Tłumaczyli jak zdrowo się odżywiać

4615.nsmed

W środę 19 września b.r. w sali konferencyjnej „Olimpia” przy Urzędzie Miasta w Starachowicach odbyło się szkolenie przygotowujące szkolnych koordynatorów programu do realizacji VII edycji programu edukacyjnego „Trzymaj Formę” w placówkach nauczania i wychowania.

Organizatorami programu „Trzymaj Formę!” są Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Stowarzyszenie „Polska Federacja Producentów Żywności”.

„Trzymaj Formę!" to ogólnopolski program edukacyjny promujący zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną wśród młodzieży szkolnej. Tematyka programu wynika z problemu epidemii nadwagi i otyłości ludności krajów rozwiniętych i rozwijających się. Program na terenie miasta i powiatu starachowickiego realizowany jest już 7 rok. Jest on skierowany do młodych ludzi najbardziej narażonych na skutki nieprawidłowego żywienia – poinformowała asystent ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej Agnieszka Pastuszka.

W spotkaniu udział wzięło ok 60 osób, a w tym m.in. pracownicy kuchni oraz intendenci ze szkół.

Zebranych powitała wiceprezydent Małgorzata Szlęzak oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Ewa Drożdż.

W pierwszej części szkolenia Agnieszka Pastuszka podsumowała zeszłoroczną VI edycję programu, oraz omówiła zasady realizacji kolejnej edycji programu. Następnie Kierownik Oddziału Nadzoru Sanitarnego Halina Szary przedstawiła zebranym wykład „Straty wartości odżywczej podczas przygotowywania posiłków”.

Podczas szkolenia zwrócono uwagę na prawidłowość przygotowywania posiłków obiadowych w szkołach, gdzie prawie każdy produkt spożywczy zanim trafi na talerz musi zostać przetworzony.

Dietetycy są zgodni: im krótsza droga żywności na stół tym jest ona zdrowsza. Chcąc zdrowo odżywiać się, musimy wiedzieć nie tylko jakie produkty wybierać, a których unikać, ale także jak z nimi postępować. Wystarczy jedno pociągnięcie nożem, zbyt wczesne zanurzenie w garnku lub niewłaściwa temperatura smażenia, by wszystko co zdrowe w ułamku sekund zniknęło z talerza. Przygotowując posiłek nie zawsze zastanawiamy się nad właściwym przechowywaniem, zabiegiem mycia, krojenia czy gotowania produktów. Tymczasem to właśnie podczas zwykłych czynności kulinarnych zachodzą największe zmiany w składzie wartości odżywczej produktów i potraw. Podczas przyrządzania posiłków, straty białek, węglowodanów i tłuszczów sięgają od kilku do kilkunastu procent. Najwięcej strat dotyczy witamin. Jak wiemy witamina C, witaminy z grupy B są rozpuszczalne w wodzie. Straty podczas mycia, obierania czy krojenia produktów są często tak duże, że przygotowane przez nas końcowe danie, zamiast być dużą porcją witamin, składników mineralnych, białka w rzeczywistości świeci pustkami. Pozostaje tylko niekiedy smak i zapach. Dlatego tak istotną sprawą jest świadomość osób przygotowujących posiłki obiadowe w szkołach. Zawsze należy zwrócić uwagę na jakość kupowanych produktów, ich właściwe przechowywanie, właściwa obróbkę wstępną, obróbkę termiczną. Posiłki muszą być przygotowywane tak, aby pogodzić smak ze zdrowiem – informuje Agnieszka Pastuszka.

Szkolenie uatrakcyjniły warsztaty kulinarne prowadzone przez Regionalnego Doradcę Kulinarnego Unilever Ford Pana Roberta Kopacza, który zaprezentował przygotowywanie posiłków w sposób praktyczny. Uczestnicy poznali sposób wykorzystywania produktów sezonowych i podawania ich w różnych postaciach uczniom - poinformowała Pastuszka.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu oraz warsztatach kulinarnych. /GM/

Dodane: 24.09.12 | Odsłony: 716 | komentarze (4)

Komentarze użytkowników

ziolek201 | 2012-09-26 09:53:40 napisał(a):

pierwszy problem to - jak zdrowo się odżywiać, a drugi jeszcze większy
problem, to za co się odżywiać /szczególnie ,jeśli chodzi o zdrowie !/.
Przy obecnych dochodach w większości jest
to kwestia bardziej przeżycia, jak
zdrowia !
Obyśmy jak najdłużej tylko zdrowi byli!!!!

Obserwator | 2012-09-26 15:58:05 napisał(a):

Zdrowe produkty są w sklepikach szkolnych? Od najmłodszych lat trujemy nasze pociechy i uczymy jak mają sie odżywiać.Czy sanepid kontroluje te pseudo placówki trujące nasze dzieci? Co na w tym temacie mają do powiedzenia dyrektorzy naszych placówek czyżby uchwała RM była martwa!!!!!!!!!!!!

do obserwator | 2012-09-26 16:03:54 napisał(a):

Gadanie jest jedno -jak nie kupią w szkole to kupią w sklepie spożywczym obok placówki.W takim razie w jakim celu poruszamy sprawy zdrowego żywienia a dzieciom fundujemy ŚMIECI w szkolnym sklepiku!!!!!!!

EwaC | 2012-12-10 13:32:09 napisał(a):

Dzieci biorą przykład z dorosłych, jak dorośli jedzą zdrowo, to one same nie ruszą chipsów itp. Poza tym muszą wiedzieć dlaczego mają ich nie ruszać a nie na zasadzie nie, bo nie. Warto dzieciom też podrzucać do plecaków zdrowe przekąski, np takie http://panorzeszek.pl/kategoria/zdrowe-przekaski-zestawy

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl




Ostatnie komentarze w serwisie