Obwodnica Starachowic. Kiedy?

9531.nsmed

Wiosną 2019 roku powinniśmy zobaczyć pierwsze wbite łopaty na budowie północno-zachodniej obwodnicy Starachowic, pod warunkiem, że w styczniu 2019 będzie pozwolenie na budowę, ale tak jest podpisana umowa z wykonawcą projektu. Inwestycja, z którą na ustach szedł do wyborów w 2014 roku prezydent miasta Marek Materek przeciągnęła się w czasie, ale jak mówili podczas wczorajszej [8.02.2018r.] konferencji i prezydent Marek Materek i marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, gdyby poprzednie władze przygotowały dokumentację byłoby szybciej, a tak ponoć i tak jest szybciej niż np. przy budowie                                                                                   S7 w okolicy Skarżyska-Kamiennej.

Pierwsze wzmianki na temat tej budowy obwodnicy Starachowic znaleźliśmy w archiwum artykułów Starachowice-Net.pl przed kampanią wyborczą w 2014 roku [czytaj więcej]. Później były wybory, a następnie nadszedł czas realizacji wyborczych obietnic. W lutym 2015 roku w Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, podczas którego Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich twierdził, że do końca kwietnia 2016 roku chciałby opracować dokumentację dla obwodnicy Starachowic, która zawierałaby koncepcję programową, decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności [czytaj więcej].

Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z ówczesnymi planami, obwodnicą pojechalibyśmy już w tym, najpóźniej w przyszłym roku. W między czasie były  konsultacje, wybór wariantu, którędy nowa droga ma przebiegać. Udało się przebrnąć przez część procedur. W listopadzie 2017 roku Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich ogłosił przetarg na projekt obwodnicy północno-zachodniej Starachowic. „Elementem obwodnicy będzie długa na 700 metrów estakada nad rzeką Kamienną i torami kolejowymi. Inwestycja powinna powstać do 2022 roku.” - taką informację przekazywał Urząd Miejski w listopadzie ubiegłego roku.

Korzystając z wczorajszej obecności w Starachowicach marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa, zapytaliśmy jak wygląda kwestia budowy obwodnicy Starachowic. Czy stanie się faktem i czy faktycznie starachowiczanie mogą mieć pewność, że są pieniądze i nie skończy się tylko na przedwyborczych obietnicach? Przypomnijmy, że obwodnica Starachowic nie znalazła się na podstawowej liście, kiedy Zarząd Województwa dzielił pieniądze na inwestycje drogowe [czytaj więcej].

- Mamy rezerwę pieniędzy, która jest zablokowana i nie została jeszcze zakontraktowana w Regionalnym Programie Operacyjnym. Ona będzie uruchomiona na przełomie 2018 i 2019 roku. To jest 6% całej alokacji z RPO - jeśli chodzi o ten dział drogowy i sądzimy, że to powinno wystarczyć, aby sfinansować ten projekt. Natomiast pojawiały się pytania, dlaczego w takim trybie realizujemy tę inwestycję, a nie w trybie „Zaprojektuj i wybuduj”, ale w trybie: najpierw projekt, który dzisiaj powstaje za ponad 2 miliony złotych na 4 km obwodnicy i 6 km drogi od cmentarza do Tychowa. To jest wynik obserwacji z przetargów, które działy się chociażby w odniesieniu do obwodnicy Kazimierzy właśnie w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, gdzie wykonawcy bardzo mocno patrząc na niepewną sytuację na rynku, na wzrost cen masy bitumicznej, pracowników... Te ryzyka szacowali naprawdę wysoko. W takim trybie realizacja inwestycji jest dzisiaj o wiele droższa. W przypadku, gdy mamy konkretny projekt budowlany, przetarg dotyczy konkretnego zakresu robót, który jest już jak gdyby określony, praktyka pokazuje, że te ceny są niższe. Dlatego wybraliśmy z pełną świadomością właśnie ten tryb. Pieniądze z rezerwy i w jakimś zakresie być może z oszczędności, będą dostępne dopiero na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym czasie będziemy mieli już gotową dokumentację z pozwoleniem na budowę. To będzie właściwy moment, aby procedury już na wykonawstwo ogłosić. Byłoby pewnie łatwiej, gdyby poprzednicy pana prezydenta, poprzednie władze zadbały o to i wykazały większą gotowość i otwartość na przygotowanie dokumentacji tej inwestycji, wtedy pewnie obwodnica Starachowic znalazłaby się w gronie tych kilkunastu inwestycji podstawowych, które są wpisane z nazwy w RPO. Szkoda, tak się nie stało. Ale dzisiaj, przy otwartości pana prezydenta i współpracy Wąchocka i starostwa powiatowego, które współuczestniczą w kosztach przygotowawczych, wierzę w to, że uda nam się tą ważną inwestycję otwierającą miasto dla inwestorów zrealizować. 6% z całej alokacji to jest ponad 30 milionów złotych, w zależności od kursu euro – odpowiedział marszałek Jarubas. 

Dodane: 09.02.18 | komentarze (17)
Tagi:

Komentarze użytkowników

Już nie można słychać tych bzdur | 2018-02-09 08:43:08 napisał(a):

A kosmodrom kiedy? Co za tupet. Plac Nivea postawił i to tylko dzięki głosom mieszkańców, wszystko teoria i Fb. I tak już prawie 4 lata. Czas powiedziec. Nie udało się materek. Lipa i wstyd.

Absurdowice żal pl | 2018-02-09 11:05:59 napisał(a):

Bidoki jestesta. Moniuszki Smugowa i miodowa - teoria. Obiekty przy 10 i 13 - teoria. Batalionów wydłużona do szkolnej - teoria. Lepiej wyglądające miasto - teoria. Jesteście śmieszni i żałośni wypisując takie bzdury. Spytajcie lepiej co wczesniejrobiono skoro nic nie zrobiono

Max | 2018-02-09 11:50:22 napisał(a):

Na mały wiadukt na dolnych potrzebą 30 czy 40 baniek a na 6 kilometrów drogi z estakada mają może 30 i może im wystarczy? Śmieszne co jeszcze gmina sprzeda żeby wystarczyło? Przecież oni jeszcze nie wiedzą ile to będzie kosztować. Cóż chyba pozostaje kredyt albo obligacje.

Obwodnica | 2018-02-09 16:32:46 napisał(a):

Obwodnice buduje województwo nie miasto

Fakt | 2018-02-10 07:46:52 napisał(a):

Fakty są takie, że przedwyborcze obietnice na,których P. Materek wygrał wybory nie zostały spełnione. Wyciąga kolejne króliki z kapelusza a w mieście bałagan, brud, korki, szerokie chodnik, wąskie ulice, brak jakiegokolwiek programu usprawnienia tego totalnego bałaganu a tu wybory tuż tuż. Cztery lata zmarnowane nie na czynach a na brylowaniu w mediach.

Majk | 2018-02-10 07:54:35 napisał(a):

4 lata zmarnowane. Można było tyle zrobić w tym czasie. Szkoda!!!!!

Fakt majk | 2018-02-10 08:42:45 napisał(a):

Mogliście wczesniej sie wykazać było robić ciekawe czy szło by tak szybko wam to robienie jak pisanie na forum
Ale nic straconego za kilka miesięcy możemy na was głosować i będziecie sie realizować już niedługo w pracy w urzędzie

Pigwa | 2018-02-11 08:06:59 napisał(a):

Widać ze pod czterema literami ciśnienie rosnie. Żal byłoby się żegnać ze świętokrzyskim układem. Ciepłymi posadkami i interesami. Peesel zrobi wszystko i obieca wszystko. Gonić toto w *******!!!

mieszkaniec | 2018-02-11 16:42:30 napisał(a):

Miasto zakorkowane to wiemy i nic narazie nie mozna zrobic. Ale to ze miasto jest brudne i to bardzo brudne to wstyd. Jak troche stopnial snieg to odslonil wszechobecny brud,brud i jeszcze raz brud.Koslawe krawezniki,nierowne chodniki resztki zywoplotow.Jeszcze porzadek jest przy blokach spoldzielni,ale gdzie rzadza administracje to strasznie. No i w srodku miasta na Szalakowisku najwieksza psia toaleta. Na wiosne fajnie sie bedzie pogimnastykowac chyba w slalomie miedzy psimi odchodami

@mieszkaniec | 2018-02-11 16:59:00 napisał(a):

Masz rację brudno jest bardzo w mieście i te paskudne dalmatyńczyki nie spowodują że psie kupy same do nich wejdą. Dziwi mnie że pezydent nie dostrzega faktu że wiele głosów by zyskał gdyby zrezygnował z kelejnej siłowni albo tym bardziej wykupu tej działki na Szlakowisku która słyży tylko jako wychodek dla psów a wreszcie posprzątał miasto. Dodam jeszcze usunięcie paskudnych peudoreklam z wszystnich płotów.

stce | 2018-02-11 17:07:27 napisał(a):

Bieda, brud i brak mieszkań.

Syfiarze | 2018-02-11 18:05:49 napisał(a):

Syfiarze śmiecą na mieście co
Dzień a pózniej ujadają zeby miasto
Po nich sprzątało. Hipokryzja. Wystarczy dopilnować by ludzie nie zmieścili, zwracać uwagę jak sie widzi ze jeden z drugim śmiecą s nie byłoby problemu wtedy

@Syfiarze | 2018-02-11 18:30:43 napisał(a):

Tak i jakimś cudem chwasty i trawa same znikną z chodników a piach się sam zamiecie. Cała cywilizowana Europa sprząta żeby było czysto a u nas trawa ma się sama skosić

gruby | 2018-02-11 18:31:16 napisał(a):

co z tym rondem na szkolnej,wkiedy będzie puszczone do ruchu

chudy | 2018-02-11 18:54:47 napisał(a):

wyślij pytanie do powiatu przeciez nikt tu nie odpowie ci

@chudy | 2018-02-11 20:01:50 napisał(a):

w powiecie to nie mają czasu. bo muszą zajmować się szpitalem, wyrzucili dyrektora i już pół roku nie ma dyrektora

Sąsiad | 2018-02-11 21:06:04 napisał(a):

Robotnicy mówię że potrzebują 10 dni dodatniej pogody bez deszczu i skończą.

Skomentuj!
Aby dodać komentarz należy potwierdzić akceptację regulaminu
portalu www.starachowice-net.pl, klikając w kwadrat.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
System rejestruje adresy IP. Nadużycia związane z treścią
komentarzy można zgłaszać na: kontakt@starachowice-net.pl
Ostatnie komentarze w serwisie