Cztery koncepcje zagospodarowania terenu po dawnym szpitalu

17098.nsmed

Cztery koncepcje urbanistyczne dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach zaprezentowano podczas drugiego etapu konsultacji społecznych, przeprowadzonych w formie warsztatów planowania partycypacyjnego metodą „Charette”.

Zadanie jest w całości realizowane w ramach projektu pn. „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 oraz Budżetu Państwa w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

Głównym celem warsztatów było opracowanie koncepcji zagospodarowania terenu przy ul. Radomskiej na cele mieszkalnictwa wielorodzinnego.

Plusy i minusy koncepcji

W styczniu odbyła się wizja lokalna oraz część diagnostyczno-projektowa, skupiona wokół omówienia uwarunkowań, przedstawienia potencjału i ewentualnych problemów związanych z lokalizacją oraz charakterystyką i stanem technicznym budynku dawnego szpitala. Etap drugi, zakładający przedstawienie uszczegółowionych koncepcji, przeprowadzono 16 lutego br.

Przy tworzeniu koncepcji funkcjonalno-przestrzennej, wykonawca zadania - A2P2 architecture & planning, działający w kooperacji z mamArchitekci Sp. z o. o. - był zobligowany uwzględnić wykonaną już inwentaryzację budowlaną oraz ekspertyzę techniczną istniejącego budynku dawnego szpitala.

Warsztaty - ich część weryfikacyjna – rozpoczęły się od przedstawienia uszczegółowionych koncepcji odpowiadających wypracowanym w części diagnostyczno-projektowej kierunkom. Tego dnia odbyła się także dyskusja nad plusami i minusami poszczególnych koncepcji oraz wspólna praca nad przedstawionymi wariantami. Podczas popołudniowego spotkania wyniki prac architektów mogli poznać wszyscy zainteresowani mieszkańcy.

Całkowite wyburzenie d. szpitala

W ramach zadania, architekci przedstawili cztery koncepcje. – Zależało nam przy tworzeniu wszystkich wariantów, by zapewnić maksymalną ilość miejsc postojowych w terenie. To znacznie obniża koszty inwestycji i jest tańszym rozwiązaniem niż budowa garażów podziemnych. W pierwszej koncepcji zakładamy całkowite wyburzenie budynku dawnego szpitalu i budowę nowej zabudowy. Powstałyby budynki czterokondygnacyjne, wszystkie z windami - tłumaczy Małgorzata Borys z mamArchitekci Sp. z o. o.

Ten wariant obejmuje budowę 10 nowych budynków, w których znalazłoby się ok. 200 mieszkań. Średnia ich powierzchnia wyniosłaby 49,9 m2, ilość miejsc postojowych oszacowano na 189.

Drugi wariant obejmuje budowę jednego budynku po śladzie szpitala, z uzupełnieniem nowymi budynkami. Liczba mieszkań i powierzchni byłyby podobne jak w wariancie pierwszym.

Przeznaczenie mieszkalne i usługowe

- Trzeci wariant jest projektowo znacznie trudniejszy. W tej koncepcji zachowujemy bryłę szpitala, oczywiście uwzględniając także nową zabudowę. W tym przypadku dwa nowe budynki byłyby wyższe, bo 6-kondygnacyjne. Ze uwagi na rodzaj zabudowy, powstałaby konieczność budowy drogi przeciwpożarowej. Najważniejszą cechą jest jednak koniecsność przeznaczenia części powierzchni na usługi. Niektóre lokale nie mogłyby, z powodu braku odpowiedniego doświetlenia, zostać przeznaczone na mieszkania. W pełni odpowiadałyby jednak innym potrzebom, na przykład mógłby powstać w nich żłobek czy przedszkole. Na części powierzchni, tej dobrze doświetlonej, mogłyby powstać nawet trzy sale dydaktyczne o niezbędnych parametrach, w pozostałej części zaplecze kuchenne, sale administracyjne czy gabinety terapeutyczne – dodaje Małgorzata Borys.

Lokale usługowe powstałyby też w innej części budynku po dawnym szpitalu. - Oczywiście musiałyby zostać połączone wewnętrzną komunikację. Te pomieszczenia mogłyby być wynajmowane komercyjnie, np. z przeznaczeniem na coworking – mówi przedstawicielka mamArchitekci Sp. z o. o. – W części mieszkalnej, przy zaproponowanym układzie, powstałoby sporo mniejszych mieszkań o powierzchni ok. 30m2, ale również tych większych - 70-80 m2. Mogłyby to być mieszkania dla pracowników medycznych, co stanowiłoby dodatkową zachęte do sprowadzenia się na stałe do Starachowic. Lokale w części dwukondygnacyjnej, tej zdecydowanie najbardziej kameralnej, mogłyby być przeznaczone na dom dla seniorów, z osobnymi mieszkaniami, częściami wspólnymi, ale również pomieszczeniami zabezpieczającymi dodatkowe funkcje wspierające seniorów.

Parking pod skrzydłami

Czwarty wariant jest podobny do trzeciego, zakłada tylko częściowe wyburzenie i odbudowę niskich skrzydeł oraz budowę parkingu pod skrzydłami.

- W ramach koncepcji chcieliśmy pokazać wizję powstania osiedla mieszkaniowego z bardzo dużym komponentem TBS-owym, z usługami społecznymi, ale jednocześnie takiego osiedla, na którego budowę będzie można pozyskać dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Chcieliśmy jak najlepiej oszacować skalę możliwej zabudowy, ocenić te projekty, ale jednocześnie nie zamykać się na żadną z koncepcji. Przedstawiliśmy plusy i minusy każdego z przedstawionych wariantów koncepcji urbanistycznej – mówił Łukasz Pancewicz z A2P2 architecture & planning.

Architekci dokonali także podsumowania I etapu konsultacji. Ujęli w nim możliwą strukturę użytkowników zainteresowanych mieszkaniami na wynajem, wskazując kolejno: 50% młode osoby (w wieku 25-35 lat), w tym 15% rodziny z dziećmi, 30% pary, osoby mieszkające samotnie, osoby samotnie wychowujące dzieci (35-55 l.) oraz 20% seniorów mieszkających samodzielnie (55-65 l.).

Dwie główne grupy interesariuszy tworzą młodzi ludzie – osoby wracające do Starachowic, pracownicy strefy przemysłowej, osoby wybierające Starachowice ze względu na jakość życia (komplet usług, szkoły, park) oraz seniorzy – mieszkańcy miasta na emeryturze, wybierający wygodne, dostosowane do ich potrzeb mieszkania, gdzie dużym atutem jest bliskość szpitala.

Dodatkowe grupy użytkowników to pracownicy w mieszkaniach pracowniczych (lekarze oraz pracownicy strefy przemysłowej). Dodatkowe możliwe usługi: przedszkole, formy opieki senioralnej (DPS, ośrodek zdrowotny), dom społeczny (o funkcji animacyjnej).

Uwagi wciąż można zgłaszać

Wykonawca, w wyniku przeprowadzonych warsztatów, opracuje teraz ostateczną koncepcję zagospodarowania terenu przedmiotowego obszaru w postaci raportu. Stworzona w ramach konsultacji koncepcja będzie podstawą do opracowania dokumentacji technicznej dla obszaru dawnego szpitala przy ul. Radomskiej w Starachowicach.

Przypominamy, że konsultacje przeprowadzone są również w formie wyrażenia pisemnych opinii lub uwag na formularzu konsultacyjnym, dostarczonym do siedziby Urzędu Miejskiego w Starachowicach oraz za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na adres mailowy: konsultacje@starachowice.eu do dnia 25 lutego 2023 r.

Do pobrania:

Prezentacja 1 

Prezentacja 2

Komunikat prasowy: UM Starachowice

Dodane: 21.02.23 | Odsłony: 2099 | komentarze (15)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Senior | 2023-02-21 17:38:46 napisał(a):

I po co ten cyrk . Przecież jest powszechnie już wiodome że młody i papa Materek już zdecydowali o wyburzeniu szpitala wycięciu części drzew i postawienie nowych bloków. Zniknie perełka modernizmu jedyna w województwie.

do Senior | 2023-02-21 17:53:40 napisał(a):

Te klocki na planszy można przestawiać w nieskończoność . Dyskutują o tym ludzie, którzy nie mają żadnego przygotowania merytorycznego więc powstanie bzdura . Proponuje na środku jeszcze zaplanować jezioro a w razie czego przeniesie się je pod urząd... Nie ma słowa o kosztach ani terminie wykonania inwestycji tym bardziej , że kurek z pieniędzmi został już zakręcony...

Sks | 2023-02-21 18:06:58 napisał(a):

Kolejne drzewa do wycięcia ,betonowe miasto nam się szykuje a kiedyś słynęło z zieleni.Dlacxrho w Skarżysku nie niszczy się skwerów tylko stawia ławki,nie wycina się drzew a u nas panie tylko beton .Obudźcie się fejsbukowe babcie co wy chcecie wnukom dać betonową pustynię.

tomasz | 2023-02-21 18:21:45 napisał(a):

Świetne , prawie jak w filmie Poszukiwana poszukiwany gdzie wieczny dyrektor Jerzy Dobrowolski opracowywał koncepcje urbanistyczne.
Miastu też by się przydał taki Jan Maria Rochowicz vel J. Pokora żeby to wszystko wyprostować .

tomasz | 2023-02-21 18:23:56 napisał(a):

Wojciech Pokora oczywiście , żeby tylko nie postawili jakiegoś bloku na obecnym basenie.

Pablo | 2023-02-21 18:53:17 napisał(a):

No przeciez wlasnie po to zaprasza sie ekspertow (tu architektow), zeby dyskusja byla merytoryczna.. Ehh... A tu widze marnuja sie talenty co znaja sie na wszystkim... A jednak znaczenia slow projekt, koncepcja nie znaja.. Tak, teraz chodzi o przesuwanie klockow na planszy

Qwerty | 2023-02-21 19:16:44 napisał(a):

Zieliński jako ekspert? Hahaha. Ludzie, gdzie to miasto zmierza?

do Tomasz | 2023-02-21 19:22:18 napisał(a):

No i widzę naszego architekta który tak pięknie pozwężał nasze ulice, no ale robi fajne wizualizacje dla Materka i to się liczy. A zapomniałbym to on właśnie swoimi wyliczeniami doprowadził do unieważnienia decyzji o lokalizacji celu publicznego na budowę spalarni przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Gratulujemy

do Pablo | 2023-02-21 19:44:14 napisał(a):

Grono ekspertów po byku. Zieliński, Piwnik, Gołębiowski . Architekci mają ubaw z Urzędu, który póki co ma problem z postawieniem jednego bloku na Kościelnej.Trwało to 6 lat więc to osiedle będzie raczej dla naszych wnuków, jeżeli w ogóle powstanie...

Senior do Pablo | 2023-02-21 19:53:36 napisał(a):

Byłem na kilku konsultacjach tez się złapałem na ten chwyt cwaniak. Pablo jak dostają środki zewnętrzne musza prowadzić konsultacje musi to robić podmiot zajmujący się dana tematyką. To taki wymóg. A generalnie to lipa bo Materek z tatą podejmują decyzje i robią jak chcą, a urzędnicy tańcują. Na wet jak mądrze doradzają to są ignorowani. Dlatego wielu przestało się odzywać i mamy takie cyrki ,że wszystko co było do tej pory robione było żel projektowane i trzeba forsę dokładać bo MM wie najlepiej. Dlatego przestałem już chodzić na te konsultacje. Tylko jeszcze frajerzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku chodzą, cieszą sie jak dzieci a są tylko narzędziem którym MM sie bawi. A im sie wydaje ze są tacy ważni. Szkoda staruszków.

Ciekawy | 2023-02-21 21:32:57 napisał(a):

Oby wyburzyli tę ruinę.

Marcin | 2023-02-22 07:42:22 napisał(a):

Nie wiem czy chciałbym mieszkać w miejscu gdzie umarło tylu ludzi- czasem naturalnie a czasem pewnie różnie było...

Mim | 2023-02-22 13:41:11 napisał(a):

Perełka modernizmu... To jest zwykłą ruina, żadna perełka.

Obserwator | 2023-02-22 20:44:23 napisał(a):

Konsultacje, konsultacjami - to wszystko dla mydlenia oczu wyborcom Komitetu Materka "pic na wodę foro montaż", przyznane pieniądze trzeba wydać. A Ja już dawno podąłem decyzje wyburzenia i wszystko. Chciałbym bym nie miał racji?

Bareja | 2023-02-23 18:44:28 napisał(a):

https://youtu.be/vDt0yeiZu0E
Wyglądają tak samo...

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie