Raport o stanie Gminy za rok 2020

14786.nsmed

Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej Prezydent Starachowic zaprezentował „Raport o stanie Gminy Starachowice za rok 2020”, poddając go pod publiczną dyskusję. Tych 12 miesięcy był to czas trudny dla nas wszystkich, czas pandemii i wielkiej niepewności. Mimo to, dzięki pracy wielu osób wydarzyło się  wiele dobrego dla Starachowic.  Udało się zrealizować zaplanowane inwestycje, a miasto wzbogaciło się o nowe obiekty sportowe, powstały drogi i mieszkania.

Dokument ten, to także zapis szczególnego okresu dla samorządu, okresu pracy w dobie wielkiej niepewności.

- To na początku ubiegłego roku wszyscy stanęliśmy w obliczu pandemii Covid 19. Każdego dnia mierzyliśmy z wieloma wyzwaniami, z jakimi dotychczas nie mieliśmy do czynienia. Takim przykładem jest świadczenie usług publicznych w zupełnie nowych formach, dotychczas niepraktykowanych – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - Był to także wielki sprawdzian umiejętności radzenia sobie w sytuacji kryzysowej. W mojej ocenie starachowicki samorząd zdał ten egzamin bardzo dobrze. Stanęliśmy na wysokości zadania organizując wolontariat kryzysowy niosący pomoc osobom chorym, starszym, samotnym, rozdaliśmy starachowiczanom ponad 41 tysięcy maseczek wielorazowego użytku. W okresie świąt Bożego Narodzenia zorganizowaliśmy Mobilną Wigilię dla osób samotnych i chorych, docierając z paczkami i posiłkiem bezpośrednio do ich domów i mieszkań. Dziękuję bardzo wszystkim osobom, które zaangażowały się w te przedsięwzięcia, takich anonimowych bohaterów czasu pandemii jest w naszym mieście naprawdę wielu.

Gmina Starachowice, podobnie jak samorządy w całym kraju, odczuła ujemny wpływ pandemii na gospodarkę i finanse. W związku w wprowadzeniem ulg i zwolnień zmalały wpływy do budżetu. Zmieniająca się sytuacja społeczno - gospodarcza podyktowana zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS – Co-V- 2 skutkowała niższym niż planowano wykonaniem wydatków majątkowych.

- Pomimo, że pandemia spowodowała zastój na rynku inwestycyjnym udało nam się z pozytywnym skutkiem sięgać po fundusze zewnętrzne dla miasta i zrealizować cały szereg przedsięwzięć inwestycyjnych. Zakończyliśmy Modernizację Obiektu Centrum Strzelectwa Sportowego, przy Szkole Podstawowej nr 2 na osiedlu Michałów powstał nowy kompleks sportowy – wymienia prezydent. Wykonaliśmy przebudowę ul. Krańcowej, budowę nowego odcinka ul. Moniuszki. Zakończyliśmy zagospodarowanie Parku Miejskiego. W ciągu minionego roku wybudowaliśmy trzy, budynki wielorodzinne przy ul. Marszałka Piłsudskiego, 60 mieszkań na wynajem. Wykonaliśmy prace adaptacyjne w budynku przy ul. Radomskiej, gdzie swoją siedzibę znalazła miejska noclegownia. Realizowaliśmy kolejny etap projektu: „Zwiększenie dostępności e-usług dla miasta Starachowice” w ramach, którego powstała nowoczesna serwerownia. Ten projekt to rewolucja cyfrowa w naszym samorządzie, po jego zakończeniu kontakt z urzędem i z miejskimi jednostkami organizacyjnymi będzie odbywał się szybko, sprawnie bez konieczności wychodzenia z domu, czy oczekiwania w kolejkach. Urzędową sprawę załatwimy z dowolnego miejsca na ziemi, przy pomocy np. telefonu komórkowego.

W minionym roku rozpoczęto proces rewitalizacji Kolonii Robotniczej na osiedlu Wzgórze. Trwa przebudowa jednego budynku wielorodzinnego i budowa świetlicy środowiskowej z mieszkaniami chronionymi dla ofiar przemocy domowej i usamodzielniających się podopiecznych pieczy zastępczej. Miasto rozpoczęło realizację programu doświetlania przejść dla pieszych na terenie miasta, ruszyła budowa mikroinstalacji OZE w gospodarstwach na terenie miasta Starachowice i wielu innych zadań.

- Realizacja tych wszystkich przedsięwzięć nie byłaby możliwa, gdyby nie ludzie z którymi mam przyjemność współpracować – mówi Prezydent Miasta Marek Materek - Zaczynając od Państwa Radnych Rady Miejskiej w gestii, których leży decyzyjność odnośnie celu przeznaczenia funduszy w gminnym budżecie. Dziękuję Państwu za kolejny rok współpracy. Dziękuję także Pracownikom Urzędu Miejskiego, to był bardzo trudny rok, ale daliśmy radę zmieniając nasze miasto na lepsze.

Zobacz prezentację [kliknij]

Baner UM

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Dodane: 30.05.21 | Odsłony: 1347
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie