Sprawozdanie nt. bezpieczeństwa w Starachowicach

3473.nsmed

Na Sesji Rady Miasta Starachowice w dniu 30 września 2011, przedstawiciele starachowickich służb: Policji, Straży Miejskiej i Straży Pożarnej przedstawiali sytuację związaną z bezpieczeństwem na terenie miasta i powiatu w obrębie działania ich jednostek.

Policja.
Obecnie na lata 2010-2012 starachowicka policja kieruje się pięcioma priorytetami, które wytycza Świętokrzyski Komendant Wojewódzki:

1. Wzrost zadowolenia obywateli z jakości pracy policjantów, oraz eliminacja zachowań szczególnie uciążliwych społecznie.
2. Poprawa bezpieczeństwa w związku z przebiegiem imprez masowych.
3. Podniesienie jakości czynności prowadzonych na miejscu przestępstwa i wykroczenia.
4. Poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
5. Zwiększenie poziomu zadowolenia policjantów i pracowników policji przez zapewnienie optymalnych warunków do realizacji zadań.

Jak informuje naczelnik wydziału prewencji podinspektor Aleksy Hamera policja kładzie nacisk zwłaszcza na zmniejszenie przestępstw szczególnie uciążliwych społecznie, czyli kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież pojazdu, bójka, pobicie, rozbój i zniszczenie mienia, co ma wpływać na spadek przestępstw w tych kategoriach.

Zwiększyła się także skuteczność policji, jeśli chodzi o wyłapywanie kierowców, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego, a dzięki lepszej jakości dróg spadła również ilość kolizji drogowych.
Jak mówią statystyki, w Starachowicach, dziennie do służby wychodzi średnio 18 policjantów.
Z informacji udzielonych przez podinspektora Hamerę wynika także, że zmniejszył się czas reakcji policjantów jeśli chodzi o podejmowanie interwencji, czyli działają szybciej.

Powiat Starachowicki został wyróżniony przez kapitułę „Koziołka”, wręczeniem statuetki za zajęcie pierwszego miejsca w realizacji programu „Bezpieczne Świętokrzyskie”. Będąc przy temacie bezpieczeństwa warto wspomnieć o apelu przedstawiciela starachowickiej policji, aby mieszkańcy, którzy chcą czuć się bezpiecznie, nauczyli się współpracować z policją, dzielić się swoimi spostrzeżeniami, uwagami nt. miejsc szczególnie niebezpiecznych w mieście.

Następnie należy poruszyć temat starachowickiej prokuratury. W ciągu ostatnich ośmiu miesięcy zostało przeprowadzonych 1713 spraw karnych, z czego prawie wszystkie zostały zakończone. Dzięki sprawności prowadzenia postępowań prokuratura osiągnęła czwarty wynik w Województwie Świętokrzyskim.

Podjęto także zagadnienie przestępstw internetowych, a szczególnie tych, które związane są z zakupami w sieci. Jak się okazuje, większość zaistniałych przypadków przestępstw, spowodowanych było brakiem ostrożności kupujących, którzy to „łapiąc okazje” zapominają o jakimkolwiek sprawdzeniu sprzedającego towar.

Policja wykorzystuje wszelkie możliwości, aby wykluczyć proceder posiadania i udzielania narkotyków, łącznie z wykorzystaniem tzw. podsłuchów – informuje Prokurator Rejonowy Krzysztof Grudniewski. Pomimo długotrwałości procesu, te przestępstwa są wykrywane.

Straż Miejska
W Straży Miejskiej w Starachowicach została przeprowadzona reorganizacja, w wyniku której powołano do działań nowe sekcje. Są to: sekcja patrolowo-interwencyjna, oraz zespół profilaktyki i patrolu szkolnego. Od niedawna pracownicy Straży Miejskiej pracują już w systemie trzy-zmianowym.

Jak informuje komendant Straży Miejskiej Waldemar Jakubowski, fotoradar przenośny powinien pojawić się na terenie miasta w przeciągu najbliższych dwóch tygodni. Będzie on wykorzystywany zwłaszcza w rejonach starachowickich szkół, oraz na osiedlowych uliczkach, gdzie często dochodzi do brawurowej jazdy pseudokierowców.

Straż Pożarna
Przechodząc do tematu bezpieczeństwa przeciwpożarowego, warto przytoczyć słowa Komendanta Powiatowej Straży Pożarnej Marka Kaczmarczyka, który mówi, że Straż Pożarna posiada w tej chwili urządzenia pozwalająca namierzyć dowcipnisiów zgłaszających fałszywe alarmy, które mogą spowodować, że jednostki przeciwpożarowe mogą nie dotrzeć na czas na miejsce prawdziwego zdarzenia.

Starachowicka Straż Pożarna, dla zwiększenia bezpieczeństwa przeciwpożarowego stara się o zakup kamery termowizyjnej, pozwalającej ma szybszą lokalizację (np. zadymieniu) osoby poszkodowanej, a także na szybsze odnalezienie bezpośredniego źródła pożaru. Planowane jest także utworzenie stanowiska do obsługi aparatów powietrznych, oraz zwiększenie ilości hydrantów na terenie miasta.

Dodane: 03.10.11 | Odsłony: 399

Komentarze użytkowników

Obywatel miasta | 2011-10-03 11:20:36 napisał(a):

Więcej policjantów i strażników na ulicach miast a mniej schowanych z radarami po krzakach

Skomentuj!


Ostatnie komentarze w serwisie