Głos miast w ogólnopolskiej dyskusji

12456.nsmed

Artykuł ze strony www Urzędu Miejskiego

Prezydent Starachowic Marek Marek uczestniczył w dorocznym Zgromadzeniu Ogólnym Związku Miast Polskich we Wrocławiu, gdzie m.in. zgłosił kandydatury nowych członków do Zarządu ZMP. Delegaci podczas Zgromadzenia podpisali także Stanowisko w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych oraz Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty.

W ubiegłym tygodniu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu. Uczestniczyli w nim przedstawiciele ponad 300 miast, a także parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele mediów.

Podczas pierwszego dnia Zjazdu odbyły się wybory uzupełniające do Zarządu Związku Miast Polskich. Prezydent Starachowic Marek Materek zgłosił dwie kandydatury Krzysztofa Hildebrandta, prezydenta Wejherowa oraz Tomasza Sielickiego, burmistrza Świebodzina.

Obydwie kandydatury uzyskały w głosowaniu tajnym akceptację ponad 300 delegatów, a panowie samorządowcy zasili skład Zarządu Związku Miast Polskich.

Spotkanie przedstawicieli polskich miast było okazją do dyskusji na temat problemów z jakimi borykają się obecnie samorządowcy w całym kraju.

Prezes ZMP Zygmunt Frankiewicz podczas swojego wystąpienia podkreślił zwiększającą się w ostatnim czasie aktywność miast w Związku. Urzędy, jak twierdził, coraz liczniej nadsyłają do Biura ZMP swoje opinie na temat projektów aktów prawnych. Na podstawie wielu z nich powstają stanowiska Zarządu w ważnych dla miast sprawach.

Niewątpliwie aktywność ta ma związek ze znacznym pogorszeniem sytuacji finansowej miast. Do senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej trafiają setki uchwał rad gmin podejmowane z powodu ich dramatycznej sytuacji finansowej.

Przedstawiciele ponad 300 miast, zaapelowali do Rządu i Parlamentu o podjęcie skutecznych działań mających na celu zapewnienie dalszego, oczekiwanego przez mieszkańców rozwoju polskich miast, wsi i regionów. Będzie to możliwe, jak twierdzą, tylko poprzez zapewnienie adekwatnego do zakresu przekazanych zadań, stabilnego zasilania finansowego samorządów.

Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich wystosowało też Apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty. Wykracza ono w swej treści poza kwestie finansowe, bowiem – jak zaznaczył prezentujący dokument Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacji, sytuacja kryzysowa w polskim systemie oświatowym nie dotyczy tylko pieniędzy. Złożyły się na nią takie fakty, jak likwidacja gimnazjów (która skomplikowała życie kilku rocznikom uczniów i ich rodzinom) czy przepełnione programy nauczania (upchnięcie 8-klasowej szkoły podstawowej w programie 9-letnim), co powoduje niebywałe obciążenie uczniów pracą po 10-12 godzin na dobę.

Związek zdecydowanie bije na alarm w kwestii jakości edukacji.

„Tylko dzięki wysiłkowi nauczycieli pasjonatów, rosnącemu dynamicznie wsparciu finansowemu samorządów terytorialnych, które zadania oświatowe traktują jako priorytetowe oraz przejawiającym się w różnych formach zaangażowaniu rodziców udawało się dotąd zapewniać dzieciom i młodzieży odpowiednią jakość nauczania i wychowania” – czytamy w Apelu ZMP.

Pośród działań, jakie ZMP podejmie w 2020 roku będą starania o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach samorządów we wpływach z PIT (projekt już jest złożony w Senacie), a także o przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych, spowodowanych przez zmiany ustawowe (także złożony w Senacie). Kolejna inicjatywa Związku to przekształcenie części subwencji szkolnej, dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli, w dotację celową (wypłata wynagrodzeń nauczycielskich zadaniem zleconym JST).

(Tekst powstał w oparciu o materiały Związku Miast Polskich)

Materiał płatny: UM Starachowice

Dodane: 08.03.20 | Odsłony: 438

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie