludzie zostawiają dla ptaków czy dla zwierząt mnóstwo jedzenia. O tym co nie zjedzone trafia do pojemników nie wspomnę.

Cobretti | 2020-09-16 09:07:15 napisał(a):

Odkryto Amerykę po raz kolejny....Niepotrzebnie Krzysztof Kolumb się męczył kilka wieków temu.Co nowy temat to ponowne odkrycia mają miejsce w Starachowicach...

A | 2020-09-16 09:13:18 napisał(a):

Zastanówcie się skąd tyle plastikowych śmieci a no właśnie z supermarketów gdzie wszystko jest opakowane w nadmiar plastiku. Jedynym rozwiązaniem jest zmusić biedronę lidla czy inne obce sieci do odbioru własnego badziewia z butelkami włącznie. I zamiast obciążania naszego systemu zbierania plastików naszym kosztem niech to robią ci co nam podrzucają ten plastik.

Nono | 2020-09-16 09:17:03 napisał(a):

Śmieci przecież, wzorem jednego z umyślnych M, który palił w piecu butami, można spalać w przydomowych spalarniach. Śmieci będzie wtedy mniej znacząco. XD.

Cobretti | 2020-09-16 09:37:31 napisał(a):

Mieszkańcy płacą podatki ,wybierają prezydenta i Radę Miejską i te organy w swojej mądrości mają stworzyć prawidłowy system odbioru śmieci.Nie po to płaci im się wynagrodzenie i diety,żeby samemu siedzieć i rozmyślać co byłoby dobre a co złe z punktu widzenia mieszkańca i gminy.Czasem niestety te interesy się rozmijają.Nie można tylko ciągle wymyślać coś co jest dalszym obciążeniem dla rodzin,nie każdy jest emerytem z nieograniczonym czasem na akademickie rozważania o śmieciach. Główne zasady są jasne ale reszta to kwestia władz miasta i ich polityki śmieciowej.Pewnie znowu to temat wrzucony pod spalarnię i otwarcie ofert bodajże 30 września.Jak obserwuję, większość inicjatyw i realizowanych inwestycji ostatnio Materkowi się nie udaje i nie wychodzi tak jak by pewnie chciał.To wszystko jakieś zasłony dymne przed spalarnią,inwestycjami komunikacyjnymi,Lubianką ,Pasternikiem,wielkim sukcesem parku i najmu w nim lokali....Fajne jest to,że pracownicy referatu GKDiOŚ będą robić to co jak sądziłem powinni byli robić zawsze ha ha.Kolejna raz Ameryka odkryta w Starachowicach.

obserwator | 2020-09-16 10:50:19 napisał(a):

"To jest takie niezbędne minimum, które nie zabezpiecza w żaden sposób środków na dodatkowy etat dotyczący kontroli tego, czy firma odbiera tyle, a nie mniej odpadów, dlatego że system gospodarki odpadami w stosunku do nowej ustawy zmienia się diametralnie w stosunku do tego, co było wcześniej." Dodatkowy etat??? A po co? Co robi główny energetyk, asystentka fotograf, pani radna powiatowa itp? Niechże się zaczną wietrzyć i robić przy okazji coś pożytecznego.

wilk | 2020-09-16 11:26:34 napisał(a):

Pan M.Materek to nie jest mój idol polityczny, ale rozumiem że ustawodawca (komunistyczny PIS)tą ustawą śmieciową ograniczył możliwości samorządom

Cobretti do obserwator | 2020-09-16 11:29:38 napisał(a):

Ciśnie się na usta jasna odpowiedz ale daruję sobie...

Cobretti do wilk | 2020-09-16 11:41:15 napisał(a):

Niech się zabierają do pracy a nie opowiadają bajek o przepisach,zawsze jakieś były,często niejasne i niewygodne.Prezydent wykonuje uchwały rady i zarządza w imieniu mieszkańców gminą.Jak to jest za trudne dla niego zadanie to niech zrezygnuje a nie opowiada ciągle bo nie za to mu płacimy,jako mieszkańcy.Ja nie muszę znać szczegółów ale chcę mieć przekonanie,że ktoś robi to dobrze, z głową,ma koncepcję,którą realizuje za mnie i innych mieszkańców i dla nas właśnie.Szczegółowe wynurzenia może sobie darować,bo nie o to chodzi.A tak to nieustannie wychodzi z tego never ending story, przedszkole-maluchy...

kate | 2020-09-16 11:41:33 napisał(a):

bez żartów. teraz jest dużo płacone za śmieci a 27.50zl od osoby śmieci segregowanych to jest jakaś masakra.4 osobowa rodzina ma płacić rocznie 1300zl?za śmieci?niedługo napewno będzie mniej śmieci bo nie będzie nas stać na zakupy tylko opłaty!żenada

Wołodia i Licz | 2020-09-16 12:09:10 napisał(a):

Panie prezydencie Marku
Nie wszyscy załapali Pana aluzję, więc pozwolę sobie tym razem napisać bardziej wprost. Następnym razem proszę pisać bardziej wprost.
Otóż należy wyrzucać śmieci wszędzie tylko nie do śmietnika. Wtedy będzie ich mniej w śmietnikach.
Co o firmy, która wygrała przetarg, to jest to ALMAX lub jej klon.

Mieszkanka | 2020-09-16 13:05:48 napisał(a):

Skoro tak! To proszę za taką stawkę o szczegółową ewidencję odebranych śmieci z mojej posesji. W myśl obowiązujących przepisów. Nikt chyba nie ma zamiaru płacić za coś czego nie zrobił. A może lepiej będzie bezpośrednio za usługę zapłacić usługodawcy. Tak było kiedyś.

wilk | 2020-09-16 13:30:43 napisał(a):

do Cobretti-Nie mam zamiaru obrony pana Materka wskazałem że ustawa(bubel)związała samorządy w całym kraju.W całości zgadzam się z Twoją oceną,prezydent wykonuje uchwały radnych którzy nie powinni być radnymi.Ponosimy konsekwencje naszych wyborów

mieszkaniec | 2020-09-16 21:19:02 napisał(a):

cobretti ty jakiś idiota jesteś

Do mieszkaniec | 2020-09-16 21:47:49 napisał(a):

Pan/Pani jest bardzo niegrzeczną osóbką. Argumentuj ba..nie albo zmień ton.

Cobretti do mieszkaniec | 2020-09-16 22:42:13 napisał(a):

Masz inny pogląd ,rozumiem,tylko dlaczego tak nerwowo? O coś chodzi,coś się dzieje ? Ja nie nazywam cię po imieniu a powinienem...

MMA | 2020-09-17 08:12:42 napisał(a):

Spokojnie, nie ma co się denerwować, unosić - trzeba realnie patrzeć na świat - ja jako optymista powiem Wam tak. Nie miejcie pretensji do władz lokalnych - choćby mieli najlepsze intencje to możliwości są ograniczone "Warsiawkom". Należy wspierać władze lokalne, a nie obarczać ich konsekwencjami wywołanymi odgórnie, na które nie mają wpływu. Rzeczywistość jest taka, że otoczenie gospodarcze i demograficzne jest w Polsce katastrofalne, a w miastach takich jak Starachowice jeszcze wzmocnione. Włądza centralna zamiast robić zachęty do działania, obniżać podatki, zwiększać kwotę wolną PIT, poprawiać byt i samopoczucie obywateli poprzez możliwość samorealizacji - władza (nieważne która) "Warsiawki" wmawia Polakom, że dobrobyt to się bierze z dotacji, podatków, karania i czerwonych pieczątek. Takie miasta jak Starachowice są na straconej pozycji. Kultura pracy jak na Chińskiej prowincji, realna siła nabywcza wynagrodzenia niższa niż Chińskiego robotnika. Może to jakaś teoria spiskowa, ale podejrzewam władzę centralną o świadomy lub nieświadomy sabotaż ;) - to nie może być prawdziwe, to nie może być na serio to co się dzieje w "tem kraju" :D Prowadzenie działalności obarczone większym ryzykiem niż zorganizowana działalność przestępcza :D - z czym do cywilizowanych ludzi. Myślę, że młodzież jest bardzo sprytna w tych czasach i podejmuje właściwą decyzje głosując "nogami" i opuszczając ten wspaniały cudny kraj. Wiem co napiszecie, to bzdury!!! - no cóż - możliwe że macie racje.

Mieszkaniec od urodzenia | 2020-09-17 10:03:39 napisał(a):

Panie Prezydencie proponuję lekturę chociaż Pan tu może nie zagląda
https://samorzad.pap.pl/kategoria/srodowisko/czemu-tak-drogo-wiceminister-klimatu-o-powodach-podwyzek-oplat-za-smieci

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie