76. Rocznica Zakończenia II Wojny Światowej - Narodowy Dzień Zwycięstwa

14704.nsmed

Komunikat prasowy Powiatowej Organizacji Ligii Obrony Kraju w 76. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej - Narodowy Dzień Zwycięstwa: 

Mimo wyjątkowych w tym roku okoliczności związanych z pandemią,  o godz. 11.00 przed pomnikiem  Bohaterów Starachowic, pomnikiem poległych Żołnierzy Radzieckich, zebrała się delegacja Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju oraz przedstawiciel Drużyn Strzeleckich,  aby uczcić 76 rocznicę zakończenia II wojny światowej Narodowy Dzień Zwycięstwa.  

Jak co roku obchody organizuje Powiatowa Organizacja Ligii Obrony Kraju. Co roku składano kwiaty, odbywała się uroczysta wieczornica,  wieńczona występem zespołu „Wiarusy”. 

W nocy  z 8/9 maja 1945 roku 75 lat temu  w Berlinie został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji Wermachtu i innych sił zbrojnych III Rzeszy.  Zakończyła się II wojna światowa, która zebrała najobfitsze żniwo  życia ludzkiego w historii świata. Zginęło w wyniku działań militarnych, chorób i głodu około  80 mln ludzi. Nasz Kraj utracił około 6 mln obywateli. Polski żołnierz począwszy od 1 września 1939 roku walczył na wszystkich frontach wojennej zawieruchy. Polacy wnieśli istotny wkład w czasie II wojny światowej w walce przeciw nazistowskiej Rzeszy walcząc na lądzie, morzu i w powietrzu. Brali udział w wielu ważnych kampaniach na europejskim teatrze działań wojennych jak: kampania wrześniowa, bitwa o Francję,  kampania norweska,  bitwa o Anglię, lądowanie w Normandii,  operacja wiślańsko-odrzańska,  bitwa o Berlin i wielu innych. Zdaniem niektórych autorów polskie siły zbrojne zaangażowane w II wojnie światowej w walkę przeciw nazistom stanowiły czwartą co do wielkości armię aliancką w Europie.

Pamięć o ofiarach II wojny światowej przyczynia się, że mamy obecnie najdłuższy czas pokoju w Europie i na świecie. Niestety w całej Europie poza kilkoma państwami coraz mniejszą uwagę przywiązuje się do  rocznic zakończenia II wojny światowej. Również w naszym Kraju ranga - tego kiedyś tak ważnego święta - została pomniejszona, a przez niektórych dla swoich potrzeb nazwana dniem zniewolenia. Jest to święto Rangi Państwowej, 25 kwietnia 2015 roku Sejm RP przyjął ustawę o Narodowym Dniu Zwycięstwa i jest to obowiązujące święto. W nowej demokratycznej Polsce liczono, że zostaną zasypane sztucznie podziały, kto był ważniejszy w walkach o zwycięstwo. Będziemy pamiętać i oddawać cześć wszystkim żołnierzom , partyzantom,  którzy walczyli o wyzwolenie.   Żołnierzach, których wojenna zawierucha rzuciła na różne fronty.   

Jak zawiłe były losy naszych rodaków należy przytoczy epizod w czasie walk o Berlin: 

„2 maja 1945 roku na 67 metrowej Kolumnie  Zwycięstwa w Berlinie, pięciu żołnierzy 1 pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki zatknęło  biało czerwona flagę uszytą z prześcieradła i wsypy. Tego zadania podjęli się:   40-letni ppor. Mikołaj Troicki, zastępca dowódcy baterii ds. polityczno-wychowawczych. W czasie kampanii wrześniowej walczył w bitwie nad Bzurą, potem działał w Armii Krajowej. Wojenna zawierucha sprawiła, że w 1945 roku znalazł się w 1 Armii Wojska Polskiego. Kapral Jabłoński pochodzący z podlaskiego Surażu. We wrześniu 1939 roku po wkroczeniu wojsk sowieckich wcielony siłą do Armii Czerwonej. Walczył w jej szeregach do sierpnia 1941 roku, a potem pracował w batalionach roboczych na Uralu. Nie zdążył do armii gen. Władysława Andersa i w 1943 roku zaciągnął się do tworzącej się w Sielcach nad Oką 1 Dywizji Piechoty płk. Zygmunta Berlinga. –Walczył pod Lenino, Warszawą i o Wał Pomorski. Całą drogę znad Oki przeszedł też 25-letni plutonowy Kazimierz Otap. Sowieci wywieźli go w 1939 roku spod Białegostoku na Sybir i tak jak Jabłoński wyszedł z ZSRR z Berlingiem. Czwarty z żołnierzy – 21-letni kanonier Eugeniusz Mierzejewski w czasie okupacji współpracował z podziemiem, a jesienią 1944 roku po wkroczeniu Armii Czerwonej wstąpił w szeregi polskiego wojska. Najmniej wiadomo o losach piątego bohatera – kanoniera Aleksandra Karpowicza. 

Mimo petycji LOK władze miejskie i powiatowe nie zrozumiałych dla nas argumentów nie wpisały,  tej tak ważnej uroczystość w oficjalne obchody miejskie i powiatowe. 

Kursywa za: Powiatowa Organizacja Ligii Obrony Kraju

Fot. Telewizja Starachowice

RemondisReklama 

Dodane: 10.05.21 | Odsłony: 1125

Komentarze użytkowników

QweasdzxcJSB | 2021-05-10 08:44:48 napisał(a):

"Jeden * przyszedł w momencie gdy drugi odszedł. Czy chowani na Łączce rozumieli tę wolność?"

Trochę wstyd | 2021-05-10 11:43:13 napisał(a):

Nie widać tu żadnych przedstawicieli lokalnych władz. Ich chyba rocznica wyzwolenia nie dotyczy...

Er29 | 2021-05-10 15:32:09 napisał(a):

Te bażanty nie wiedzą czym różni się Wojownik od żołnierza. Niech świętują, byle by Nas nie próbowali ewentualnie bronić......

Myśliwy | 2021-05-10 22:50:23 napisał(a):

A co się stało, że oni świętują 8 maja, przecież przez lata świętowali 9...

precz komuną | 2021-05-11 10:06:23 napisał(a):

sorry ale nie wyglądacie zaje....

Do myśliwy. | 2021-05-11 16:09:25 napisał(a):

Co tu świętować. Jedni wyszli drudzy przyszli. Wystarczy obejrzeć Stulecie Winnych.

Rezerwista | 2021-05-11 18:48:35 napisał(a):

Swiętować pamięć tych co zgineli walcząc z niemcami. Wyzwalając kraj. A że obecna nowa władza pisze nowa historie poniewierając walczących kreujac nowych wątpliwych bohaterów to inna sprawa.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie