Starachowicka strzelnica gotowa na rządowy program

15886.nsmed

Ministerstwo Sportu i Turystyki chce uruchomić pilotaż projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce. W realizację 12-godzinnego programu strzeleckiego dla młodzieży szkolnej i każdego dorosłego Polaka chce zaangażować się również Klub Sportowy „Świt”. Prezes Świtu jest gotowy na złożenie stosownego wniosku na realizację takich zajęć na strzelnicy sportowej w Starachowicach.

Podczas czwartkowej konferencji Ministra Sportu i Turystyki rząd poinformował o stworzeniu nowego projektu upowszechniania strzelectwa w Polsce. Program skierowany jest do wszystkich Polaków, którzy ukończyli 18. rok życia i ma na celu między innymi popularyzację dyscypliny oraz upowszechnianie postaw proobronnych i patriotycznych wśród obywateli. Projekt ma być pierwszym zadaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki ukierunkowanym na wzmacnianie potencjału obronnego kraju.

-Po raz pierwszy w historii ministerstwa sportu przedstawiamy program dedykowany upowszechnianiu strzelectwa sportowego i kompetencji strzeleckich, który pomoże w uzyskaniu patentu sportowego, a następnie pozwolenia na broń dla celów rywalizacji sportowej – powiedział minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk podczas briefingu prasowego, który odbył się w czwartek na terenie strzelnicy FSO w Warszawie.Czekamy na wytyczne

W przyszłym tygodniu Ministerstwo ma opublikować szczegółowy regulamin projektu wraz z terminami dotyczącymi organizacji naboru. Program ma być adresowany do klubów, które na co dzień realizują zadania w zakresie upowszechniania strzelectwa sportowego wśród dzieci i młodzieży. W województwie świętokrzyskim działają trzy kluby strzeleckie: AZS Kielce, Nadir Jędrzejów oraz Świt Starachowice. Prezes starachowickiego klubu zapowiada udział „Świtu” i naszej nowoczesnej strzelnicy sportowej w tym projekcie.

- Czekamy na ministerialne wytyczne co do realizacji tego projektu. Jesteśmy gotowi na złożenie wniosku i stosownych dokumentów. Jak tylko oficjalnie ruszy nabór wniosków to od razu składamy nasze zgłoszenie i czekamy na ministerialną dotację na te zajęcia – zapowiada Karol Kopeć, prezes Klubu Sportowego „Świt”.

Program Upowszechniania Strzelectwa jest finansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF), którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki oraz ze środków budżetu państwa. Na realizację Programu w 2022 roku przeznaczona zostanie kwota 5 mln zł. Połowa tych środków przeznaczona ma być na upowszechnianie strzelectwa sportowego i kompetencji strzeleckich wśród pełnoletniej młodzieży szkolnej – od momentu ukończenia 18 r.ż. do 26 r.ż. (środki pochodzić będą z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej). Drugie 2,5 miliona złotych to środki pochodzące z budżetu państwa. Te rząd przeznaczy na upowszechnianie strzelectwa i kompetencji strzeleckich dla każdego dorosłego Polaka w wieku powyżej 26 lat.

Nowoczesna strzelnica w Starachowicach

- Jesteśmy gotowi do realizacji tego projektu w Starachowicach. Mamy nowoczesną strzelnicę sportową, jedną z najlepszych w kraju. Posiadamy odpowiednie zaplecze dydaktyczne do realizacji tych zajęć. Jesteśmy doświadczonym klubem sportowym, który nie raz odpowiednio zabezpieczał już najważniejsze imprezy sportowe i cykle zajęć. Członkowie naszego klubu to również tzw. lekarze medycyny pola walki. To ważny argument przy realizacji takiego zadania. Dodatkowo w naszym klubie mamy znakomitych trenerów, którzy najlepiej jak to możliwe przeprowadzą zarówno część teoretyczną jak i praktyczną. Liczę na to, że w Starachowicach będzie realizowany ten program – dodaje prezes Kopeć.

Starachowicka strzelnica sportowa to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. Zwiększa to szanse na realizację tego programu w naszym mieście, gdyż wciąż nie wiadomo czy przeznaczone na ten rok środki finansowe wystarczą na realizację projektu w mniejszych ośrodkach. W ramach realizacji takiego zadania klub będzie potrzebował finansowe wsparcie na zakup amunicji, tarcz strzeleckich i wreszcie zapewnienie trenerów.

Ceny amunicji poszły znacząco w górę, ale dodatkowo utrudniona stała się również dostępność do tego wyposażenia. Może się więc okazać, że ministerstwo uzna, iż pilotaż programu zostanie przeprowadzony tylko w wybranych lokalizacjach.

- Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażu, co pozwoli nam na oszacowanie skali zainteresowania oraz na rzetelną ocenę zakresu programu pod kątem jego możliwych modyfikacji w 2023 roku – zapowiada minister Kamil Bortniczuk.

Cele programu

Program będzie realizowany w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2022 r. Uczestnikami szkoleń dofinansowanych w ramach programu upowszechniania strzelectwa będą mogli być wyłącznie osoby pełnoletnie. Szkolenia będą odbywać się w grupach ćwiczebnych liczących maksymalnie 20 uczestników. Każda grupa ćwiczebna zrealizuje 12-godzinny program strzelecki, obejmujący:

- część teoretyczną (1 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z historią strzelectwa, zasadami bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego posługiwania się bronią pneumatyczną i palną, prawnymi aspektami dotyczącymi broni palnej i amunicji,

- część praktyczną (11 godz.), w trakcie której uczestnicy zapoznają się z zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacjach związanych z użyciem broni palnej, dowiedzą się jak wykorzystywać materiały opatrunkowe pola walki, budową broni, poznają techniki strzeleckie; oraz przede wszystkim będą strzelać z broni pneumatycznej oraz małokalibrowej.

Program Upowszechniania Strzelectwa

W ramach dofinansowanych szkoleń, uczestnicy poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa w strzelectwie, zapoznają się z budową broni, poznają techniki strzelania z broni krótkiej (pistolety) oraz długiej (karabiny). W ramach zajęć praktycznych, w zależności od grupy szkoleniowej, uczestnicy będą brać udział w treningach strzeleckich z broni pneumatycznej i małokalibrowej. Szkolenia będzie prowadzić wykwalifikowana kadra instruktorska posiadająca uprawnienia wydane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Co ważne, każdy z uczestników programu odda strzały podczas zajęć praktycznych z wykorzystaniem różnych rodzajów broni: broni krótkiej i długiej pneumatycznej oraz broni krótkiej i długiej małokalibrowej (karabin typu AK-47, czy M4/M16).

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 03.04.22 | Odsłony: 1423
Tagi:

Komentarze użytkownikówOstatnie komentarze w serwisie