Park Kultury przed kolejną inwestycją

16023.nsmed

Przestrzeń miejska wokół Parku Kultury i otoczenia Parku Miejskiego w Starachowicach zmienia się praktycznie każdego dnia. Ogród przed instytucją pięknieje na naszych oczach. Teraz nadchodzi czas remontu samego budynku centrum kultury.

Po obu stronach ulicy zmiany

Starachowicki park staje się idealnym miejscem na rodzinne wycieczki dla naszych mieszkańców, ale również spacery gości odwiedzających nasze okolice. Zrewitalizowana przestrzeń daje możliwość odkrywania zielonych zakątków i budzącej się do życia przyrody parkowej. Ogród egzotyczny, roślinność mokradłowa czy kolekcja roślin kwasolubnych już wkrótce „zakwitną” na zielonej mapie Starachowic.

Po drugiej stronie ulicy z każdym dniem widać coraz większe efekty metamorfozy ogrodów Tadeusza Bilicza. Zaprojektowane przez znakomitego ogrodnika Starachowic kulturalne ogrody odzyskują swój dawny blask. Plac budowy powoli zamienia się w magiczne miejsce, gdzie rozbłyśnie za chwilę nowa fontanna, a nasadzenia zieleni i odtworzone tarasy dodadzą niezwykłego uroku terenowi przed Parkiem Kultury. Geometryczny ogród otoczony szpalerem drzew, żywopłotów i kwitnących bylin ma być miejscem, które pokochają starachowiczanie.

Czas na budynek

Teraz przychodzi również czas na przebudowę Parku Kultury. Na to zadanie inwestycyjne gmina przeznaczyła 6.100.000,00 złotych, a otwarcie ofert nastąpi już 19 maja br.

Budynek obecnego Parku Kultury powstał na początku lat pięćdziesiątych XX w. jako Zakładowy Dom Kultury, pod patronatem późniejszej Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”. Teraz czeka go wielka przebudowa.

- Należy wykonać przebudowę istniejącego budynku z dostosowaniem do przepisów bhp, przeciwpożarowych oraz z poprawą funkcjonalności niektórych pomieszczeń. W związku z tym, przewidziano niezbędne pomieszczenia techniczne, służące do prawidłowej eksploatacji budynku, a także uwzględniono przystosowanie budynku dla osób niepełnosprawnych ruchowo – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Częściowa przebudowa budynku ma polegać między innymi na: powiększeniu foyer, przebudowie sanitariatów na każdej kondygnacji, wraz z wykonaniem sanitariatu przystosowanego dla osób niepełnosprawnych w parterze budynku, wydzieleniu klatki schodowej głównej, wykonaniu szybu windowego dla windy 6-osobowej o napędzie elektrycznym oraz nowego biegu klatki schodowej w miejscu istniejącej w północnej części budynku.

Prace budowlane mają dotyczyć wszystkich kondygnacji „starachowickiego kina”. Na parterze Wykonawca miałby dokonać przebudowy sanitariatów, wyburzenia ścianek i powiększenia pomieszczeń. Na remont czekają również trzy garderoby. Zostaną pomalowane w nich ściany, wymienione zostaną płytki ceramiczne na podłodze i tak ważne dla odwiedzających nas artystów lustra z oświetleniem.

Zmiany we foyer

Na korytarzu i holu, znajdujących się na parterze budynku, zostanie również wymieniona podłoga, a ściany zostaną poddane renowacji. Zamontowane ma zostać oświetlenie oraz specjalne podświetlenia galerii. Duże zmiany czeka foyer, które w wyniku prac remontowych zostanie powiększone. Foyer zyska przestrzeń poprzez likwidację szatni, przedsionka i kas.

Ściany sali muzycznej zostaną odpowiednio wygłuszone i zamontowane zostanie lustro o wymiarach 150x200 cm.

Na pierwszym piętrze wyremontowany zostanie również balkon sali widowiskowej i zamontowane na nim zostaną nowe kanapy. W sali klubowej na renowację czeka również parkiet. Na drugim piętrze wyremontowana zostanie sala muzyczna, a na kolejnym piętrze zmian doczeka się sala baletowa. Zamontowane tam zostanie nowe nagłośnienie, a także lustra wraz ze specjalnym oporęczowaniem.

- Oferta kulturalna Parku Kultury jest bardzo bogata i cały czas rozwija się, starając się kierować propozycje do różnych grup odbiorców. Cieszymy się z powodu nadejścia wiosny i dobrej pogody, bo już w ten weekend będziemy mogli zainaugurować naszą scenę plenerową w Parku Miejskim. Obiekt przy ul. Radomskiej służy jednak mieszkańcom przez cały rok, dlatego tak ważne jest jego unowocześnienie. Wierze, że dzięki modernizacji, Starachowiczanie będą jeszcze chętniej odwiedzali nasz obiekt – mówi Prezydent Miasta Marek Materek.

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 10.05.22 | Odsłony: 615
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie