W zabytkowym „starym szpitalu” będą mieszkania?

10648.nsmed

Rocznie utrzymanie budynku „starego szpitala” kosztuje powiat starachowicki ponad 100 tys. zł. Są to koszty związane m.in. z ochroną, utrzymaniem czystości i porządku oraz podatkiem, który z tego tytułu powiat musi uiszczać. 

Pierwsze próby sprzedaży tego obiektu były w 2010 roku. Nie było chętnych dać około 6 milionów złotych. Rok temu cena wynosiła 3 mln 850 tys. zł, też nie było nikogo, kto chciałby nieruchomość nabyć. Gdy jeszcze starostą był Dariusz Dąbrowski mówiono o wyburzeniu obiektu i sprzedaży działki. Niedawno był pomysł posła Krzysztofa Lipca związany z Wojskami Obrony Terytorialnej, radnego Pawła Lewkowicza na Zakład Opiekuńczo-Lecznicy. Kiedy rządy w Starostwie Powiatowym w styczniu 2017 roku objęło Prawo i Sprawiedliwość, a starostą została Danuta Krępa, ówczesny zarząd powiatu mocno podkreślał na konferencjach prasowych „nieudolność” poprzedników ze względu na nie rozwiązanie problemu „starego szpitala”. W między czasie obiekt został wpisany do rejestru zabytków, co raczej skutecznie odstraszyło potencjalnych nabywców, a o czym pisaliśmy wcześniej [czytaj więcej]

Po wielu nieudanych próbach sprzedaży, powiat starachowicki ogłosił tzw. rokowania. 

- 22 października br. odbyły się rokowania w sprawie zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem byłego szpitala. W związku z tym, że nie wpłynęła żadna oferta, zakończyły się one wynikiem negatywnym. Cena wywoławcza nieruchomości wynosi obecnie 2 mln 100 tys. zł. – informuje rzecznik prasowy zarządu powiatu Anna Ciesielska.

Około dwa miesiące temu, starosta Krępa w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o możliwość wypisania budynku z rejestru zabytków, mówiła, że będzie w tej sprawie rozmawiała z konserwatorem. W związku z tym ponowiliśmy pytanie. - W najbliższym czasie zaplanowane są rozmowy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – odpowiedziała w piątek rzeczniczka. 

W obecnej sytuacji, rozmowy - jeśli będzie - to będzie prowadził nowy starosta starachowicki. W kuluarach mówi się, że starostą będzie Piotr Babicki z komitetu Marka Materka, a wicestarostą Dariusz Dąbrowski z PSL. Czy tak będzie i jaki będzie skład zarządu powiatu dowiemy się niebawem. Prawdopodobnie 22 listopada br. podczas sesji, na której zostaną zaprzysiężeni nowi radni powiatowi. 

Tymczasem prezydent Marek Materek ma pomysł na wykorzystanie budynku „starego szpitala”, o czym mówił na antenie TVP3 Kielce. Przypomnijmy, że kandydaci z komitetu Marka Materka wraz z PSL i komitetem Razem dla Mieszkańców, mają większość w Radzie Powiatu i to oni będą decydować o losach powiatu starachowickiego.

- Gmina Starachowice może wykonać w tym budynku mieszkania chronione, socjalne, komunalne, dlatego, że zmieniły się zasady dofinansowań z Banku Gospodarstwa Krajowego. Na nowy budynek przy ulicy Kościelnej, który przemierzaliśmy, na który ogłosiliśmy przetarg i później go unieważniliśmy, a teraz mieliśmy ponawiać  - przyznane dofinansowanie to jest około 30%. Natomiast do przebudowy budynku, który już istnieje, można uzyskać dofinansowanie rzędu 50%, akurat w tym konkretnym przypadku „starego szpitala”. Tam powierzchnia to jest około 7 tysięcy metrów kwadratowych, więc dużo więcej mieszkań, zdecydowanie ponad 100 mogłoby powstać. Lokalizacja jest naprawdę dobra. W pobliżu są szkoły, w pobliżu są obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w pobliżu jest szpital. Dookoła jest piękny taki mini park – można powiedzieć. Na pewno konserwator zabytku, by się ucieszył, dlatego że to jest budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków. (…) Pomysł to zamiana nieruchomości. Jedną daje gmina, drugą daje powiat. My wykonujemy w tym miejscu inwestycję ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego i budżetu gminy i rozwiązujemy pewien drażliwy problem społeczny – powiedział prezydent Marek Materek. 

Dodane: 10.11.18 | komentarze (19)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Obserwator | 2018-11-10 12:09:58 napisał(a):

Pomysł godny nagrody Nobla.Tylko kompletny ignorant i dyletant może mieć taki pomysł.Moze urząd miasta przenieść do starego szpitala a dotychczasowy zamienić na mieszkania.To takim sam idiotyzm jak rewitalizacją ul. Robotniczej ,10 rowerów miejskich i wiele innych. Wyglada na to ze im większy idiotyzm tym większe-dofinansowanie.
Kiedyś uczyli i mówili ,ze zapałki w ręku dziecka to pożar.

Gość | 2018-11-10 13:28:43 napisał(a):

Koniecznie dla pomysłodawców musi obok stanąć stacja cumowania promów kosmicznych, żebyscie byli w stałym kontakcie z ziomkami z Saturna.

Gość | 2018-11-10 13:30:16 napisał(a):

Już materek zrobiłeś Pałacyk, na którym łapę trzyma konserwator. Już pokazałeś...

Pinokio | 2018-11-10 13:33:45 napisał(a):

Kolejny trik żeby odwrócić uwagę od sprzedane go za marne grosze budynku mops. Tam się nie opłacało zrobić mieszkań? Łoj głupie te mieszkance, głupie, skoro takie kity im się żeni.

igaa | 2018-11-10 16:33:42 napisał(a):

szpital trzeba zburzyć

do pinokio | 2018-11-10 19:01:26 napisał(a):

skoro to są marne grosze to co Pana powstrzymało przed kupnem? Mops to była ruina grożąca zawaleniem i myślę że dobrze się stało, co do tych pomysłów z budynkiem po starym szpitalu to pewnie nic z tego nie będzie bo koszta przebudowy będą wyższe niż budowy nowego budynku

gość | 2018-11-10 19:27:14 napisał(a):

A kto wnioskował o wpisanie tego budynku do rejestru u konserwatora i czyim jest pracownikiem ?

gość | 2018-11-10 19:46:54 napisał(a):

Z tego mixu powiatowo- miejskiego to tylko kłopoty mogą być,bo to inaczej funkcjonuje niż sądzą chłopaki.

Kilo | 2018-11-11 13:48:51 napisał(a):

Oczywiście ,ze należy ten budynek zburzyć! Chociażby ze względów architektonicznych! Jest po prostu szpetny! Natomiast zwolniłby miejsce na wybudowanie tam czegoś pożytecznego! i ładnego!Chociażby Urzędu Skarbowego żeby nie latać na taki kawał za byle pierdółką!No chyba,ze Urząd Miasta przeniesie się w okolice sądu rejonowego! Wtedy Urząd skarbowy też powinien się znaleźć w pobliżu! I to by się nazywało działaniem w kierunku obywatela,żeby ułatwić mu życie! Bo tak naprawdę to obecny budynek Urzędu Miasta do też do ciekawych i wygodnych nie należy!

obserwator | 2018-11-11 18:11:17 napisał(a):

Kolejne bajania, a rzeczywistość skrzeczy !!!!

Ono | 2018-11-11 19:13:36 napisał(a):

Obok budynku sądu rejonowego w miejscu obecnego ośrodka szkolno - wychowawczego powinien być Urząd Miasta, a Na Szlakowisku obok ZEC-u powinien stanąć Urząd Skarbowy! Wraz z niedalekim Starostwem Powiatowym mamy w miarę zwarty w sensie obsługi mieszkańców kompleks urzędowy, a nie rozproszony jak przez tajfun obecny stan utrudniający życie mieszkańców miasta.

Hi hi | 2018-11-12 07:46:32 napisał(a):

Sraty pierdaty to kiedy budujemy kosmodrom

:-):-) | 2018-11-12 08:06:07 napisał(a):

Kosmodrom to bardzo dobry pomysł w obecnej rzeczywistości:-) Wszystko wygląda jak solidne sci-fi, najwięksi reżyserowie i scenarzyści czoło by pochylili nad tym wszystkim:-)

xxx | 2018-11-12 09:11:26 napisał(a):

Oj biedne te Starachowice bujanie w obłokach a rzeczywistość skrzeczy bubel za bublem i marnowanie pieniędzy. Nic dziwnego, że młodzież ucieka z tego zasyfiałego miasta.

Zakład karny | 2018-11-12 17:33:57 napisał(a):

Zróbcie tam zakład karny - przekażcie działkę skrabowi państwa i będzie po problemie - więzień brakuje obecnie, dlatego uważam, że jest to idealne miejsce!!!

hihi | 2018-11-12 21:48:46 napisał(a):

zakład karny super . a co do jakości wykonywanych prac mieszkańcy maja coraz więcej uwag. Roboty na tzw odpi.... gdzie są ci urzędnicy dokonujący odbioru. Teraz mamy remont Harcerskiej na zimę super gratuluje. Mało tego miało być tam trochę inaczej dodatkowe parkingi były konsultacje a co jest lipa. Zobaczcie Kościelną jakie niedoróbki. Jak była rozwalona ulica i chodni to nie wycięto starych drzew i nie wyrwano korzenie teraz powycinano posadzono nowe a pniaki jak byki zostały. Cudnie pięknie zajefajnie. Szybko prędko aby poszło/

barack obama | 2018-11-14 09:56:49 napisał(a):

proponuję jak na razie aby zrobić wirtualny spacer po obiekcie starego szpitala i umieszczenie w necie filmików dla potomnych i dla tych co lubią chodzić po starych i opuszczonych obiektach nie koniecznie czasami legalnie

@barack obama | 2018-11-14 14:47:33 napisał(a):

Nie martw się, za czasów potomnych szpital będzie jeszcze bardziej straszył. Bajki o utworzeniu tam mieszkań można wsadzić gdzieś między taras widokowy na wieży ciśnień i kolej linową północ-południe. No chyba, że potomni nie zobaczą już w ogóle starego szpitala, bo wcześniej się on zawali.

Czarny | 2018-11-19 11:48:07 napisał(a):

Panie Materek czy pan jest zdrowy na umyśle??? Bo jak słyszę takie plany co Pan zamierzasz zrobić ze starego szpitala to mam wątpliwości czy wszyscy zdrowi w domu.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie