Niedzielski: będzie 16 szpitali na trzecim poziomie zabezpieczenia dla pacjentów z koronawirusem

13698.nsmed

Dla pacjentów z koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia będzie16 szpitali na tzw. trzecim, najwyższym poziomie zabezpieczenia. Po jednym szpitalu w każdym województwie – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef MZ pytany był na konferencji prasowej, czy szpitali trzeciego poziomu będzie więcej.

"Tak, tych szpitali będzie więcej. Będzie ich 16, czyli przejdziemy na system jeden szpital – jedno województwo" – odpowiedział Niedzielski.

Pytany, od kiedy tak będzie, powiedział, że w tej chwili trwają konsultacje. "Ale to jest kwestia dni, najpóźniej przyszłego tygodnia" – dodał.

Szef resortu odniósł się też do pytania, czy planowane jest zwiększenie liczby personelu na oddziałach intensywnej terapii przy stanowiskach respiratorowych.

"Tak, pracujemy nad tym, ale pracujemy nad tym oczywiście w gronie profesjonalistów z profesorem Radosławem Owczukiem, który jest konsultantem w tej dziedzinie" – poinformował. "Nie mamy jeszcze konkretnych ustaleń, ale rozmowy trwają" – zaznaczył Niedzielski.

Jesienna strategia walki z pandemią zmienia system zabezpieczenia szpitalnictwa. Zgodnie z jej założeniami lecznictwo szpitalne dla pacjentów z koronawirusem zostało podzielone na trzy poziomy.

W pierwszym poziomie zabezpieczenia znajdą się 374 szpitale należących do tzw. sieci szpitali. Kolejnych 69 decyzji dotyczy oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które są zakwalifikowane do drugiego poziomu.

Na najwyższym, trzecim poziomie, znalazło się dziewięć szpitali wielospecjalistycznych, w tym Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Do placówek wysokospecjalistycznych będą trafiać pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie można w nich udzielać świadczeń także osobom, które nie są zakażone koronawirusem. (PAP)

Autorki: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Dorota Stelmaszczyk

Artykuł: PAP (licencja)

Viva UbezpieczeniaReklama

Dodane: 06.10.20 | komentarze (3)
Tagi:

Komentarze użytkowników

master of chaos | 2020-10-06 21:07:40 napisał(a):

Czyli wracamy do szpitala tylko dla COVID?????

Link | 2020-10-07 08:30:13 napisał(a):

Pranie głów trwa w najlepsze

kasia | 2020-10-07 16:10:14 napisał(a):

I po co to zlikwidowali jak od miesięcy mówiono, że na jesień najwięcej przypadków

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie