20 milionów złotych dla Starachowic. Stadion Miejski zostanie zmodernizowany

16111.nsmed

Stadion Miejski w kompleksie sportowym przy ulicy Szkolnej zmieni się nie do poznania. Gmina Starachowice pozyskała 20 milionów złotych z Programu Inwestycji Strategicznych na rozbudowę i przebudowę infrastruktury sportowej na terenie miasta, dzięki czemu obiekt zyska nowoczesne oblicze.

Dotąd w kompleksie przy ul. Szkolnej udało się stworzyć nowoczesne, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią. Obecnie trwa budowa zaplecza sportowego. Do pełni szczęścia brakowało tylko stadionu lekkoatletycznego na miarę XXI wieku. - Teraz się to zmieni i jest to bardzo dobra wiadomość. Nasi lekkoatleci osiągają sukcesy, co rusz z różnych wydarzeń sportowych w całej Polsce przywożą kolejne medale. Sięgają po laury, mimo że mieli trudne warunki do trenowania tej dyscypliny. Dlatego w szczególności patrząc na ich rozwój cieszę się, że uzyskane dofinansowanie pozwoli na realizację tego zadania - podkreśla Prezydent Miasta Marek Materek.

Szeroki zakres inwestycji

A zmieni się tam naprawdę dużo. Rozbudowa i przebudowa Stadionu Miejskiego w Starachowicach obejmuje m.in. bieżnie (bieżnię okrężną i prostą), boisko trawiaste, skocznie, rzutnie, wyposażenie lekkoatletyczne czy uzbrojenie w niezbędną infrastrukturę techniczną.

To nie wszystko, bo projekt zakłada także budowę i przebudowę trybun oraz zadaszenia części trybun stadionu, montaż pawilonu dla obserwatorów, komentatorów, spikerów, montaż pawilonów sanitarnych, oświetlenie pawilonów, trybun i ciągów komunikacyjnych prowadzących do trybun. Te prace uzupełnią inne instalacje elektrotechniczne, m.in. nagłośnieniową, powstanie ciągów komunikacyjnych od bramy wejściowej na stadion, w tym na koronie stadionu czy odwodnienie obiektu wraz odprowadzeniem wody deszczowej.

Chcemy korzystać z miejsc atrakcyjnych

- Obiekty takie jak stadion piłkarsko - lekkoatletyczny są dla społeczności miasta przestrzeniami o znaczeniu priorytetowym. Wpływają w znacznym stopniu na procesy budowania jakości życia i poziom aktywności społecznej oraz tworzenie świadomości wspólnoty. Stanowią flagowy element zagospodarowania rekreacyjnego, w tym turystycznego. Intensywność codziennych treningów, realizowane szkolenia, mecze, zawody, eventy… One w znacznej mierze odpowiadają na pytanie: po co są remonty i utrzymanie tego typu obiektów - podkreśla Krzysztof Szczygieł, dyrektor Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Starachowicach.

Kompleks sportowo - rekreacyjny przy ul. Szkolnej (ze swymi boiskami, pływalnią, basenami, zapleczem), zarządzany przez MOSiR Starachowice, z dobrze wyposażonym i przygotowanym, atrakcyjnym stadionem, uzupełniany przez możliwości bazy sportowej II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 3, jest dla Powiatu i Miasta Starachowice mocnym elementem zagospodarowania sportowego o wysokim potencjale użytkowym.

- Z tego powodu stałe podnoszenie poziomu funkcjonalności obiektów sportowych jest tak istotne. Chcemy spotykać się i korzystać z miejsc atrakcyjnych, o dobrym standardzie. Stadion wymaga gruntownej przebudowy i dostosowania do obowiązujących wymagań i standardów. Cieszę się że tak potrzebna w mieście inwestycja teraz się urzeczywistnia - dodaje Krzysztof Szczygieł.

Zaplecze już w budowie

Przed nami ostatnia prosta do ogłoszenia przetargu na tę inwestycję. - W ostatnich miesiącach, przygotowując się do tego projektu, przygotowywaliśmy niezbędną dokumentację techniczną. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo do góry podskoczyły ceny materiałów budowlanych, ale wierzę, że po ogłoszeniu postępowania uda nam się wybrać wykonawcę - dodaje Prezydent Marek Materek.

Odwiedzając kompleks sportowy, już dziś możemy zobaczyć toczące się prace i sprzęt budowlany. Te związane są jednak z realizowaną obecnie budową zaplecza sportowego.

W nowym budynku, który zastąpi wysłużone pomieszczenia MOSiR, znajdzie się: 8 szatni z natryskami dla drużyn piłkarskich, toalety, szatnia trenerów z łazienką, dwa pokoje dla trenerów z łazienkami, dwa pokoje dla sędziów z łazienkami, sala narad o powierzchni 40 m2, dwa pomieszczenia biurowe dla pracowników MOSiR, pomieszczenie socjalne, magazyn, pomieszczenie porządkowe, magazyn odzieży czystej, pomieszczenie na odzież brudną, pralnia i wymiennikownia.

Budynek będzie zasilany z miejskiej sieci ciepłowniczej, co powinno przełożyć się na wygenerowanie oszczędności na zakupie energii elektrycznej. Obiekt będzie także dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - bo sport ma łączyć, a nie wykluczać.

fot. Z lotu Myszki

Komunikat prasowy płatny: UM Starachowice

Baner UM

Dodane: 01.06.22 | Odsłony: 1461
Tagi:

Komentarze użytkowników



Ostatnie komentarze w serwisie