Największe muzeum historyczne w regionie świętokrzyskim

14700.nsmed

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie w czwartek, 6 maja odwiedzili z wizytą studyjną Prezydent Starachowic Marek Materek, Starosta Starachowicki Piotr Babicki oraz zastępca dyrektora Muzeum Przyrody i Techniki Wioletta Sobieraj.

Michniów to miejscowość, w której hitlerowcy w 1943 roku, 12-13 lipca zamordowali 204 osoby. Był to akt zemsty na mieszkańcach za pomoc dla oddziałów partyzanckich oraz przynależność do Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Mauzoleum jest muzeum historyczno-martyrologicznym.

- W imieniu mieszkańców miasta i własnym pokłoniłem się przed mogiłą mieszkańców Michniowa, zapaliłem znicz i złożyłem kwiaty przed tablicą upamiętniającą 204 ofiary pacyfika-cji wsi, która miała miejsce 12 i 13 lipca 1943 roku – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Po wojnie pacyfikacja Michniowa stała się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na wsi polskiej. Obecnie w Michniowie znajduje się Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Zachęcam bardzo do odwiedzenia nowej wystawy, która już niedługo zostanie udostępniona dla zwiedzających. Polecam także wybranie się na Leśną Drogę Krzyżową tuż obok Mauzoleum. To miejsce warto odwiedzić.

Od 1999 roku Michniów jest Oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. W 2010 r. rozpoczęła się modernizacja mauzoleum, którą dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Budowa, tego największego w naszym regionie muzeum historycznego, trwała 10 lat i kosztowała ponad 40 mln zł. Efekt jest imponujący, bryłę budynku tworzy 11 segmentów, 6 otwartych z pęknięciami i 5 zamkniętych. Jest to 2000 metrów powierzchni wystawienniczej. Nocą, monument ma przypominać zwiedzającym płonące wsie i chaty. Jednym z elementów wystawy są wielkoformatowe obiekty rzeźbiarskie do których wykończenia wykorzystano drewno ze starych chat i stodół. Poprzez przegrody znajdujące się w segmentach zwiedzający mogą wyjść na zewnątrz, gdzie ustawiono czterometrowe krzyże, wykonane z nadpalonego drewna.

Obecnie w skład Mauzoleum wchodzą: Mogiła pomordowanych mieszkańców Michniowa, Kaplica św. Małgorzaty, Dom Pamięci Narodowej, Pieta Michniowska i nowy budynek Mauzoleum.

Wykorzystując nowoczesne rozwiązania architektoniczne oddano hołd ofiarom hitlerowskich represji, obrazując jednocześnie tragizm tamtych wydarzeń.

Obiekt zostanie otwarty dla zwiedzających 8 i 9 maja. Na razie, ze względu na bezpieczeństwo sanitarne, obiekt będą mogły zwiedzać tylko osoby indywidualne.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie – wstęp bezpłatny

styczeń – marzec wtorek – niedziela 9.00 – 17.00

kwiecień – październik wtorek – niedziela 10.00 – 18.00

listopad – grudzień wtorek – niedziela 9.00 – 17.00

poniedziałek – obiekt nieczynny (dzień konserwatorski)

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 07.05.21 | Odsłony: 1302
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie