Znów pożar na Elaboracji

8148.nsmed

Po raz trzeci palą się tekstylia na Elaboracji - gmina Wąchock na granicy ze Starachowicami.

Strażacy otrzymali zgłoszenie z policji o godzinie 5.47. Na miejscu jest 18 jednostek straży pożarnej, jednostka ze Starachowic oraz z Kielc, a także OSP z terenu powiatu starachowickiego. 

- Zlokalizowane zostały cztery ogniska pożaru, trzy są już ugaszone. Czwarte ognisko ma 2,5 metra wysokości i zajmuje powierzchnię 50 m. kw. - powiedział Andrzej Pyzik, rzecznik prasowy starachowickiej Straży Pożarnej.

Wstrzymać działalność zakładu przy ulicy Elaboracji mówi Zarząd Powiatu Starachowickiego. 

Rada Powiatu w Starachowicach domaga się od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach wstrzymania działalności Centrum Odzysku i Recyklingu przy ulicy Elaboracji w Wąchocku, podtrzymując tym stanowisko prezentowane przez Zarząd Powiatu w Starachowicach. Zasadność tych działań potwierdza trzeci już pożar, który wybuchł dziś z rana (1 grudnia) w jednym z budynków zakładu. W tej chwili trwa akcja gaśnicza.

Na sesji, która odbyła się w poniedziałek, 28 listopada radni przyjęli uchwałę w sprawie zagrożeń dla środowiska spowodowanych pożarami w Centrum Odzysku i Recyklingu w Wąchocku. Domagają się w niej od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Kielcach podjęcia działań niezbędnych dla zapobieżenia pogarszania stanu środowiska, powołując się przy tym na art.364 ustawy Prawo Ochrony Środowiska. Przepis ten umożliwia WIOŚ wydanie decyzji o wstrzymaniu działalności podmiotu korzystającego ze środowiska, jeśli owa działalność powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi. Wstrzymanie tej działalności winno nastąpić w takim zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapobieżenia pogarszania się tego stanu. I takich też kroków w stosunku do Centrum Odzysku i Recyklingu w Wąchocku oczekuje od świętokrzyskiego WIOŚ Rada Powiatu w Starachowicach.

Podobne opinie przedstawiła Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Ochrony Środowiska, Magda Gosk, do której zwróciły się władze z prośbą o interpretację przepisów.

„Jeżeli działalność prowadzona jest przez podmiot korzystający ze środowiska albo osobę fizyczną, powoduje pogorszenie stanu środowiska w znacznych rozmiarach lub zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, zdaniem Departamentu, zasadne jest rozważenie konieczności wydania przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska decyzji o wstrzymaniu tej działalności w zakresie, w jakim jest to niezbędne dla zapobieżenia pogarszaniu stanu środowiska”.

W świetle wyników bada przeprowadzonych w miejscu pożarów, nie podlega dzisiaj dyskusji, że doszło do zagrożenia nie tylko środowiska, ale także ludzkiego zdrowia i życia. W przypadku niektórych substancji przekroczenia były ogromne, nawet czterdziestokrotne. Kontrole pracowników Wydziału Nieruchomości, Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Starachowicach wykazały natomiast, że 130 beczek, ujawnionych przez straż w trakcie pierwszego pożaru, są dzisiaj puste. W związku z pojawieniem się podejrzenia, że odpady zostały zutylizowane w sposób niezgodny z prawem, starosta Dariusz Dąbrowski zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na wyrządzeniu znacznej szkody w środowisku.

Dodane: 01.12.16 | komentarze (13)

Komentarze użytkowników

Marcin | 2016-12-01 10:08:59 napisał(a):

Kim jest właściciel tego przybytku że wolno mu truć bezkarnie ludzi ???

aa | 2016-12-01 10:59:28 napisał(a):

Ale co się stało przecież miał wszystkie pozwolenia ? W dokumentach wszystko się zgadzało.

Gosc | 2016-12-01 11:07:37 napisał(a):

Noooo i extra. Jedna spalarnia na północy miasta, constar na północnym wschodzie, w centrum miasta chcą druga spalarnie.... Brawo!

do gość | 2016-12-01 11:35:13 napisał(a):

Co się dziwisz ci co tego chcą nie są ze Starachowic

Gosc | 2016-12-01 12:16:48 napisał(a):

Niestety, nie dziwię się

mk | 2016-12-01 13:02:13 napisał(a):

Niech się Pochec podobnie pod tę juz istniejącą spalarnie będzie miał 100 % oszczędności. A inni już będą mogli przykleić się do inwestyci

Nichal | 2016-12-01 13:30:46 napisał(a):

W jednej części placu strażacy gasza pożar a z drugiej tiry rozladowuja kolejne sprasowane ubrania.

Elab | 2016-12-01 15:32:15 napisał(a):

Przed chwila w radiu podali informację,że to podpalenia, czyli świadome trucie okolicznych mieszkańców. Kto jest właścicielem tego zakładu! Nie ma siły na tego typka!

@@ | 2016-12-01 17:56:00 napisał(a):

Zapytajcie burmistrza Wąchocka jak to możliwe żeby otrzymać na taką działalność zgodę gminy przy braku zabezpieczeń przeciwpożarowych.

do Gosc | 2016-12-01 18:38:39 napisał(a):

Na północy będą dwie spalarnie , bo wg tej wiadomości http://starachowice-net.pl/informator/news/biogazownia-i-bioelektrownia-w-starachowicach-podpisano-umowy-intencyjne-ze-starachowickimi-firmami poprzednio rządzący nam zafundował.

nieżle | 2016-12-02 21:10:23 napisał(a):

Grubo gość władzom posmarował i konkretnie szmaty ubezpieczył gdzieś, że nic nie można zrobić.

pytanie | 2016-12-03 19:52:32 napisał(a):

Kiedy Materek i Starosta odejdą i przestaną miastu i powiatowi sprawiać tyle wstydu ?

@ | 2016-12-03 20:22:53 napisał(a):

poczekasz Wojtek troszeczki : )

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie