Dla kogo są te nowe schody?

16047.nsmed

„Tym schodom brakuje empatii i życzliwości. Oraz myślenia o UŻYTKOWNIKACH przestrzeni miejskiej, czyli elementarnej psychologii przestrzeni” - pisze w mediach społecznościowych starachowiczanka Marta Szperlich - Kosmala z nowopowstałej „Pracowni Sąsiedzkiej” i organizuje w sobotę 28 maja „Spacer z wózkami”.

Chodzi o schody, które powstały w trakcie rewitalizacji otoczenia Parku Kultury i prowadzą od ulicy Zakładowej do tej placówki. Do tej pory było tam prowizoryczne zejście, z którego skacząc z kamienia na kamień korzystali nieliczni. Nowe schody miały ułatwić poruszanie się w tym terenie. Ze względu na to, że jest tam stromo, nie mają podjazdów dla wózków, ale zdaniem organizatorki wydarzenia zostały źle zaplanowane przez co wykluczają wiele osób z możliwości korzystania z tego zejścia i można to było zrobić inaczej.  

„Zasada jest prosta, jak w górskiej wędrówce. Jeśli coś jest dostępne dla najsłabszych, to jest dostępne dla każdego. Dostępność dotyczy nie tylko tzw. wrażliwych grup społecznych: seniorów, osób z niepełno sprawnościami, kobiet w ciąży, rodziców z małymi dziećmi. Może też dotyczyć Tomka, Kamili, Andrzeja - wystarczy, że złamią nogę albo będą dochodzić do siebie po przebytej operacji, czy chorobie. TO MOŻE BYĆ KAŻDY Z NAS. Czy ma to oznaczać, że nie możemy wtedy załatwić sprawy w urzędzie albo iść do kina?... Gdy nie planuje się z życzliwością, część mieszkańców miasta z grup wspomnianych wyżej, staje się dla przestrzeni miejskiej PRZEZROCZYSTA. Przestajemy istnieć, moi drodzy. Każda bariera w przestrzeni miejskiej, która ZMUSZA nas do nadmiernego wysiłku albo WYMUSZA zmianę planów, potęguje poczucie wykluczenia. Poczucie wykluczenia, uczucie nie bycia branym pod uwagę, bycia niewidocznym, niesłyszanym - zabiera nam godność. ZNIKNĄĆ, oto największy lęk człowieka.

DAJMY SIĘ ZOBACZYĆ! Chodźmy na Spacer z Wózkami!

MIASTO JEST DLA WSZYSTKICH.

Każdy z nas ma w mieście RÓWNE PRAWA: w tym prawo wyboru drogi, jeśli ona istnieje.

Polskie ustawodawstwo to przewidziało, wdrażając w 2019 r. ustawę o dostępności (i powołując związany z nią Fundusz dostępności, z którego środki mogą pozyskiwać samorządy, dzięki czemu DOSTĘPNE INWESTYCJE SĄ TAŃSZE). Zobowiązuje ona samorządy do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami, o ograniczonej mobilności, kobiety w ciąży, rodzice) w budynkach oraz w pobliżu budynków publicznych (urzędy, szkoły, domy kultury, baseny itd.). Czyli na przykład budowanie pochylni.

To, jak powinna wyglądać taka pochylnia, reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury.

W Polsce powstają rozwiązania, które zapobiegając wykluczeniu, ułatwiają mieszkańcom życie.

FAJNE MIASTA powstają dzięki współpracy samorządu z mieszkańcami. BĄDŹMY TAKIM FAJNYM MIASTEM!

Rodzice z wózkami, osoby poruszające się na wózkach, o laskach, seniorzy - w sobotę 28/maja o 10 spotykamy się w Parku na placu przed Cafe Kultura. Przejdziemy się na krótki spacer pod Schody. ROBIMY MIASTO!” - Czytamy w opisie wydarzenia [KLIKNIJ].

Redakcja portalu zwróciła się o komentarz do Urzędu Miejskiego.

Odpowiedź magistratu [kliknij].

RemondisReklama 

Dodane: 18.05.22 | Odsłony: 2037

Komentarze użytkowników

Jak zwykle | 2022-05-18 07:23:51 napisał(a):

Ktoś zatwierdził ten projekt i musiała to być osoba sprawna fizycznie. W takich przypadkach wychodzi właśnie głupota i brak wyobraźni . Pieniądze wydane a efekt jest fatalny...

niewypał | 2022-05-18 07:35:19 napisał(a):

znowu niewypał...zamiast dzikiej ścieżki wyrąbali schody zupełnie na "placu hiszpańskim":))) zamiast zrobić wąskie wejście dla tych, którzy wcześniej korzystali... schody do nieba:) będą niewykorzystane, zarosną chwastami, zbocza będą się osuwać...w jakim celu powstały? czy są potrzebne? i od razu protest, że bez podjazdów itp.. szkoda, że nikt nie zastanowi się, po co było robić w tym miejscu takie szerokie potężne schody??? moim zdaniem warto takie dzikie ścieżki modernizować, ulepszać, bo skoro powstały w tych miejscach to są potrzebne. ale po co od razu budować tam takie coś? można było za te pieniądze zmodernizować jeszcze inne dzikie przejścia, np. za carrefourem do parku... wiele osób skacze po kamieniach, bo to fajny skrót, może tam coś poprawić, ułatwić? tylko nie takie szerokie schody, niepotrzebne...

Żenada | 2022-05-18 07:39:45 napisał(a):

Robienie niepotrzebnej *burzy.
Przecież do SCK można się dostać normalnie, po ludzku, idąc wzdłuż ulicy chodnikiem.

Mieszkaniec | 2022-05-18 07:45:23 napisał(a):

A poprzednie zejście były lepsze ? Kolejne czepianie się dla samej zasady. A te na Wojska Polskiego stoją kilkadziesiąt lat i do tej pory nikt nie robił Hapenningu ! Kolejne koło sądu i gdzie ci obrońcy :). Mnóstwo takich przykładów. Ulica Radomska w sumie koło Domu Kultury zgodnie z przepisami i zaleceniami też za strona dla wózków. Może Hapening tam tez się przeniesie. Śmiech na sali.

Joj | 2022-05-18 08:02:23 napisał(a):

To już trochę wkurzające, że cokolwiek w tym mieście się nie robi dla pewnej grupy ludzi zawsze będzie źle. Przez to całkowicie jak dla mnie straciliście na wiarygodności. Teraz te Wasze burze zakrawają o szaleństwo i powinny skutkować jakimś skierowaniem na badania... Jak sobie wyobrażacie podjazd na tak stromej górze? A może trzeba wyrównać? Proponuję miasto wyrównać aby pewni ludzie mniej się bali poruszać, bo dyskusja pod postem o proteście w sprawie schodów to jakiś absurd. Osobiście wnioskuję o likwidację skałek w Starachowicach, bo można spaść! I likwidację gór. Najlepiej całych świętokrzyskich żeby się łatwiej rowerem jeździło!!! I dlaczego do diabła nikt jeszcze nic nie zrobił z oślepiającym w lato słońcu? Czemu ktoś milczy na ten temat?? Protestuję także przeciwko deszczowej pogodzie, bo nie mam jak turlać się po ulicy w białym kaftanie, bo wiecznie się brudzi! Dość tych absurdów! Zmieńcie to wszystko!!!

Joj | 2022-05-18 08:03:31 napisał(a):

*słońcem (literówka)

do Joj | 2022-05-18 08:11:39 napisał(a):

Proponuje zdjąć różowe okulary i zrobić taką gruntowną wycieczkę po mieście.Takiego bałaganu nie było nigdy. Rozgrzebane inwestycje, brud ogólny, co widać szczególnie teraz. To ,że się robi coś za publiczne pieniądze to dobrze. To, że się marnuje bez przerwy te pieniądze na bzdurne roboty , to jest niedopuszczalne.. Jest duża grupa mieszkańców , która to widzi i słusznie krytykuje , bo od Rady Miejskiej nijakiej krytyki nie usłyszymy...

Gość | 2022-05-18 08:20:23 napisał(a):

Hahahahaha od razu widać, za co Materek przytula ćwierćinteligentów. Hahahahahahaha pojęcia żadnego, ale obecność na forum zauważona, koryto ciągnie jak guma od majtek hahahahahahahaha
Wazeliniarze nie muszą schodzić schodami, mają poślizg w jedno miejsce, które ich interesuje, a tam jest ciemni, ciasno i nic nie widać hahahahahaha

starachowiczanka | 2022-05-18 08:39:29 napisał(a):

Schody na pewno nie dla: osób starszych, rodziców z wózkami, osób chorych. Ale buta i bezczelność prezydenta miasta na bardzo wysokim poziomie. Zamieszczenie postu na profilu - jak to określił- celowo - tylko w jakim celu? Takie zabawy przedszkolaka, a nie człowieka na stanowisku. Możliwe, że zabrakło kilka lat do wyszumienia i dopiero trzeba było kandydować. Najgorsze to obrażenie starszej kobiety mającej inne zdanie i cudownie potem posty pousuwane. Panie prezydencie polecam dorosnąć.

Zuza | 2022-05-18 09:17:50 napisał(a):

Radni Walendzik z Orkiszem zatańczą na tych schodach przy akompaniamencie radnego Palucha, który zagra na grzebieniu.

Pablo | 2022-05-18 09:39:58 napisał(a):

Nawet szkoda komentowac niektorych wpisów.. w wielu blokach np. na os. zeromskiego zrobiono remonty i wybudowano podjazdy do bloków z katem nachylenia chyba 45 stopni:) i jakos ludzie zyja, i pani z wozkiem nie prostestowała.. bo pewnie mieszka w domku i jezdzi suvem.. a tu jest obok elegancki chodnik z obu stron i mozna ominac te schody bez ryzyka zjazdu, zwlaszcza w zime.. nie dajmy sie zwariowac

Joj - Do do joj | 2022-05-18 10:22:53 napisał(a):

A ja z kolei proponuję wyjechać kiedyś ze starachowic i zdobyć porównanie... A komentarze gdzie połowa to "HAHAHAHAHAHAHAHAHA" uważam za bardzo konstruktywne. Jak całą waszą dziwną grupę,ktora zachowuje się 100 procent jak wyborcy pisu. Jak ktoś pis krytykuje to tuska musi kochać... I tu to samo - kto przeciwko wam to pewnie między pośladkami materka siedzi. Otóż nie siedzę. Nie mam z nim nic wspólnego. Natomiast widzę pilną potrzebę konsultacji psychiatrycznej z nakierowaniem na obsesję lub psychozę, która kiedyś doprowadzi do tworek.

Donald ze niemiec | 2022-05-18 11:00:27 napisał(a):

A te które były wcześniej były dobre ? Ludzie zaczynacie przesadzać

propozycja | 2022-05-18 11:34:16 napisał(a):

Tam można robić doskonałe zdjęcia - sesje ślubne. Przystroić poręcze i ... wymarzone tło :)

niepełnosprawny | 2022-05-18 11:51:10 napisał(a):

"Zasada jest prosta, jak w górskiej wędrówce. Jeśli coś jest dostępne dla najsłabszych, to jest dostępne dla każdego" - czy górskie wędrówki są dla każdego??, raczej nie, na górskich szlakach nie widziałem seniorów o laskach, czy kobiet w ciąży, czy tabunów niepełnosprawnych, którzy bez przygotowania udają się na górski szlak. Starachowice, to górzysty teren i tak jak w górach są łatwiejsze i trudniejsze szlaki, nie brakuje w omawianym przypadku dróg alternatywnych i takie które są dla każdego.

Pancia | 2022-05-18 12:11:38 napisał(a):

Nie było schodów było źle, są i jest jeszcze gorzej.Stroma górka to chyba logiczne, że schody nie mogą mieć łagodnego podejścia.Zawsze można iść starymi szlakami. Ulica kilińskiego też jest stroma. Dopiero ją odnawiali to może powinni wyrównać górkę. Ruszyć te dupska z wygodnej kanapy i mniej marudzić.

Do Pancia | 2022-05-18 12:23:13 napisał(a):

A ty co trener personalny??? Hahahaha niech twój przyjaciel ruszy, jemu się bardziej przyda, zamiast żreć śliwki i klepać idiotow hahahahahaha

Do niepełnosprawny | 2022-05-18 13:01:06 napisał(a):

Porównując inwestycje gminne za podatki wszystkich i dla wszystkich do wycieczek w góry i tras alternatywnych, faktycznie pokazujesz że jesteś niepełnosprawny. Niestety, umysłowo, a tu już nie ma alternatywy

Pablo | 2022-05-18 13:34:35 napisał(a):

Wlasnie chodzi o to, ze schody były, a jakos przez te lata ludzie sobie radzili, jaki sens wydawania x kasy na zjazd dlugosci kilkaset metrow, jak obok sa dokladnie takie zjazdy xDD i do pana z problemem smiechowym- hahahahahahaha

OHM | 2022-05-18 14:01:54 napisał(a):

Ale jest dość oczywiste, że schody w takiej formie nie powinny powstać, mamy XXI wiek do licha.
Pan Prezydent nie płaci za inwestycje ze swoich pieniędzy tylko naszymi podatkami i robi to dla nas, jest naszym pracownikiem i jego decyzje podlegają krytyce.

Do Pablo | 2022-05-18 14:31:14 napisał(a):

Żal ci *ściska, że stać innych na dom i suva? Zakasaj rękawy i nie licz na drapane u ludzi pokroju Materka, bo po pierwsze i tak przy nim kariery nie zrobisz, po drugie - patrz pierwsze.

Adam Q. | 2022-05-18 14:59:44 napisał(a):

Pani oburzonej nosidełko zamiast wózka polecam. Dla dziecka fajniej i można trochę brzuszka zrzucić :)

Do Adam Q | 2022-05-18 16:44:20 napisał(a):

Ciebie matka musiała tak nosić po schodach i są efekty. Upadku xxd

Gilu | 2022-05-18 16:57:23 napisał(a):

Schody są po prostu niebezpieczne. Bardzo strome. Zimą będzie groza. Trzeba uważać.

gość | 2022-05-19 09:43:20 napisał(a):

Dobrze, że są te schody bo latami była ścieżka. To dopiero było niebezpieczne. Popieram dostępność dla wózków ale nie na każdym terenie da się zbudować podjazd dla wózka. Czasem mija się to z celem gdy jest zbyt stromo.

Mieszkaniec | 2022-05-19 10:03:29 napisał(a):

Ludzie chodzą po tych schodach, czyli albo są głupi i nie widzą że są złe, albo nie są złe i wtedy wychodzi na to, że ci co mówią ze schody są złe są .....

Takie życie :)

Tete | 2022-05-20 08:25:51 napisał(a):

Piękne miasto, dobre inwestycje, ci co krytykują mają gdzieś Starachowice, mierzą w Prezydenta bo im się nie podoba. Jadowitych gadów nigdzie nie brakuje.

brukarz | 2022-05-20 09:35:18 napisał(a):

Schody są dla ludzi idących od strony ul Zakładowej i w tamtą stronę. Jedno co mam zastrzeżenie to do wysokości stopni są za wysokie.

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie