Mobilność uczniów i kadry źródłem sukcesów i motywacji w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 w Starachowicach

15092.nsmed

W ZSZ 3 w Starachowicach zakończono dwuletni projekt pt. „Krok po kroku sięgamy po europejskie kwalifikacje” POWERVET-2018-1-PL01-KA102-048790, którego realizacja trwała nieco dłużej, niż założono, ze względu na sytuację pandemiczną na świecie. Projekt współfinansowany był ze środków PO WER na zasadach programu Erasmus+, sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe. Wartość projektu opiewała na kwotę 608 460.00 PLN.

W ramach projektu cztery grupy wielozawodowe uczniów  wyjechało na dwutygodniowe staże zagraniczne do Portugalii, Hiszpanii  i Niemiec. Grupa nauczycieli zawodowców miała natomiast przyjemność uczestniczyć w jednotygodniowym  szkoleniu  - Job shadowing w Portugalii. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty i  dokumenty Europass – Mobilność potwierdzające zdobyte umiejętności.

Portugalia – aż trzy razy  

Portugalia okazała się najczęściej odwiedzanym w tym projekcie miejscem przez uczniów, a także nauczycieli. Pierwsza grupa uczniów realizowała  swój staż zagraniczny w Portugalii w listopadzie 2018 roku, natomiast druga w październiku 2019 roku. Każda grupa liczyła po 16 uczniów, kształcących się w różnych zawodach:  kucharz, fryzjer, operator obrabiarek skrawających, elektromechanik pojazdów samochodowych oraz kierowca mechanik. Uczniowie odbywali staże w różnych firmach portugalskich i w różnych miejscach, niekiedy oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów. Opiekę podczas wyjazdów nad uczniami sprawowali nauczyciele przedmiotów zawodowych ZSZ 3 w Starachowicach – pani Ewa Wojciechowska i pani Beata Bado. Rolę tłumacza języka angielskiego i portugalskiego pełniła pani Marta Tarnowska. Dzięki wieloletniej współpracy z organizacją przyjmującą ’We Are Euromob’, uczniowie mieli zapewniony środek transportu do miejsc odbywanych praktyk oraz zakwaterowanie o wysokim standardzie. Młodzi adepci doskonalili swoje umiejętności zawodowe. Nowe techniki strzyżenia i farbowania, przepisy na regionalne potrawy portugalskie, sposoby napraw aut różnych marek, organizacja pracy w firmie spedycyjnej, obsługa nowoczesnych obrabiarek skrawających to tylko niektóre z doświadczeń, których zdobyciem mogą się pochwalić nasi uczniowie. Portugalscy mentorzy byli zachwyceni wiedzą i zaangażowaniem swych podopiecznych z Polski. W wolnym czasie uczniowie mieli możliwość poznania dziedzictwa kulturowego Portugalii. Atrakcją była wycieczka do Porto - pełnego lokalnego kolorytu mieście położonym nad rzeką Douro , rejs statkiem aż do ujścia rzeki do Oceanu Atlantyckiego. Koordynator projektu zadbał też o stronę duchową uczniów organizując wizytę w sanktuarium w Fatimie, miejscu pełnym zadumy. Nie obyło się też bez miasta Aveiro –tzw. portugalskiej  Wenecji i pieczonych kasztanów. Uczniowie mieszkali w miejscowości Pavoa de Varzim, położonej blisko wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Oczywiście, każdą wolną chwilę spędzali nad oceanem. Wspólne kolacje pozwoliły na integrację grup, a także delektowanie się kuchnią portugalską.

Pierwszy dzień stażu


Zwiedzanie miasta Porto

Wręczenie certyfikatów

Ciekawość, jak i chęć odkrywania nowych możliwości pedagogicznych spowodowała, że na przełomie maja i czerwca 2019 r, nauczyciele – zawodowcy odbyli Job shadowing  w Portugalii. W ramach mobilności  12 nauczycieli  spotkało się z władzami miasta Povoa de Varzim, gdzie w trakcie konferencji zapoznano ich ze specyfiką systemu edukacji portugalskiej, zasadami organizacji szkoleń zawodowych, kształcenia ustawicznego oraz zagadnieniami bezrobocia w Portugalii. Nauczyciele uczący w branży mechanicznej, budowlanej, elektrycznej, gastronomicznej i  fryzjerskiej a także kadra zarządzająca  odbyli staże w różnych placówkach kształcenia w zależności od nauczanych przedmiotów i pełnionej funkcji w szkole. Miłym zaskoczeniem i doświadczeniem dla nauczycieli był showcooking w Escola Professional de Esposende, gdzie uczniowie, pod fachowym okiem swoich mentorów przygotowali regionalne potrawy połączone z profesjonalną obsługą. Oprócz zdobywania nowych doświadczeń nauczyciele mieli okazję poznać kulturę , obyczaje i uprzejmość Portugalczyków. Podczas pobytu  nauczyciele poznali historię miasta Povoa de Varzim w Muzeum miejskim,  a także zwiedzili  Porto – Stare Miasto, sanktuarium fatimskie oraz Aveiro.

Wizyta nauczycieli w Szkole Technicznej Rocha Peixoto w Pavoa de Varzim 


Showcooking  

Hiszpania – też piękny kraj

Następna grupa uczniów dwa tygodnie spędziła w hiszpańskiej Walencji, gdzie odbywali praktyki zawodowe. W kwietniu 2019 r.  młodzi stażyści  - uczniowie klas II i III mieli okazję poznać organizację i strukturę specjalistycznych zakładów pracy w Hiszpanii. Uczniowie kształcący się   w zawodzie  operator maszyn skrawających, którzy odbywali staż w firmach: Berbegal oraz Creaciones Cabrejas, produkującej elementy metalowe dla różnych sektorów gospodarki. Przyszli operatorzy obrabiarek mieli możliwość porównać specyfikę pracy w tych firmach , ze specyfiką pracy w firmie Starpol  i Perfopol, firmach gdzie na co dzień odbywali praktyki zawodowe w Polsce. Mechanicy i elektromechanicy pojazdów samochodowych realizowali swój staż w firmach Motor Village, Automotion oraz Perez Y Torrado. Chłopcy mieli okazję do przeprowadzania napraw aut różnych marek, z niektórymi spotykali się pierwszy raz, co zrobiło na nich duże wrażenie. Podobnie, jak w Portugalii oprócz podnoszenia kwalifikacji zawodowych, podnosili także kompetencje społeczne poprzez integrację, wspólne spędzanie wolnego czasu. Podczas pobytu uczniowie wyjechali do miejscowości Cuenca -  historycznego miasta pełnego krętych uliczek, z których rozciąga się niesamowity widok na wąwozy rzek Huecar i Jucar okalających miasto. Wycieczkę zwieńczyła wizyta w Ciudad Encantada -  Zaklętym Mieście, czyli parku pełnym geologicznych tworów o najróżniejszych kształtach. Kolejnymi atrakcjami były: pokaz delfinów w Oceanarium, mieszczącym się w walencjańskim Ciudad de las Artes y Ciencas, spacer po parku miejskim leżącym w dawnym korycie rzeki Turia, czy też zwiedzanie Starego Miasta. Atrakcji nie brakowało. Opiekę nad tą grupą sprawował koordynator projektu  i nauczyciel zawodu – pani Elżbieta Gębura oraz pani Marta Tarnowska.

Staż w zawodzie elektromechanik pojazdów samochodowych

Spotkanie integracyjne 

Niemcy – było ciężko, ale się udało

Ostatni wyjazd, długo oczekiwany odbył się w tym roku, w czerwcu. Ostatnia grupa wyjazdowa, pomimo wielu perypetii, odbyła staż w Niemczech. Grupa liczyła także 16 uczniów i 2 opiekunów. Najliczniejsza grupa uczniów w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie odbyła staż w kilku niemieckich firmach budowlanych. Uczniowie zaangażowani na stażu w 100% wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami zdobytymi już w Polsce.  Zaskoczeniem dla nich, jak i opiekunów  grupy było uznanie przez niemieckich pracodawców, którzy nie szczędzili  pochwał. Wyrazem zadowolenia był miło spędzany wspólny czas, a także propozycja współpracy w przyszłości.

Wyzwaniem dla uczniów był samodzielny dojazd metrem do miejsc stażu. Oczywiście początek był trudny, ale dzięki operatywności uczniów, problem okazał się być tylko jednodniowy.

Uczniowie mieszkali w Hanowerze, a pobyt  nie ograniczył się tylko do pracy. Atrakcją dla uczniów było  zwiedzania miasta z przewodnikiem oraz podziwianie słynnych w Europie Królewskich Ogrodów  Herrenhausen.  Zarówno uczniowie jak i opiekunowie pani Elżbieta Gębura i pani Bożena Kozłowska byli zadowoleni z wyjazdu. Uczniowie wrócili pełni nowych doświadczeń zawodowych, a opiekunowie dumni z takiej grupy.

Staż w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie


Zakończenie stażu w Niemczech

Podsumowanie

Zrealizowany  projekt to dla szkoły sukces i nowe wyzwania. Nowe doświadczenia, dobre praktyki są dla szkoły motywacją do rozwoju, oknem na świat, Europę. Zdobyte umiejętności praktyczne, udoskonalona znajomość języków obcych, a także wzrost pewności siebie i mobilności wspomogą młodzież rozpoczynającą swoją karierę zawodową na europejskim rynku pracy. Umiejętność odnalezienia się w nowych warunkach podnosi ich szanse na rynku pracy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie. Uczniowie stwierdzili, iż udział w stażu zagranicznym był istotnym elementem ich życia, a dzięki szansie jaką otrzymali, ich spojrzenie na swą przyszłość zawodową uległo dużej, pozytywnej zmianie. Udział w job shadowing dostarczył nauczycielom mnóstwo nowych pomysłów na siebie i dla szkoły. Dał im niepowtarzalną możliwość porównania metod  i warunków pracy z systemem kształcenia w Polsce i za granicą.  Umożliwił nawiązanie kontaktów zawodowych. Nauczyciele uważają, że w takiej mobilności powinni brać udział wszyscy nauczyciele, gdyż jest to doskonała forma dokształcania się, zdobywania nowych doświadczeń zawodowych i praktyczne zdobywanie w krótkim czasie ogromnej ilości wiedzy. Projekt dał  możliwość rozwoju osobistego i zawodowego, poszerzył horyzonty myślenia oraz motywację do pracy, czego rezultatem są już nowe projekty dla uczniów i nauczycieli pozytywnie rozpatrzone przez Agencję Narodową.       

Opracowała: Beata Bado

PROJEKT: „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego ” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Komunikat prasowy płatny

Dodane: 26.08.21 | Odsłony: 1140

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie